Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ako vodca „nepriateľského politického režimu“ legitímnym vojenským cieľom, vyhlásil medzitým bývalý prezident Ruskej federácie a súčasný šéf ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že jeho generáli pred ním skrývajú pravdu a začal na nich kričať, tvrdí britský magazín The Economist s odvolaním sa na zdroj z prostredia ukrajinskej vlády.
Údajné záchvaty prezidentovho hnevu sa spomínajú v pondelkovej správe o situácii v Charkovskej oblasti, kde ruské sily za posledný mesiac získali významné pozície. Podľa britského týždenníka sú tam nasadené ukrajinské jednotky rozhnevané vývojom a majú protikladné teórie o príčinách tejto situácie.
Niektorí obviňujú USA a ich spojencov z nedostatočnej a predčasnej pomoci, nie nepodobnej samotnému Zelenskému, zatiaľ čo iní „majú podozrenie, že významnejšiu úlohu zohrala nekompetentnosť, alebo dokonca zrada“. Existujú aj „konšpiračné teórie“ o sprisahaní politikov v Kyjeve a vo Washingtone, ktorí vo svetle možného mierového urovnania konfliktu dávajú Rusku časť územia Ukrajiny.
Denis Jaroslavskij je miestny ukrajinský veliteľ, ktorý sa dostal na titulné stránky celoštátnych novín, keď sa sťažoval, že opevnenia, ktoré mali zabrániť ruskému postupu, v skutočnosti neexistujú. Pre magazín The Economist uviedol, že Zelenskému najbližší spolupracovníci nehovoria o situácii na bojisku pravdu.
Podľa anonymného vládneho zdroja týždenníka The Economist sa prezident dostal do konfliktu s ukrajinskými generálmi po tom, čo údajne vycítil, že nedostáva celú pravdu o situácii na fronte.
O Zelenského napätých vzťahoch s vojenským vedením, ktoré údajne pramenia z toho, že uprednostňuje svoje politické ciele pred vojenskými, už predtým informovali ukrajinské a medzinárodné médiá.
V decembri denník Ukrajinská Pravda tvrdil, že prezident aktívne podkopáva Valerija Zalužného, ktorý bol v tom čase najvyššie postaveným ukrajinským generálom, v prospech Alexandra Syrského.
„Zdá sa, že Zelenskyj má dva druhy vojsk: ‚dobré‘, ktorým velí Syrskij a ďalší obľúbenci, a ‚zlé‘ pod Zalužným,“ uviedol zdroj pre toto médium. „To [Zalužného] demoralizuje a bráni mu veliť armáde ako celku.“
Vo februári ukrajinský líder prepustil Zalužného a na jeho miesto vymenoval Syrského.
V profile Zelenského, ktorý v novembri minulého roka uverejnil časopis Time, sa uvádza, že prezidentova nekompromisná snaha o víťazstvo na bojisku nad Ruskom „hraničí s mesianizmom“ a dostala ho do rozporu s niektorými dôstojníkmi.
Istý vojenský predstaviteľ opísal, že v istom okamihu prezidentská kancelária vydala priamy rozkaz jednotke na mieste, aby „dobyla späť“ isté mesto, a dostala odpoveď: „Čím?“ Jednotka nemala ani zbrane, ani vojakov, vysvetlil zdroj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ako vodca „nepriateľského politického režimu“ legitímnym vojenským cieľom, vyhlásil šéf ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
V pondelkovom rozhovore pre agentúru TASS Medvedev uviedol, že otázka legitimity Zelenského ako prezidenta nemá pre Moskvu osobitný význam.
„Pre Rusko konečná strata legitimity pseudoprezidenta bývalej Ukrajiny nič nezmení,“ povedal bývalý ruský prezident s tým, že lídri krajín vedúcich vojnu sú „vždy považovaní“ za legitímny vojenský cieľ.
Medvedev označil Zelenského za „vojnového zločinca“, ktorý by mal byť dolapený a postavený pred súd alebo „zlikvidovaný ako terorista“ za svoje zločiny proti Rusom a Ukrajincom.
Zelenskyj sa začiatkom tohto mesiaca objavil na zozname hľadaných osôb ruského ministerstva vnútra, hoci neboli zverejnené žiadne údaje o trestnom konaní proti nemu.
Ústavné právomoci súčasného ukrajinského prezidenta vypršali 20. mája. Prezidentské voľby boli pôvodne naplánované na marec, ale boli odložené pod zámienkou stanného práva, ktoré bolo zavedené po začiatku konfliktu s Ruskom vo februári 2022 a ktoré bolo opakovane predĺžené zákonodarným zborom krajiny.
Zelenskyj v decembri 2023 oznámil, že pokiaľ bude platiť stanné právo, prezidentské ani parlamentné voľby sa konať nebudú. Začiatkom mája zákonodarcovia predĺžili stanné právo o ďalšie tri mesiace.
Podľa Medvedeva sa Zelenskyj po zrušení volieb „fakticky chopil moci“ v krajine.
„Pľul na ústavu svojej ‚krajiny‘, ignoroval ústavný súd, a dokonca ani nerozšíril, ale uzurpoval si najvyššiu moc,“ tvrdí Medvedev a dodáva, že Zelenskyj sa „kryl neústretovým vyhlásením Verchovnej rady (ukrajinského parlamentu) o zrušení prezidentských volieb v čase vojny“.
V marci denník Ukrajinská Pravda s odvolaním sa na ukajinských poslancov tvrdil, že Zelenskyj prakticky zbavil zákonodarný zbor jeho právomocí a de facto zaviedol osobnú vládu.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov nedávno povedal, že „čoskoro nastane chvíľa, keď mnohí ľudia vrátane tých, ktorí sú vnútri Ukrajiny, spochybnia legitimitu [prezidenta Zelenského]“.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…