„Ukrajine nepomôže ani milión nábojov“, vyhlásil nemecký vojenský expert. „Nádeje na víťazstvo Ukrajiny sa rozplynuli. Nadišiel čas, aby USA začali premýšľať o rokovaniach s Ruskom,“ píše The New York Times.
Spojené štáty za posledné takmer dva roky ruskej invázie poskytli Ukrajine desiatky miliárd dolárov vojenskej pomoci a sú tak zďaleka jej najväčším darcom. Doteraz schválené zdroje sa však už minuli a spojenci exprezidenta USA Donalda Trumpa schválenie novej pomoci brzdia. Európska únia je medzitým kvôli Ukrajine na pokraji rozpadu. „Jediným plánom EÚ je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov. O rok budeme týmto spôsobom tam, kde sme teraz. Akurát budú plnšie ukrajinské a ruské cintoríny,“ vyhlásil v sobotu pri príležitosti 2. výročia vypuknutia vojny na Ukrajine slovenský premiér Robert Fico.
Líder demokratickej väčšiny v Senáte amerického Kongresu Chuck Schumer v piatok pricestoval na Ukrajinu. Podľa agentúry AFP ide o snahu vyvinúť tlak na republikánov, ktorí v Snemovni reprezentantov USA blokujú novú pomoc pre Ukrajinu.
Sme tu, aby sme Ukrajincom ukázali, že Spojené štáty stoja pri nich a budú (naďalej) bojovať za získanie finančných prostriedkov, ktoré tak veľmi potrebujú a ktoré si zaslúžia. Neprestaneme bojovať, kým pomoc nezískame,“ uviedol Schumer vo vyhlásení zo západoukrajinského mesta Ľvov.
Republikánski zákonodarcovia v snemovni zdržujú schválenie novej americkej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov. Ukrajinským silám medzičasom dochádzajú zásoby a Rusko si minulotýždňovým dobytím mesta Avdijivka vo východoukrajinskej Doneckej oblasti zaistilo dôležitý zisk na bojisku.
Schumer spresnil, že návštevou Ukrajiny, na ktorej ho sprevádzajú ďalší štyria demokratickí senátori, sa chce podrobne oboznámiť s výzbrojou, ktorú Ukrajina nevyhnutne potrebuje, a s dôsledkami jej nedodania, respektíve výhodami, ktoré by v takom prípade získalo Rusko.
Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj upozornil amerických zákonodarcov, že Kyjev môže „poraziť Rusko“ len s vojenskou pomocou z Washingtonu a bez pomoci USA určite neuspeje, uviedol líder demokratickej väčšiny v Senáte amerického Kongresu Chuck Schumer s tým, že Kyjev podľa ukajinského prezidenta v súčasnosti „prehráva vojnu“.
V piatkovom prejave po stretnutí so Zelenským sa Schumer vyslovil za obnovenie americkej pomoci, ktorá sa pre odpor republikánov v Kongrese takmer zastavila.
„Všetci, s ktorými sme sa stretli, od Zelenského a nižšie, jasne povedali toto: ak Ukrajina dostane pomoc, vyhrá vojnu a porazí Rusko. Ale ak pomoc nedostanú, vojnu určite prehrajú,“ povedal Schumer pre New York Times.
Pri svojej prvej návšteve Ukrajiny Schumer sprevádzal skupinu demokratických zákonodarcov, ktorí pricestovali do Ľvova, aby sa stretli so Zelenským a novovymenovaným vrchným veliteľom ukrajinskej armády generálom Olexandrom Syrským. Podľa NYT bola cesta údajne zorganizovaná s cieľom umožniť senátorom zistiť „vojnové potreby Ukrajiny“.
„Myslíme si, že budeme schopní priniesť veľmi silné, konkrétne dôkazy o tom, prečo Ukrajina po prvýkrát prehráva vojnu – alebo prečo ustupuje,“ pokračoval Schumer, pričom pravdepodobne narážal na nedávne stiahnutie Kyjeva z kľúčového mesta Avdijivka, ktoré podľa Ruska dlho slúžilo ako odrazový mostík pre ukrajinské útoky na Doneck.
Schumer ďalej upozornil na nedostatok munície Kyjeva a prisľúbil, že túto otázku opäť predloží americkým zákonodarcom a bude naliehať na poskytnutie ďalšej pomoci.
