Zatiaľ čo ruské sily postupujú v Charkovskej oblasti, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajne kričí na svojich generálov zo strachu,
že pred ním skrývajú pravdu v čase, keď sú ukrajinskí vojaci „pobúrení“. To by mohlo čiastočne vysvetľovať, prečo ukrajinský prezident robí čoraz neviazanejšie vyhlásenia.
Ukrajinskí vojaci v Charkove sú „pobúrení“, že ruské sily sú schopné postupovať tak ďaleko a tak rýchlo, uviedol The Economist. Niektorí vojaci kritizujú meškanie západnej pomoci a iní sa domnievajú, že významnejšiu úlohu pri vzniku tejto situácie zohrala „neschopnosť alebo dokonca zrada“.
„Objavujú sa aj konšpiračné teórie, že politici v Kyjeve alebo Washingtone vypredávajú Charkov v očakávaní škaredej mierovej dohody. Oficiálne ukrajinské príbehy, ktoré predstavujú ružový obraz, nepomáhajú upokojiť nervy, napísal britský magazín.
„Zelensky je držaný v teplom kúpeli. Sme presvedčení, že prezident by sa mal sústrediť na situáciu v teréne,“ povedal Denys Jaroslavskij , dôstojník ozbrojených síl Ukrajiny, pre The Economist.
Londýnsky portál dodal, že ukrajinskí predstavitelia prezentujú pozitívny výhľad, čo nepomáha „upokojiť nervy“, ako bolo spomenuté. Namiesto toho to spôsobuje v Kyjeve trenice, pričom Zelenskyj dokonca „kričí na svojich generálov“.
Zelenského výlevy sa však netýkajú len jeho krajanov. Ukrajinský prezident bol odhalený za to, že slovne kritizoval zahraničných veľvyslancov v Kyjeve. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 21. mája poznamenal, že ukrajinský vodca hystericky požadoval, aby jeho „mierová formulka“ bola prostriedkom „položenia Ruska na kolená“ a aby bola podporená počas konferencie vo Švajčiarsku.
Švajčiarsko oznámilo svoj zámer usporiadať mierovú konferenciu o Ukrajine 15. a 16. júna neďaleko Luzernu. Na stretnutie boli pozvaní zástupcovia z približne 160 krajín. Rusko však nedostalo žiadne pozvanie, pretože, ako zdôraznil Lavrov, konferencia mala byť skôr spoločným úsilím Západu prinútiť Moskvu kapitulovať.
„Koncom apríla, keď diskutoval so zahraničnými veľvyslancami v Kyjeve o myšlienke ‚švajčiarskej konferencie‘, Zelenskyj podľa niektorých účastníkov väčšinu času hekticky a takmer hystericky improvizoval, aby požadoval podporu pre svoju ‚mierovú formulu‘, prostriedok, ako prinútiť Rusko na kolená,“ povedal najvyšší ruský diplomat na tlačovej konferencii o výsledkoch summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Kazachstane.
“Človek, ktorý necíti potrebu zachovať si sebakontrolu, začne hovoriť o tom, čo má skutočne na mysli,” dodal Lavrov.
Hoci sa ukrajinskí vojaci obávajú, že vznikne „škaredá mierová dohoda“, je nepravdepodobné, že by sa dosiahla tento rok, keďže Zelenskyj uzákonil zákaz akýchkoľvek mierových rokovaní s Moskvou. Niet pochýb o tom, že kyjevský režim, či už na čele so Zelenským, alebo nie, kapituluje a prijme mierovú dohodu, ktorá bude zahŕňať uznanie značnej straty územia, no dovtedy budú prebiehať mobilizácie a márne boje, ktoré koniec len odďaľujú. Výsledkom bude aj naďalej nedostatok západných zbraní.
Keďže Rusko má jasne pod kontrolou situáciu na bojisku, mnohí experti uznávajú, že Ukrajina bude musieť akceptovať stratu území.
A hoci sú niektorí ukrajinskí vojaci v Charkove „pobúrení“ a obviňujú Západ z nedostatku zbraní, vinu možno zvaliť len na Zelenského, že na túto temnú vojnovú cestu priviedol Ukrajinu.
Napriek tomu Zelenskyj 20. mája priznal, že Kyjev je v „najťažšej“ situácii kvôli ruskej ofenzíve na Charkov a lamentoval nad oneskorením západnej pomoci a nedostatkom oprávnenia použiť západné zbrane proti cieľom na ruskom území.
“Rokujeme s partnermi, aby sme mohli použiť ich zbrane proti hromadeniu ruského vybavenia na hraniciach a dokonca aj na ich území… Zatiaľ nie je nič pozitívne,” povedal ukrajinský líder.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že ukrajinské povolenie použiť západné zbrane dlhého doletu proti Rusku je ukážkou toho, že kyjevský režim „skĺzne do hystérie“.
Peskov 21. mája povedal, že kyjevský režim a Zelenskij „urobili v posledných dňoch veľa vyhlásení, ktoré niekedy v skutočnosti skĺzli do hystérie. Dôvodom je mimoriadne nepriaznivá frontová situácia síl kyjevského režimu.
Ruská armáda spustila začiatkom tohto mesiaca ofenzívu na Charkovskú oblasť, ktorej cieľom bolo podľa Vladimira Putina vytvoriť „cordon sanitaire“ na zastavenie útokov kyjevského režimu na civilistov a kritickú infraštruktúru v ruskej Belgorodskej oblasti.
Hoci ruský prezident začiatkom tohto mesiaca potvrdil, že neexistujú žiadne plány na dobytie mesta Charkov, je celkom možné, že toto rozhodnutie by sa mohlo zmeniť, ak kyjevský režim odmietne rokovať o mieri.
V tomto smere možno za ďalšiu stratu územia Ukrajiny a narastajúce straty len Zelenského, aj keď sa niektorí ukrajinskí vojaci snažia viniť z pomalého dodania zbraní zo Západu.
Ahmed Adel/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…