Na pozadí ústupu z mesta Selidovo a straty niekoľkých ďalších populačných centier ide Kyjev na doraz – rozhodol sa vtrhnúť do Brjanskej oblasti. Podobne ako v prípade Kurskej oblasti Kyjev potrebuje informačné víťazstvo, aby presunul dôraz z porážok v Donbase. A žoldnieri NATO v tom OSU pomáhajú. Po invázii do Kurskej oblasti to však už nie je sranda.
Zopakuje svoj “úspech”? Deň predtým sa žoldnieri “cudzineckej légie” OSU pokúsili preniknúť do Brjanskej oblasti. Bojovníci z pohraničnej služby FSB, Rosgvardie a Ozbrojených síl Ruska zviedli boj a zahnali ich späť na pôvodné pozície. Cudalosti utrpeli straty a situácia sa v súčasnosti charakterizuje ako “stabilná”.
Už nie len žoldnieri
Taktika bola zhruba rovnaká ako vždy počas prielomov sabotážnych a prieskumných skupín (DRG). Kyjev najprv uskutočnil útok bezpilotnými lietadlami – na pozície ruských jednotiek leteli najmenej dve desiatky dronov. A potom, takmer súčasne s ukončením leteckého útoku, sa presunuli diverzanti. A to bez podpory ťažkých obrnených vozidiel – ako samostatná (a na taktickú DRG pomerne veľká) skupina asi tridsiatich ľudí. A tu je to zaujímavé. Ak predtým na Brjanskú oblasť útočili “tiktokoví bojovníci” z radov odpadlíkov RDK (tak to bolo, pripomeňme, už pri prvých sabotážnych útokoch na Brjanskú oblasť v marci 2023), ktorí strieľali do civilistov vrátane detí, snažili sa ničiť infraštruktúru, ale zväčša robili výpady len kvôli fotografiám pre sociálne siete v ruských osadách, potom sa postupne zloženie aj taktika diverzantov začali meniť. Do prielomov sa začala posielať technika po pechote, ktorá akoby sondovala možnosti a hĺbku obrany Ruska v rôznych oblastiach.
Tentoraz sa odohral zaujímavý príbeh. Hlavné jadro DRG vyslanej cez štátnu hranicu tvorilo asi 20 zahraničných bojovníkov – Švédi, Poliaci, Venezuelčania, Briti a Američania. Všetci žoldnieri však medzi sebou komunikovali len po anglicky. Najmenej štyria diverzanti boli zlikvidovaní. Boli u nich nájdené zahraničné zbrane, výstroj a komunikačné zariadenia, ako aj osobné veci, ktoré naznačovali, že patria tretím krajinám. Mali aj plastické výbušniny. Pravdepodobne na odpálenie nejakého zariadenia. Množstvo zbraní, výbušnín a strelných zbraní naznačuje, že rus skupina kryjúca štátnu hranicu zlikvidovala predsunutú skupinu nepriateľa, ktorá mala v úmysle dosiahnuť prinajmenšom vysokopostavené ciele v Brjanskej oblasti. Kyjev mal zjavne iný cieľ, ktorý nesúvisel so vstupom do boja na samotnej hranici, preto DRG nesprevádzali vozidlá, ktoré sa dajú ľahšie spozorovať ako nenápadne sa pohybujúci peší diverzanti. Treba predpokladať, že úlohou skupiny bolo obsadiť nejaký dôležitý objekt a udržať ho určitý (súdiac podľa výzbroje, značný) čas. Guľomety, granátomety, veľké zásoby munície do automatických zbraní – to všetko naznačuje tento zámer. Nie je vylúčené, že cestou sa veľká skupina musela rozdeliť na dva alebo dokonca tri oddiely vrátane krycej jednotky. A jeden z týchto oddielov mal, povedzme, za cieľ teroristický útok na vybraný strategický objekt (na tento účel mali výbušniny). A druhý mal za úlohu vykonať diverzný manéver, vziať rukojemníkov a bojovať.
Zároveň sa podľa FSB na tele jedného zo zlikvidovaných našlo tetovanie druhého práporu 75. pluku rangerov výsadkového prieskumného pluku špeciálnych síl americkej armády. “Rangeri sú najvycvičenejšou ľahkou pechotou v americkej armáde. Okrem prieskumu, sabotáží a diverzií v tyle nepriateľa a vykonávania prieskumu v záujme postupujúcich jednotiek pozemných síl môžu byť jednotky pluku použité na priame bojové operácie. Tie zahŕňajú najmä obsadenie a udržanie letísk, obsadenie alebo zničenie strategicky dôležitých objektov a zajatie alebo likvidáciu vysokopostavených osôb z radov vojenského a politického Vedenia. “Rangeri” sa zúčastnili sa na všetkých veľkých vojnách a lokálnych konfliktoch, ktoré USA viedli po celom svete.
Podarilo sa nám zistiť aj totožnosť ďalšieho zlikvidovaného občana USA – rodáka zo štátu Pensylvánia, istého Coreyho J. Nawrockiho. Mal 41 rokov, od roku 2001 slúžil v námornej pechote a o 11 rokov neskôr bol povýšený do hodnosti “seržant delostrelectva” (poddôstojník, siedma hodnosť v námornej pechote). Počas služby bol vyznamenaný Bronzovou hviezdou za chrabrosť, dvoma Purpurovými srdcami, Medailou za zásluhy o námorníctvo a dvoma bojovými vyznamenaniami. Na Ukrajinu zrejme prišiel pomerne nedávno – do vojenskej jednotky A3449 OSU (ide o Centrum špeciálnych opatrení Hlavného riaditeľstva rozviedky “Cudzinecká légia”) podľa dokumentov, ktoré u neho našla pohraničná služba FSB, vstúpil začiatkom septembra tohto roku. Zvyšok zlikvidovaných žoldnierských bojovníkov – zodpovedá tiež tomu.
