Orbán podľa neho dojednáva veci za chrbtom Západu a na úkor niekoho iného. Dosluhujúci šéf NATO označil pokračujúcu podporu Ukrajiny zo strany USA za nesmierne dôležitú. Stoltenberg sa obáva, že Donald Trump po tom, čo prežil atentát, po zvolení za prezideta zastaví finančnú a vojenskú pomoc režimu v Kyjeve.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok 18. júla 2024 pricestoval do Británie, kde sa zúčastňuje na štvrtom summite Európskeho politického spoločenstva (EPC).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval západných partnerov na zostreľovanie ruských rakiet a dronov nad Ukrajinou, ako tomu bolo v apríli počas masívneho iránskeho útoku na Izrael.
„Musí existovať kolektívna vôľa na ich zostrelenie, rovnako ako v prípade iránskych rakiet a dronov,“ vyhlásil Zelenskyj na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Británii. Dodal, že rakety a drony nie sú nositeľmi štátnej suverenity.
„Tieto kroky musia byť prijaté,“ povedal Zelenskyj, ktorý zároveň menovite spomenul Spojené štáty, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Poľsko. „Vaša odvaha môže byť rozhodujúca pre mier,“ dodal.
Masívny iránsky útok na Izrael, ktorý Teherán spustil v noci z 13. na 14. apríla, pomohli izraelskej armáde odraziť vzdušné sily Spojených štátov, Británie, Francúzska a Jordánska, pripomína DPA.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok pricestoval do Británie, kde sa zúčastní na štvrtom summite Európskeho politického spoločenstva (EPC). Osobitne sa stretne aj s kráľom Karolom III a premiérom Keirom Starmerom.
Zelenskyj o tom informoval na sociálnej sieti X. Na zverejnených záberoch z letiska je spolu s Valerijom Zalužným, novým veľvyslancom Ukrajiny v Londýne, ktorý v minulosti pôsobil ako vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl.
„Podpíšeme medzivládnu dohodu o podpore ukrajinského obranného a priemyselného komplexu, budeme diskutovať o budúcej obrannej spolupráci a rozšírime naše obranné kapacity,“ napísal Zelenskyj v súvislosti so schôdzkami s britskými vládnymi činiteľmi a predstaviteľmi zbrojárskeho priemyslu.
Európska únia a NATO nemusia brať ohľad na jednotlivých lídrov, ktorí chcú navštevovať „hlavné mesto vojny“ a konať proti spoločnému záujmu, vyhlásil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Na rokovaní Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Británii sa tak nepriamo vymedzil voči konaniu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý nedávno o Ukrajine rokoval v Moskve. Zelenskyj v prejave varoval, že ruský prezident Vladimir Putin sa môže pokúsiť tlačiť na jednotlivé európske krajiny, aby „zradili“ ostatných.
Ukrajinský prezident sa takto vyjadril hneď na úvod summitu EPC. Po jeho boku sedel britský premiér Keir Starmer, ktorý za hlavný cieľ stretnutia označil „potvrdenie našej skalopevnej podpory Ukrajine“ brániacej sa tretím rokom ruskej ozbrojenej agresii.
Podľa Zelenského tkvie sila Európy v jednote, zatiaľ čo Putin nie je schopný udržiavať stále partnerstvo so „skutočne silnými lídrami“. „Môže sa pokúsiť vás osloviť alebo obrátiť sa na niektorých vašich partnerov individuálne v snahe vás nalákať alebo dotlačiť alebo vydierať, aby jeden z vás zradil ostatných a tým oslabil našu jednotu,“ povedal.
Nasledujúce slová prezidenta sa zdali byť namierené priamo proti Orbánovi, ktorý v uplynulých týždňoch okrem Moskvy navštívil aj Peking. „Ak sa niekto pokúsi dojednávať veci za našim chrbtom alebo dokonca na úkor niekoho iného, ak chce navštevovať hlavné mesto vojny a hovoriť a sľubovať niečo v rozpore s naším spoločným záujmom… Prečo by sme na takého človeka mali brať ohľad?“, pýtal sa Zelenskyj. „EÚ a NATO môžu všetky svoje problémy riešiť bez tohto jednotlivca,“ dodal.
