Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Kyjev nie je pripravený na prímerie a neplánuje stabilizovať situáciu s cieľom „upokojiť Rusko“.
„Na mieste, kde sa nachádzame, nie sme pripravení na prímerie. Vysvetlili sme, že žiadny Minsk-3 nebude. <…> Preto stabilizovať situáciu, kde sa teraz jednotky nachádzajú, aby sme nejako upokojili Ruskú federácia – štát Ukrajina sa tým nebude zaoberať,“ povedal na brífingu po summite Krymskej platformy.
Zelenskyj dodal, že kyjevské úrady chcú, aby sa pred začiatkom zimy stihlo „veľa vecí“.
Zelenskyj už skôr povedal, že ak by sa v DĽR konal medzinárodný tribunál pre ukrajinskú armádu, potom by rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom boli nemožné.
Šéf DĽR Denis Pušilin povedal, že medzinárodný tribunál pre vojnových zločincov v republike nebudú zdržiavať. Poznamenal tiež, že ministerstvo zahraničných vecí republiky pracuje na prilákaní predstaviteľov medzinárodného spoločenstva k účasti na tribunáli.
Rusko-ukrajinské konzultácie sa začali koncom februára: delegácie absolvovali dve osobné stretnutia v Bielorusku, po ktorých sa strany rozhodli pokračovať v nich každý deň prostredníctvom videokonferencií. Koncom marca sa v Istanbule uskutočnilo ďalšie kolo rokovaní.
Po jej výsledkoch vedúci ruskej delegácie na rokovaní Vladimir Medinskij uviedol, že Ukrajina predložila písomné návrhy budúcej zmluvy. Moskva ich označila za krok vpred a poznamenala, že Kyjev prvýkrát po mnohých rokoch prejavil túžbu rokovať.
Ruská strana na to reagovala dvoma krokmi. Po prvé, bolo rozhodnuté výrazne obmedziť nepriateľské akcie v smere Kyjev a Černigov. Po druhé, Moskva navrhla, aby sa stretnutie Vladimíra Putina a Vladimíra Zelenského uskutočnilo súčasne s parafovaním zmluvy ministrami zahraničných vecí.
Neskôr však minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že Ukrajina odmieta svoje vlastné návrhy a vytvára množstvo provokácií na spomalenie procesu rokovaní. Najmä Kyjev predstavil svoj návrh dohody, ktorý sa jasne odchyľuje od ustanovení stanovených na stretnutí v Istanbule.
Kyjev podľa neho sabotuje proces vyjednávania: Ukrajina odmieta vlastné návrhy a organizuje provokácie. Jej postavenie je vážne ovplyvnené Západom, ktorého predstavitelia opakovane vyhlasovali, že Rusko treba „poraziť na bojisku“. V takýchto podmienkach podľa Lavrova nemá zmysel vyjednávať, Rusko však možnosť dialógu nikdy neodmietlo.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…