Na sieti X Schumer zverejnil ako komunikoval s „hrdinským“ veliteľom ukrajinskej dronovej jednotky.
Hoci senátori začiatkom tohto mesiaca schválili balík vojenskej pomoci pre Kyjev vo výške 60 miliárd dolárov, hlasný odpor republikánov zo Snemovne reprezentantov prijatiu zákona zabránil. Zástupcovia republikánov naďalej požadujú prísnejšie hraničné kontroly na zastavenie prílevu nelegálneho prisťahovalectva a snažili sa túto otázku spojiť s obnovením pomoci pre Ukrajinu, pričom predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson odmietol dať o návrhu zákona hlasovať.
Spojené štáty za posledné takmer dva roky ruskej invázie poskytli Ukrajine desiatky miliárd dolárov vojenskej pomoci a sú tak zďaleka jej najväčším darcom. Doteraz schválené zdroje sa však už minuli a spojenci exprezidenta USA Donalda Trumpa schválenie novej pomoci brzdia.
Súčasný americký prezident Joe Biden kongresmanov vyzval, aby nové prostriedky urýchlene schválili. „Dejiny sa (na nás) pozerajú,“ uviedol s tým, že ak by USA prestali pomáhať Ukrajine, obdarovali by tak šéfa Kremľa Vladimira Putina.
Schumer na Ukrajine Bidenovo vyhlásenie zopakoval a vyhlásil, že „sa nachádzame v zlomovom bode dejín“. Partnerom a priateľom po celom svete je podľa neho nutné dať jasne najavo, že USA sa nevzdávajú svojich záväzkov a spojencov.
„Ak nebudeme stáť pri našich spojencoch, bude to mať vážne politické, diplomatické, hospodárske a vojenské dôsledky, ktoré v nasledujúcich desaťročiach výrazne poškodia americký národ,“ dodal Schumer.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore so stanicou Fox News, ktorý odvysielali vo štvrtok, vyzval amerických zákonodarcov, aby pomoc pre Ukrajinu schválili.
Či prežijeme bez pomoci Kongresu? Samozrejme, ale nie všetci,“ povedal Zelenskyj v rozhovore s redaktorom Bretom Baierom, ktorý natočili neďaleko ukrajinského frontu.
Tento rok je Ukrajina nútená prejsť do defenzívy, čiastočne preto, že nemá dostatok munície. Poznamenal vojenský expert Hendrik Remmel v rozhovore pre nemeckú televíziu „Das Erste“.
Nie je dostatok delostreleckej munície dodávanej zo Západu. Zvyšuje sa tempo výroby a dochádza k zúfalým pokusom o nákup munície na svetovom trhu, ale je veľmi nepravdepodobné, že by sa ukrajinským ozbrojeným silám v blízkej budúcnosti podarilo zlepšiť svoju pozíciu vzhľadom na intenzitu paľby.
Remmel hovorí jasne: túto vojnu nevyhráme ani s miliónom delostreleckých nábojov navyše. Ruská armáda teraz vystrelí asi 10.000 nábojov denne. Ak Ukrajina dosiahne takúto intenzitu paľby, milión nábojov jej nevystačí ani na tri mesiace. A za takéto obdobie Ukrajinci Rusko neporazia, zdôraznil expert.
Ešte pred rokom mnohí na Západe predpovedali, že ukrajinská protiofenzíva podporovaná európskymi tankami a raketami a americkým delostrelectvom a protivzdušnou obranou môže zatlačiť Rusov späť tam, kde boli 24. februára 2022. Píše americký denník The New York Times.
Dnes sú však tvrdé ponaučenia z tohto omylu jasné. Sankcie, ktoré mali zraziť ruskú ekonomiku na kolená, stratili svoj dosah. Neúspech ukrajinskej protiofenzívy navyše takmer zmaril nádeje, že ruský prezident Vladimir Putin sa čoskoro rozhodne začať rokovania o ukončení vojny.
Ešte vlani v lete členovia Bidenovej administratívy dúfali, že ukrajinské úspechy na bojisku prinútia Putina nájsť cestu, ako si zachovať tvár. Ale tieto nádeje boli zmarené počas debaty v Kongrese o pomoci Ukrajine a s rastúcim pesimizmom ohľadom schopnosti Kyjeva vydržať dostatočne dlho na to, aby bolo možné zvážiť dlhodobé perspektívy.