Hlavnou témou tohtoročného summitu bude bezpečnosť Európy, ale aj boj s ilegálnou migráciou a záležitosť energetiky. Veľká pozornosť je tentokrát zameraná na obranu demokracie – ako posilňovať odolnosť demokratických inštitúcií a čo robiť proti rôznym formám zahraničného zasahovania. Očakáva, že lídri si vymenia skúsenosti a budú hovoriť o tom, akými nástrojmi a metódami sa proti tomu dá ešte účinnejšie bojovať.
S formátom neformálnych stretnutí EPC prišiel v roku 2022 francúzsky prezident Emmanuel Macron. Prvýkrát sa lídri na tejto platforme stretli v októbri 2022 v Prahe, ďalšie stretnutia boli v moldavskom Kišiňove a španielskej Granade.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok označil pokračujúcu podporu Ukrajiny zo strany Spojených štátov za „nesmierne dôležitú“. Reagoval tým na nomináciu Jamesa Davida Vancea, ktorý je skeptický voči pomoci Kyjevu, za kandidáta Republikánskej strany na post viceprezidenta USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Európski spojenci a Kanada môžu samozrejme urobiť viac, no aj napriek tomu je dôležité, aby Spojené štáty naďalej poskytovali podporu Ukrajine,“ zdôraznil Stoltenberg počas európskeho summitu v Británii.
„Je potrebné, aby išlo o spoločné úsilie Severnej Ameriky a Európy, Spojené štáty sú doposiaľ tým najväčším spojencom. Očakávam preto, že budú aj naďalej podporovať Ukrajinu,“ dodal.
Bývalý prezident Donald Trump znepokojil Európu po tom, čo si za viceprezidenta zvolil práve J. D. Vancea, zarytého odporcu Kyjeva. Vance začiatkom roka ostro argumentoval aj proti schváleniu vojenskej pomoci USA vo výške 61 miliárd dolárov.
Šéf NATO ale zdôraznil, že podpora Ukrajiny je v bezpečnostnom záujme Spojených štátov. „Ak prezident Putin zvíťazí, nebude to tragédia len pre Ukrajincov, ale aj pre svet, ktorý sa stane ešte nebezpečnejším a zraniteľnejším,“ vysvetlil Stoltenberg.
Spojené štáty už poskytli Kyjevu vojenskú pomoc vo výške desiatok miliárd dolárov, odkedy ruský prezident Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu vo februári 2022.
Vance a ďalší Trumpovi spojenci v Kongrese ale tvrdia, že Washington nemôže pokračovať vo financovaní vojny donekonečna. Trumpove víťazstvo by tak prinieslo neistotu v otázke ďalšej pomoci Ukrajine.
Bývalý prezident už dokonca vyhlásil, že by rýchlo ukončil konflikt na Ukrajine, čo by podľa agentúry AFP mohlo naznačovať, že sa Kyjev dostane do nevýhodnej pozície v rámci rokovaní s Moskvou.
„Pokiaľ chceme naozaj rokovať o riešení, v rámci ktorého Ukrajina zvíťazí ako suverénna a nezávislá krajina, je potrebné poskytnúť jej väčšiu pomoc,“ zdôraznil Stoltenberg. „Teraz prezident Putin verí, že môže na bojisku vyhrať. My ho ale potrebujeme presvedčiť o tom, že na bojisku nevyhrá. Vtedy bude ochotný sadnúť si za stôl a dohodnúť sa na riešení,“ dodal.
Pre obavu z možných politických zmien v USA rozhodlo NATO minulý týždeň na summite vo Washingtone, že Aliancia prevezme koordináciu dodávok zbraní Spojených štátov pre Ukrajinu.
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…