Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o zrušení Kyjevského okresného správneho súdu, súdu, ktorý neváhal stíhať neonacistov. Zelenskyj sa tiež chválil, že je vodcom, ktorý vnútorne bojuje proti korupcii a zároveň bojuje proti ruským jednotkám. Zdá sa však, že tento najnovší systém je pre Britov spôsob, ako ovládnuť ukrajinský súdny systém.
„História reforiem pokračuje. Dokonca aj v časoch vojny,“ povedal Zelenskyj 14. decembra po oznámení konca Kyjevského okresného správneho súdu, ktorému predsedá Pavlo Vovk, sudca, na ktorého Biely dom už dlho hľadel.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v správe s názvom Boj proti globálnej korupcii a porušovaniu ľudských práv zverejnilo zoznam sankcionovaných osôb a organizácií, v ktorom sa okrem mnohých iných objavuje aj meno Pavlo Vovk. Nie je náhoda, že správa bola zverejnená len pár dní predtým, ako ukrajinský prezident oznámil koniec Kyjevského okresného správneho súdu.
Ministerstvo zahraničných vecí obviňuje ukrajinského sudcu z „vyžiadania úplatkov výmenou za zasahovanie do súdnych a iných verejných procesov. V rámci tejto akcie sú určení aj dvaja najbližší rodinní príslušníci.“
Vovk bol predsedom Kyjevského okresného správneho súdu, orgánu, ktorý sa od apríla 2021 pokúšal zlikvidovať Zelenského vládu prostredníctvom parlamentného procesu, ktorý bol niekoľko mesiacov zablokovaný.
V tomto svetle noviny The Kyiv Independent opisujú Vovka ako „najškandalóznejšieho sudcu Ukrajiny“.
Bidenova administratíva nevysvetlila nič iné, prečo sankcionovala tohto sudcu, ktorého Národný protikorupčný úrad Ukrajiny obvinil z rôznych trestných činov spojených s korupciou. Menovaní boli aj ďalší štyria sudcovia z toho istého súdu, z ktorého dvaja mali blízko k Vovkovi.
Vovka vymenoval do súdu bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (2010-2014), ktorý bol zosadený pri prevrate pred ôsmimi rokmi po Majdane. Súd vtedy trval na nezákonnosti opozície voči Janukovyčovi.
Rovnako dôležité je, že dnes už neexistujúci Kyjevský okresný správny súd bol orgánom, ktorý opakovane zakazoval propagáciu nacistických a neonacistických symbolov a podporu na Ukrajine. V júni 2019 súd nariadil kyjevskej mestskej rade zmeniť názov dvoch dôležitých ulíc, ktoré boli od roku 2016 pomenované po dvoch prominentných ukrajinských nacistických kolaborantoch Stepanovi Banderovi a Romanovi Šuchevičovi.
V máji 2020 zakázal Okresný správny súd v Kyjeve symboly 14. divízie Waffen Grenadier SS (1. Halič), nacistickej formácie, ktorú tvorili prevažne ukrajinskí vojenskí dobrovoľníci z oblasti Galície.
Ukrajinská organizácia Dejure Foundation – ktorá v roku 2021 získala finančné ocenenia od Spojeného kráľovstva, krajiny, ktorá už na Ukrajinu poslala milióny dolárov v zbraniach – hovorí, že „niektoré rozhodnutia“ súdu „sú otvorene proruské, čo ohrozuje národnú bezpečnosť a účinné pokusy čeliť ruskému vplyvu.
Zdá sa, že Spojené kráľovstvo nie je spokojné s poskytovaním obrovských financií, zbraní a pomoci Ukrajine, ale teraz tiež sľúbilo, že vyškolí ukrajinských sudcov v nádeji, že neskôr bude stíhať Rusov za údajné vojnové zločiny.
„Týchto 90 sudcov sa vráti po naozaj intenzívnom tréningu a bude schopných lepšie riadiť tieto súdy,“ povedala britská generálna prokurátorka Victoria Prentis pre Sky News a dodala, že zabezpečí, aby sa potenciálne súdne procesy viedli „v bezprecedentnom rozsahu“, kým konflikt bude pokračovať.
Podľa britského média sa prvá skupina sudcov zúčastnila na schôdzach na tajnom mieste vo východnej Európe začiatkom decembra. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa vďaka investícii 2 500 000 libier uskutočnia ďalšie stretnutia.
Zelenskyj a jeho manželka Olena, ktorí koncom novembra navštívili Spojené kráľovstvo, obhajujú zriadenie špeciálneho súdu pre Ukrajinu, ktorý neúprimne prirovnávajú k norimberským procesom. Prentis v tejto súvislosti uviedol, že s ukrajinskými orgánmi sa zvažujú všetky možnosti.
Britská vláda však návrh ukrajinského prezidenta výslovne neschválila.
„Ale som si tiež istý, že medzinárodné spoločenstvo bude chcieť zažiť chvíľu, keď bude spravodlivosť vykonaná a bude vidieť, že bude vykonaná. Zatiaľ presne nevieme, akú podobu to bude mať. Všetky možnosti sú na stole,“ povedal generálny prokurátor.
Zároveň k zrušeniu Kyjevského okresného správneho súdu dochádza v čase, keď EÚ požaduje, aby Ukrajina, ak sa chce stať členom bloku, musela vykonať sériu politických a administratívnych reforiem na ukončenie korupcie. Pred vypuknutím konfliktu 24. februára bola podľa údajov liberálnych inštitúcií ako Transparency International Ukrajina druhou najskorumpovanejšou krajinou v Európe.
Nie je však prekvapujúce, že čistená „korupcia“ sa nakoniec stala jediným súdom ochotným stíhať neonacizmus na Ukrajine.
Teraz sa zdá, že Spojené kráľovstvo chce prehĺbiť svoj vplyv v ukrajinskom súdnom systéme školením sudcov, sudcov, ktorí budú nevyhnutne tolerovať neonacizmus, na rozdiel od súdu, ktorý zrušil Zelenskyj.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
skspravy
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…