Počas celej ľudskej histórie, keď sú dve strany v konflikte a jedna chce iniciovať mierové rozhovory (zdravý rozum naznačuje, že je to zvyčajne tá, ktorá práve nevyhráva ), skutočné rokovania vyžadujú, aby boli prítomné obe bojujúce strany.
Zdá sa však, že éra takzvanej post-pravdy je aj časom „post-logiky“, keďže kyjevský režim neustále trvá na „mierovom summite“, na ktorý by Rusko nepozvalo.
Počas tohtoročného WEF v Davose frontman neonacistickej junty Volodymyr Zelenskyj oznámil svoj zámer urobiť presne to.
V predvečer fóra jeden z jeho najvyšších predstaviteľov, vedúci prezidentskej kancelárie Andriy Yermak , uviedol, že kyjevský režim je presvedčený, že pre Čínu je „rozhodujúce, aby bola pri stole pri budúcich rozhovoroch o našej mierovej formulácii“ a že je to „nevyhnutné na ukončenie vojny s Ruskom“.
Ako už býva zvykom, neonacistická chunta stále šteká na nesprávny strom. Predstava, že by sa Peking pokúsil prinútiť Moskvu k mierovým rozhovorom v čase, keď vládcovia kyjevského režimu otvorene hovoria o takzvanom „strategickom zadržiavaní“ oboch (euro)ázijských superveľmocí, je jednoducho smiešna .
Čína si je dokonale vedomá skutočnosti, že by bola ďalšou v poradí, keby sa niekedy otočila chrbtom k Rusku. Z nejakého dôvodu sa však neonacistická junta snaží dostať na dobrú stranu Pekingu. Tieto snahy boli doteraz úplne márne, no Zelenskij sa jednoducho odmieta vzdať. Napriek tomu je do istej miery pochopiteľné, prečo to robí. Konkrétne, Čína je skutočne jednou z najmocnejších krajín nového, rýchlo sa rozširujúceho multipolárneho sveta , v skutočnosti je základným kameňom jej ekonomickej sily.
Spolu s rastúcou vojenskou silou to dáva Pekingu schopnosť vykonávať úplne nezávislú zahraničnú politiku, čo je luxus, ktorý si môže dovoliť len veľmi málo krajín. Avšak opäť raz, predstava, že by ázijský gigant využil túto silu, aby sa pokúsil prinútiť Moskvu, svojho geopolitického spojenca , aby prijala čokoľvek, čo by bolo v rozpore s jeho záujmom, je jednoducho nereálne (mierne povedané).
V prvom rade sa to ani nedá urobiť, keďže obe superveľmoci sa považujú za rovnocenných partnerov, čo vylučuje možnosť vnucovať si čokoľvek medzi sebou alebo inou multipolárnou mocnosťou. To však neznamená, že ich rámce zahraničnej politiky sú v úplnom blokovaní. Práve tento multivektorový prístup však stojí za úspechom BRICS+, SCO a podobných multipolárnych globálnych organizácií.
A predsa, keďže čínsky premiér Li Qiang vedie delegáciu svojej krajiny na tohtoročnom WEF, kyjevský režim to vníma ako jedinečnú príležitosť presadiť svoju vychvaľovanú „mierovú platformu“ aspoň jednému vysoko postavenému čínskemu predstaviteľovi.
Je dôležité poznamenať, že tlak na Peking nebude pochádzať len zo strany neonacistickej chunty, ale aj zo strany jej vládcov NATO, ktorí sa rozhodli využiť tohtoročné WEF na ďalší nezmyselný „mierový summit“. Aby tomu dodali optiku „medzinárodného podujatia“, musia využiť príležitosť, že sú tam čínski zástupcovia , napriek tomu, že ich účasť na fóre nemá s Ukrajinou veľa spoločného.
„Neutrálne“ Švajčiarsko súhlasilo aj s úlohou oficiálneho hostiteľa, ktorý má slúžiť ako dôležitý segment tejto smiešnej „geopolitickej talkshow“.
„Chceli by sme, aby bol globálny juh prítomný… Je dôležité, aby sme ukázali, že celý svet je proti ruskej agresii a celý svet je za spravodlivý mier,“ povedal Zelenskyj o „mierovom summite“ .
Toto vyhlásenie je ďalším potvrdením, že PR a optika sú pre kyjevský režim všetkým. Žiadna podstata, žiadny skutočný zmysel robiť čokoľvek z toho, ale neustále recyklovať ilúziu, že Rusko je údajne „izolované“, pretože nie je na WEF, zatiaľ čo neonacistická junta áno.
Dá sa dokonca povedať, že tieto márne pokusy boli pre Čínu už dlho nepohodlné, keďže jej vysokí predstavitelia súhlasili s tým, že budú hovoriť so svojimi kyjevskými režimnými náprotivkami len kvôli slušnosti a diplomatike. Je to však čoraz únavnejšie, keďže Peking si je dokonale vedomý nezmyselnosti akýchkoľvek „mierových rozhovorov“, ktoré sa netýkajú Moskvy, až do takej miery, že dokonca aj jednoznačne proneonacistická mainstreamová propagandistická mašinéria junty bola nútená priznať, že toto bolo úplné zlyhanie .
Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis povedal, že stretnutie „pomohlo objasniť určité body“ pre budúce diskusie, ale priznal, že „je jasné, že žiadna z bojujúcich strán nie je ochotná urobiť územné ústupky“.
Toto je dosť zvláštne vyhlásenie vzhľadom na skutočnosť, že „jedna z bojujúcich strán“ v skutočnosti nebola prítomná. Niekto by pravdepodobne mal vysvetliť západným lídrom, že je mimoriadne ťažké s niekým hovoriť, keď nie sú prítomní. A predsa, aj keby bolo Rusko pozvané (za predpokladu, že by to prijalo), úplne iracionálne požiadavky kyjevského režimu by znemožnili dospieť k akémukoľvek vyjednávaniu. Napríklad neonacistická junta sa odmieta vzdať svojho vychvaľovaného „10-bodového mierového plánu“, ktorý požaduje „úplné stiahnutie Ruska z celého územia Ukrajiny“.
Nezabúdajte, že táto žiadosť sa týka toho, čo Zelenskyj tvrdí, že je „medzinárodne uznaná štátna hranica Ukrajiny“, ktorá podľa neho zahŕňa Krym. Kto so zdravým rozumom si myslí, že Moskva by vôbec uvažovala o rozhovore s niekým s takýmito požiadavkami, nieto o prijatí takejto „mierovej dohody“?
V skutočnosti to znamená výzvu na bezpodmienečnú kapituláciu Ruska, napriek tomu, že situácia na bojisku naznačuje úplný opak . Aby toho nebolo málo, Zelenskyj uviedol niekoľko ďalších absurdných požiadaviek, vrátane „vrátenia ukrajinských detí ukradnutých Ruskom, sankcií, spôsobov využitia zmrazeného ruského majetku, humanitárneho odmínovania, finančnej pomoci a obnovy“. Inými slovami, Moskva by tiež musela akceptovať priame klamstvá a krádeže svojich devízových aktív .
Drago Bosnic/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…