Samovražedné drony naložené výbušninami zasiahli v pondelok ukrajinské hlavné mesto Kyjev a spôsobili požiare budov, do jednej z nich urobili dieru.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vo svojom pravidelnom večernom príhovore odsúdil vlnu ruských útokov dronmi a dôrazne vyzval spojencov Ukrajiny, aby jej poskytli zbrane protivzdušnej obrany. Informuje agentúra AP.
„Na zabezpečenie ochrany našej oblohy a na zníženie možností ruských teroristov na nulu potrebujeme oveľa viac systémov protivzdušnej obrany a viac rakiet pre tieto systémy,“ povedal Zelenskyj v televíznom prejave k občanom.
„Toto nie je len v záujme Ukrajiny. Čím menej príležitostí na teror Rusko má, tým skôr sa táto vojna skončí,“ dodal.
Samovražedné drony naložené výbušninami zasiahli v pondelok ukrajinské hlavné mesto Kyjev a spôsobili požiare budov, do jednej z nich urobili dieru. Úrady oznámili, že pri týchto útokoch zahynuli v Kyjeve štyria ľudia, vrátane manželov, pričom žena bola v šiestom mesiaci tehotenstva.
Rusi útočili v pondelok bezpilotnými lietadlami aj na ďalšie ukrajinské mestá, celkovo zabili najmenej sedem ľudí.
„Rusko nemá na bojisku žiadnu šancu a tieto vojenské porážky sa pokúša nahradiť terorom,“uviedol Zelenskyj. „Prečo používa tento teror? Aby vytváralo tlak na nás, na Európu, na celý svet,“doplnil.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pondelok vyzval na uvalenie sankcií EÚ na Irán. Vyhlásil to len niekoľko hodín po tom, ako Kyjev zasiahli roje tzv. samovražedných dronov. Pri ich útokoch zahynuli len v Kyjeve najmenej štyria ľudia.
Kuleba vo svojom statuse na platforme Twitter informoval, že požiadal o viac prostriedkov protivzdušnej obrany a dodávky munície. Uviedol v ňom tiež, že vyzval EÚ, aby uvalila sankcie na Irán za to, že dodáva Rusku drony.
Podľa agentúry AFP, ktorá o tom informovala, mal Kuleba na mysli iránske drony, ktoré Rusko – podľa Kyjeva – používa na Ukrajine.
Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), monitorovaná agentúrou TASR, v pondelok informovala, že podľa nemenovaných predstaviteľov EÚ sú potrebné jasné dôkazy o vojenských dodávkach z Iránu. RFE/RL však súčasne uviedla, že mnoho krajín deklaruje potrebu sankcií voči Teheránu, ak sa fakt takýchto dodávok potvrdí.
Ukrajinské ministerstvo obrany vo svojom tvíte v pondelok obvinilo Rusko a Irán, že spojili svoje sily s cieľom zlepšiť taktiku bezpilotných lietadiel typu Šáhid. Ministerstvo pritom oba štáty označilo za „darebácke“ a vyzvalo zastaviť „terorizmus“ páchaný dronmi.
Francúzsky denník Le Monde o lietadle Šáhid-136 napísal, že ide o „pomerne veľký, lacný samovražedný dron“ vyrobený iránskou priemyselnou spoločnosťou na výrobu lietadiel HESA. Je dlhý 3,5 metra s rozpätím krídel 2,50 metra a váži približne 200 kg.
Tieto bezpilotné lietadlá sa dajú vypúšťať v sériách z nákladného auta. Letia rýchlosťou viac ako 185 kilometrov za hodinu. Ruská armáda používa pre tieto typy dronov pomenovanie Geraň-2.
Aj keď Ukrajina a Západ opakovane obviňujú Irán z dodávok „šáhidov“, Teherán tieto obvinenia odmieta. Napríklad, iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v sobotu uviedol, že Irán „neposkytol ani neposkytne nijakú zbraň určenú na použitie vo vojne na Ukrajine“.
Bielorusko a Rusko uskutočnia v rámci takzvanej spoločnej bojovej skupiny zameranej na ochranu bieloruských hraníc vojenské cvičenia s ostrou muníciou vrátane protilietadlových striel. V pondelok o tom informovalo bieloruské ministerstvo obrany.
„Vojenské oddiely z bojovej skupiny budú vyslané do štyroch oblastí v centrálnej a východnej časti Bieloruskej republiky, kde začnú s bojovou výcvikovou činnosťou,“ uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroj z bieloruského rezortu obrany.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko minulý týždeň oznámil, že Minsk a Moskva nasadia na západných hraniciach jeho krajiny spoločnú bojovú operačnú skupinu, čo označil za reakciu na vyostrenie napätia. Lukašenko následne obvinil Litvu, Poľsko a Ukrajinu z výcviku bieloruských „radikálov“ na teroristický útok.
Podľa údajov bieloruského ministerstva obrany začali do Bieloruska prví ruskí vojaci prichádzať v sobotu. Ich celkový počet by údajne nemal „prekročiť 9000 osôb“.
Nová spoločná vojenská skupina Ruska a Bieloruska vzbudila na Západe obavy, že by sa bieloruskí vojaci mohli pridať k ruským silám bojujúcim na Ukrajine.
Bielorusko počas ruskej invázie na Ukrajinu poskytuje zázemie ruským ozbrojeným silám.
Zdroj: tvnoviny.sk / ta3.com / ta3.com / YouTube
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…
Z Nemecka sa najnovšie ozýva požiadavka, aby Ukrajina zaplatila reparácie za škody na plynovodoch Nord…