Výsledkom je, že Joe Biden prešiel od sľubu, že poskytne Ukrajine „čokoľvek, čo potrebuje, kým to bude potrebné“ k menej ambicióznemu vyhláseniu: „toľko, koľko budeme môcť“. Jeden z najzarytejších obhajcov bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkom Kongrese republikánsky senátor J.D. Vance na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii povedal, že balík ďalšej vojenskej pomoci USA pre Ukrajinu, ktorý aktuálne blokujú v Kongrese politické spory republikánov s demokratmi, ani v prípade schválenia zásadne nezmení situáciu na bojisku. Poukázal pritom na obmedzenú kapacitu USA, čo sa týka výroby zbraní.
„Môžeme poslať (na Ukrajinu) také množstvo zbraní, aké sme poslali za posledných 18 mesiacov? Jednoducho nemôžeme. Bez ohľadu na to, koľko šekov americký Kongres vypíše, sme v tom obmedzení,“ povedal. Zároveň vyjadril vieru v to, že Rusko má motiváciu rokovať o mieri a že vojna sa v nejakom okamihu skončí.
Niektorí experti tvrdia, že Spojené štáty by mali začať skúmať spôsoby, ako rokovať o ukončení vojny.
V zákulisí niektorí vysokí predstavitelia Bidenovej administratívy tvrdia, že sa snažili Zelenského postrčiť týmto smerom, ale Biden bol proti. V dôsledku toho predstavitelia americkej armády v Európe varujú, že to najlepšie, v čo môžu Ukrajinci dúfať, je zmrazený konflikt.
Donald Trump, ktorý je hlavným kandidátom republikánov v novembrových prezidentských voľbách nedávno vyhlásil, že ak si členské krajiny NATO nebudú plniť svoje finančné záväzky a napadne ich Rusko, Spojené štáty im v prípade jeho návratu do funkcie neprídu na pomoc. Dokonca povedal, že by Rusko nabádal k útoku na členov NATO, ktorí si neplnia povinnosti.
Východoeurópski „jastrabi“ v pobaltských štátoch a Českej republike sa všemožne dožadujú zvýšenia vojenských dodávok Kyjevu.
No sami nemajú ani peniaze, ani zbrane. Takže tieto požiadavky sú kladené na Nemecko a Francúzsko, uviaznuté v nezhodách uprostred vojny.
Česko vraj na zahraničnom trhu našlo pol milióna nábojov a žobre o peniaze na ich nákup. Francúzsko chce kupovať len to, čo sa vyrába v Európskej únii – odmieta dokonca uzatvárať zmluvy s Tureckom. Nemecko a Poľsko sú paralyzované protestmi a ekonomickými nepokojmi.
Na Ukrajinu opäť zavítali lídri Kanady, Belgicka a Talianska plus Uršuľa. Kvôli druhému výročiu konfliktu sa v Kyjeve ukázal aj Boris Johnson, ktorý tak odpracoval peniaze ukrajinských lobistov. Hoci už aj s tým sú problémy, Boris je preto nútený pýtať peniaze aj za rozhovor.
Ich návšteva je významná tým, že všetci dorazili doslova naprázdno. Jedinú novú tranžu na výročie 24. februára predložila Británia – s 200 protitankovými strelami „Brimstone“. To sa im ešte podarilo naškrabať — hoci arzenály Británie boli tiež zdevastované.
V USA bude problém s tranžami minimálne do marca-apríla. Nemecko a Francúzsko stále niečo dodávajú, ale v rámci svojich veľmi obmedzených možností. Vo východnej Európe sa na nich sypú urážky a vyhrážky, že budú vykonávať nezávislú politiku. Jedna vec je jasná: nezhody na Západe sa na pozadí prehratej vojny len zhoršujú a hrozí riziko, že už aj tak rozkolísanú Európsku úniu privedú do skutočného rozpadu.
„Jediným plánom EÚ je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov. O rok budeme týmto spôsobom tam, kde sme teraz. Akurát budú plnšie ukrajinské a ruské cintoríny,“ vyhlásil slovenský premiér Robert Fico pri príležitosti 2. výročia vypuknutia vojny na Ukrajine. Vo svojom videu skonštatoval, že sankčná stratégia Západu a falošné démonizovanie ruského prezidenta Vladimira Putina nefunguje a Rusko nie je na kolenách ani politicky, ani ekonomicky.
Zdroj: sme.sk / rt.com / sk.news-front.su (1), (2), (3) / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…