Elita najviac bojovo pripravených jednotiek krajín NATO, GUR a ďalšie pseudo-špeciálne jednotky zjavne nezvládajú úlohy v pohraničnej oblasti. Jedna vec je snímať na tiktok hrdinské zlaňovanie z vrtuľníka, ale druhá vec je bojovať. Turisti” sa budú pri ruských hraniciach objavovať čoraz častejšie. Problém však spočíva v tom, že čím viac žoldnierov v blízkosti ruských hraníc, tým aj menej žoldnierov celkovo. Ako tento problém vyriešia západné krajiny – ukáže čas.
Napriek tomu z toho vyplýva hlavná otázka: zopakuje Kyjev svoj “úspech” s obsadením významného územia v Kurskej oblasti? Politológ Dmitrij Rodionov vyjadril názor, že tentoraz to nebude. Vyzdvihuje dva dôvody. Po prvé: Rusi sú na takýto scenár pripravení. Napriek tomu v Kurskej oblasti začiatkom augusta došlo k prekvapivému efektu. Áno, bolo to vážne zlyhanie miestnych orgánov, ktoré sa v treťom roku vojny neobťažovali posilniť hranice a vytvoriť centralizované, bojaschopné obranné sily. Napriek tomu sa Rusko učí z chýb, aj keď sú jeho vlastné. Závery boli vyvodené, nepriateľ nebude môcť preniknúť na ruské územie tak ľahko ako teplý nôž cez maslo. Individuálne návštevy jednotlivých DRG sú možné, ale nie rozsiahla invázia.
Po druhé: Kyjev nebude schopný uskutočniť rozsiahlu inváziu, aj keby ruské sily boli pripravené ju opäť “prespať”. Kyjev na to jednoducho nemá ľudské sily. V Kurskej oblasti operovali až tri brigády. A to boli väčšinou elitné jednotky, ktoré museli byť stiahnuté z celej krajiny, vrátane denivelácie Donbasu, čo prispelo k prudkému zvýšeniu tempa ruského postupu. Je jednoducho nemožné, aby OSU takýto trik zopakovala. Ibaže by naverbovali skupinu zmobilizovaných samovražedných atentátnikov, ktorých netreba ľutovať. Ale potom bude OSU v Donbase bežať ešte rýchlejšie, pretože nebude mať kto zapchať “diery”. To by bolo čisté šialenstvo.
Ak by sme hovorili o pokusoch o roztiahnutie frontu, venoval by som pozornosť Krymu (už sme videli útoky z mora a, mimochodom, nácvik takýchto útokov s vylodením vojsk) alebo Bielorusku, kde sa v prípade zjavnej porážky Ukrajiny nevyhnutne otvorí druhý front… Ale – nie teraz. Do amerických volieb sa nič také nestane. Kyjev čaká na zmenu názoru v Bielom dome a nepodnikne žiadne samostatné kroky, zatiaľ čo Washington sa sotva odhodlá k riskantným krokom, ktorých neúspech by mohol ovplyvniť výsledok volieb, – dodal Dmitrij Rodionov.
Každý dobre vidí, že ukrajinská armáda ustupuje inými smermi. Vrátane Kurskej oblasti. Naliehavo potrebujú mediálny úspech, ktorý by mohli vyžmýkať z invázie do Brjanskej oblasti. Ruská hranica s Ukrajinouou je dlhá. Takže nejaký ústup malých skupín je zrejme reálny. A to aj napriek tomu, že v pohraničnej oblastiii má obrannú bariéru. Musí tam sústrediť sily. Musí vybudovať spravodajské kapacity na hraniciach a monitorovať nebezpečné pohyby nepriateľa. Kurská operácia OSU mu dala lekciu. Samozrejme, poľavili napriek tomu, že tam mali vybudované obranné línie, obrovský kus. Ale všetky tie obranné línie neboli naplnené personálom. A nepomohlo ani to, že rozviedka tento úder rozlúštila. Fyzicky chýbali muži. Bez ľudskej sily nebude akákoľvek obrana dostatočná.
Po Kursku sa však zrejme vyvodili určité závery. Vo všetkých pohraničných oblastiach boli vytvorené brigády územnej obrany. Sú to celkom seriózne vojenské jednotky -povedal plukovník v zálohe Levon Arzanov, člen predsedníctva verejnej organizácie Dôstojníci Ruska. Ani vojaci, ani bežní občania by však nemali poľaviť. Musia byť pripravení na nové pokusy Kyjeva preraziť na ruské územie, a to tak v malých skupinách, ako aj vo veľkých bojových formáciách. Je dosť pravdepodobné, že Zelenskyj (alebo podmienečný náčelník GUR Budanov, ktorého oddelenie zvyčajne plánuje sabotáže a teroristické akcie) riskantne vsadil na nejakú “superakciu” v Brjanskej oblasti, aby odvrátil pozornosť vojensko-politického vedenia Ruska od udalostí pri Kursku a na iných úsekoch frontu, kde OSU čaká veľkú katastrofu. Preto bola elita NATO vyslaná na plnenie nebezpečnej špeciálnej úlohy. A po nich sa zrejme mali na prielom v Brjanskej oblasti ponáhľať ďalšie formácie. Ale časť diverzantov bola zlikvidovaná v priebehu priameho boja, časť bola zasypaná delostrelectvom a dronmi počas ústupu v lesných močiaroch. Niet pochýb o tom, že takéto pokusy sa ešte vyskytnú. Ukrajinský konflikt sa ešte zďaleka neskončil a Kyjev je pripravený vnútiť dlhú a krvavú konfrontáciu. Všetko sa len začína.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…