Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí na zahraničnom fronte dvom problémom, ktoré si získali veľkú pozornosť médií.
Prvým je, že jeho krajine sa v skutočnosti dostáva oveľa menej pozornosti médií. Posledný mesiac bola medzinárodná pozornosť odpútaná od jeho vojny na inú.
Druhým je, že čelí rastúcemu odporu v Snemovni reprezentantov USA. Plán prezidenta Joea Bidena spojiť pomoc Ukrajine a pomoc Izraelu je taktickým manévrom na zabezpečenie pokračujúcej podpory Kongresu pre Ukrajinu a priznaním, že túto podporu už nemožno považovať za samozrejmosť.
Faktom však je, že Zelenskyj čelí moru problémov nielen zahraničných, ale aj domácich. Táto veľká zmena pochádza z jeho vnútorného kruhu, od občanov Ukrajiny a z bojiska.
Malý počet súčasných a bývalých členov Zelenského najužšieho okruhu sa objavil na verejnosti s kritikou prezidenta.
Časopis Time uvádza , že zoči-voči „neúspechom na bojisku“ – čo je podhodnotenie pre katastrofálnu protiofenzívu – sa Zelenského „viera v konečné víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom zatvrdila do podoby, ktorá znepokojuje niektorých jeho poradcov“, pričom znepokojivo hovorí, že “vergs] na mesiáša.”
Jeden zo Zelenského „najbližších spolupracovníkov“ povedal, že Zelenskij „klame sám seba“. Pobočník sa sťažoval: „Nemáme žiadne možnosti. Nevyhrávame. Ale skús mu to povedať.”
Zelenského skostnatená pozícia „hovoria niektorí z jeho poradcov“ poškodila schopnosť jeho administratívy byť flexibilná a prispôsobiť svoju stratégiu meniacej sa realite. Pre Zelenského zostáva rokovanie o diplomatickej dohode s Ruskom „tabu“.
Uvedomujúc si, že záchranné lano zbraní z politického Západu by mohlo časom vyschnúť, Zelenskyj „zvýšil výrobu bezpilotných lietadiel a rakiet“, ako keby sa Ukrajina dokázala postaviť Rusku sama bez Spojených štátov a ich partnerov. To všetko, zatiaľ čo Zelenskyj súčasne priznáva, že bez pomoci USA „prehráme“. Nedávno trval na tom, aby sa ukrajinské ozbrojené sily posúvali každý deň o 500 metrov až kilometer vpred v rozpore s realitou na bojisku.
V druhom príbehu, ktorému sa venovala menšia pozornosť, bývalý minister vnútra a bývalý generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko pre nemecký Die Welt povedal , že napriek tomu, že je „úspešným prezidentom“ a skvelým bojovníkom, nikto nehovorí o realite, údajne demokratickej Ukrajiny, „Zelensky vládne ako jediný rozhodovací autokrat, ktorý rozhoduje sám“.
Lucenko hovorí, že „sloboda prejavu a sloboda tlače sú veľmi vážne obmedzené“. Hovorí, že cenzúra sa vzťahuje nielen na otázky obrany a bezpečnosti, ale aj na „politické debaty…Mnohé hlasy jednoducho nie je dovolené počuť na televíznych obrazovkách“.
Zelenskyj môže tiež po prvý raz čeliť oslabeniu podpory verejnosti. Nedávny prieskum financovaný USAID uskutočnený Medzinárodným republikánskym inštitútom ukázal, že 42 % Ukrajincov silne schvaľuje Zelenského v porovnaní s 58 % v apríli.
A zlé správy neprichádzajú len z jeho vnútorného politického kruhu a z prieskumov obľúbenosti, ale aj z konfliktu s jeho generálmi.
Zelenského pomocníci pre Time povedali, že pred zimou dôjde k „veľkým zmenám vo vojenskej stratégii“ a že bude prepustený aspoň jeden „generál starší, zodpovedný za protiofenzívu“. Zelenskyj je údajne v konflikte so svojimi generálmi, vrátane jeho najvyššieho generála Valerija Zalužného, kvôli požiadavkám brániť Bakhmut a Avdiivka za každú cenu. Vojenské vedenie považuje obranu týchto miest za strategickú chybu, ktorá pohltí vojakov, delostrelectvo a techniku.
