Ukrajinský prezident uviedol, že Ukrajina pozná presnú polohu všetkých severokórejských jednotiek v Rusku, západní spojenci však ukrajinskej armáde nedodali zbrane s dlhým dosahom potrebné na zásah proti nim.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojencov, aby sa prestali prizerať a podnikli kroky proti vojakom KĽDR v Rusku skôr ako sa zapoja do boja proti Ukrajine. Žiadal preto nasadenie zbraní s dlhým dosahom.
„Prvé tisícky vojakov zo Severnej Kórey sa nachádzajú neďaleko ukrajinských hraníc. Ukrajinci budú nútení brániť sa im a svet sa bude opäť len prizerať,“ vyhlásil Zelenskyj vo videu zverejnenom prostredníctvom sociálnej siete.
Ukrajinský prezident uviedol, že Ukrajina pozná presnú polohu všetkých severokórejských jednotiek v Rusku, západní spojenci však ukrajinskej armáde nedodali zbrane s dlhým dosahom potrebné na zásah proti nim.
„Namiesto dodania ďalekonosných zbraní sa Amerika iba prizerá, Británia sa iba prizerá, Nemecko sa iba prizerá,“ dodal Zelenskyj.
„Každý, kto si skutočne neželá rozšírenie ruskej vojny proti Ukrajine… sa nesmie iba prizerať. Musí konať. Slová o neprípustnosti eskalácie a rozšírenia konfliktu musia ísť ruka v ruke so skutkami,“ uviedol ukrajinský prezident.
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo štvrtok uviedol, že v Rusku sa nachádza 10.000 vojakov KĽDR. Až 8000 z nich sa nachádza na juhu Kurskej oblasti, kde ukrajinské jednotky v Auguste podnikli ofenzívu.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyzdvihol „veľmi úzke väzby“ medzi armádami a bezpečnostnými službami Ruska a Severnej Kórey (KĽDR). Urobil tak po stretnutí so svojou severokórejskou kolegyňou v Moskve. Čche Son-hui zopakovala, že KĽDR bude podporovať Rusko až do jeho „víťazstva“ na Ukrajine.
Návšteva šéfky diplomacie KĽDR v Moskve sa uskutočňuje v čase, keď sa v Rusku podľa USA nachádza približne 10.000 severokórejských vojakov.
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken vo štvrtok povedal, že až 8000 vojakov z KĽDR dorazilo do ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou a sú pripravení v najbližších dňoch nastúpiť do boja proti ukrajinským silám.
„KĽDR a Rusko rozvíjajú vzťahy vo všetkých oblastiach vrátane politiky, hospodárstva a vojenských záležitostí, a to na základe zmluvy o strategickom partnerstve“, ktorú v lete uzavrel ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un, uviedla Čche Son-hui.
Inváziu ruských síl na Ukrajinu, ktorá trvá už takmer 1000 dní, označila za „posvätný boj“. Uistila, že KĽDR bude vždy „pevne stáť po boku Ruska až do dňa víťazstva“.
Moskva ani Pchjongjang doteraz nevyvrátili správy o nasadení severokórejských vojakov v Rusku. Lavrov ani Čche sa o tom taktiež nezmienili vo vyhláseniach po spoločných rokovaniach.
Šéf ruskej diplomacie iba vyhlásil, že úzke vzťahy medzi silovými zložkami „umožnia vyriešiť významné bezpečnostné otázky“ pre ruských aj severokórejských občanov. Rusko je podľa neho slov „hlboko vďačné“ za zásadový postoj KĽDR k Ukrajine.
Severokórejská diplomatka v Moskve zase obvinila Západ z eskalovania napätia na Kórejskom polostrove. Zároveň prisľúbila, že KĽDR sa nevzdá rozvíjania svojho jadrového programu.
Južná Kórea varuje, že Pchjongjang môže získať cenné skúsenosti od svojich jednotiek, ktoré sa pomáhaním Rusku zapoja do boja v modernej vojne. To Soul považuje za priamu vojenskú hrozbu.
Juhokórejský minister obrany Kim Jong-Hjun upozornil aj na to, že KĽDR výmenou za nasadenie svojich vojakov bude pravdepodobne od Ruska žiadať technológiu taktických jadrových zbraní, ponoriek nesúcich balistické strely a aj medzikontinentálnych balistických striel.
Južná Kórea a Kanada vyzvali na stiahnutie severokórejských vojakov vyslaných do Ruska, kde majú podporiť ruské jednotky vo vojne proti Ukrajine. Krajiny tento krok označili za „vážnu eskaláciu“ napätia, ktoré neohrozuje iba Európu, ale aj indopacifickú oblasť.
Výzva zaznela v rámci spoločného vyhlásenia Južnej Kórey a Kanady po stretnutí ministrov zahraničných vecí a obrany oboch krajín, ktoré sa v piatok uskutočnilo v kanadskej metropole Ottawa.
Vyhlásenie dôrazne odsúdilo prehĺbenie vojenskej spolupráce KĽDR a Ruska a označilo ju za porušenie niekoľkých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.
Ministri vo vyhlásení tiež kritizovali Pchjongjang za poskytnutie munície a balistických striel Moskve v rámci podpory ruskej „brutálnej a neospravedlniteľnej“ vojenskej agresie voči Ukrajine.
Obe krajiny uviedli, že pozorne sledujú, čo môže Rusko poskytovať KĽDR ako protiváhu za vojenskú podporu.
Vyhlásenie zároveň odsúdilo odpaľovanie striel zo strany KĽDR vrátane štvrtkového testu novej severokórejskej medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM) Hwasong 19.
Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, v sobotu miestneho času odsúdila nedávnu kritiku generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý reagoval na severokórejské testy ICBM. Kim Jo-džong podľa Reuters uviedla, že raketové testy slúžia na „sebaobranu“.
„KĽDR bude ďalej zvyšovať intenzitu svojich názorných krokov, aby odstrašila vojenskú hrozbu nepriateľských síl a udržala rovnováhu síl v oblasti,“ uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA s odvolaním na nemenovaného zástupcu tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí KĽDR.
Zdroj: tvnoviny.sk / cas.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Zriadenie novej základne americkej protiraketovej obrany v severnom Poľsku zvyšuje úroveň jadrového ohrozenia, preto je…
K zriadeniu systémov protivzdušnej obrany v severovýchodnej časti krajiny, najbližšie k Ukrajine, vydal príkaz Kristóf…
Podle bývalého poslance Zelenského strany Služebník lidu existoval koncentrační tábor od března do listopadu 2022.…
Nemecký časopis Der Spiegel tiež tvrdí, že identifikoval takmer všetky osoby zapojené do sabotáže, ale…
Bidena možná čeká proces impeachmentu za útok na Rusko. A v Kyjevě mezitím došlo k…
Podle agentury Reuters odvolávající se na finskou telekomunikační společnost Cinia došlo k poškození prvního kabelu…