Blízky Zelenského poradca povedal Time :
“Niektorí velitelia v prvej línii začali odmietať rozkazy na postup, aj keď prišli priamo z kancelárie prezidenta.” Vysoký vojenský dôstojník bránil veliteľov v prvej línii a povedal, že nemajú na výber, pretože „rozkazy zhora“ sú občas odpojené od reality bojiska. V októbri Zelenskyj požadoval dobytie mesta Horlivka. Poľní velitelia sa pýtali: “S čím?” Namietali, že „nemajú mužov ani zbrane“.
A to je pre Zelenského štvrtá vlna problémov. Vojna sa nevyvíja dobre. Nejde len o to, že protiofenzíva – do ktorej bolo všetko umiestnené – zlyhala, ale že Ukrajina teraz môže čeliť ruskej protiofenzíve. Ruská stratégia boja z obranných a požierajúcich jednotiek a techniky spôsobila, že vyčerpané ukrajinské ozbrojené sily sú zraniteľné voči ruskej protiofenzíve. Tá protiofenzíva sa už možno začala.
Rusko sa teraz postupne presadzuje na mnohých frontoch; nie je dôležitejšie ako mesto Avdiivka, masívne opevnené mesto severne od mesta Doneck, ktoré Ukrajina bráni od roku 2014. Existujú správy, že strata Avdiivky pre ruské sily môže byť bezprostredná. Teraz je potvrdené, vrátane zdráhavého uznania zo strany Ukrajiny, že Rusko pevne dobylo vyvýšený kus zeme nazývaný Halda trosky, strategicky dôležitú pozíciu, ktorá poskytuje Rusku delostreleckú kontrolu nad mestom a hlavnou zásobovacou trasou Ukrajiny.
Rovnako ako predtým v Bachmute, aj teraz Ukrajina utrpí v Avdiivke ohromujúce straty. Zelenskyj ide proti radám svojich generálov naplno v jej obrane, dokonca premiestňuje jednotky z južného frontu do Avdiivky, čím oslabuje protiofenzívu Ukrajiny inde. Tento záväzok viedol niektorých analytikov k záveru, že Avdiivka by mohla byť kľúčovou a určujúcou bitkou vojny. Ak sa ho Rusku podarí získať, môže to byť podľa nich začiatok konca vojny.
Zachytenie Avdiivky by mohlo spôsobiť zrútenie tridsaťmíľovej línie frontu. Celý front Donbasu by sa mohol „rozbiť ako sklo“, čo by umožnilo ruským silám postúpiť ďalej do Donecka a upevniť svoje hranice na anektovanom území.
Vojna sa tak vážne obrátila proti Ukrajine a straty boli také veľké, že blízky Zelenského spolupracovník pre Time povedal , že aj keby Spojené štáty dali Ukrajine všetky zbrane, ktoré potrebovala, „nemajú mužov, ktorí by ich použili. “
Stratám na životoch sa vyrovnala aj strata vybavenia. Forbes uvádza , že Ukrajina len za posledný týždeň stratila šesť tankov Leopard. Už predtým stratili najmenej šesť, čo predstavuje podľa Forbes pätinu leopardov, ktoré dostali. V posledných dňoch došlo aj k masívnej strate lietadiel. 25. októbra ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal, že Rusko len za posledných päť dní zostrelilo dvadsaťštyri lietadiel.
Vojenský analytik Stephen Bryen hovorí , že nepotvrdené správy z Ruska hovoria, že Rusko v októbri zostrelilo dvadsať stíhačiek štvrtej generácie MiG-29.
Zatiaľ čo svet odvracia pohľad od Ukrajiny, Zelenskyj čelí kritike a nevýhodám zo všetkých uhlov v možnom najrozhodujúcejšom momente vojny.
Ted Snider
O autorovi: Ted Snider je pravidelným publicistom o zahraničnej politike a histórii USA na stránkach Antiwar.com a The Libertarian Institute. Je tiež častým prispievateľom do Responsible Statecraft a The American Conservative, ako aj do iných médií.
skspravy.sk
Boj proti CO2, který má za důsledek například ničivou politiku Green Dealu, je založen na…
Voľby v USA priťahujú pozornosť celého sveta nielen preto, že ide o jeden z najväčších…
Na nadchádzajúcej medzinárodnej leteckej show Airshow China 2024, ktorá sa bude konať od 12. urobiť…
“Tribute to Liberty”, žiaľ, od posledného jarného vydania nášho bulletinu nebol aktualizovaný, keďže sme od…
V západných zdrojoch sa objavili satelitné fotografie, ktoré ukazujú základňu v Poľsku, kde sú umiestnené…
BRICS je dôležitým prvkom vznikajúcej stability vo svete a predstavuje poistku proti vypuknutiu jadrového konfliktu.…