Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v sobotu zákon umožňujúci zakázať činnosť politickým stranám, ktoré ospravedlňujú, uznávajú alebo popierajú ozbrojenú agresiu Ruska voči Ukrajine.
Oznámil to šéf právneho výboru ukrajinského parlamentu, z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra AP.
Jednokomorový ukrajinský parlament (Najvyššia rada) schválil predmetný zákon ešte začiatkom mája, podporilo ho 330 poslancov. Hlasovalo zaň aj 17 bývalých poslancov Opozičnej platformy – Za život, ktorá je označovaná za proruskú.
Šéfka klubu vládnej strany Sluha národa Olena Šuľaková vtedy vyhlásila: „Konečne u nás prestaneme tolerovať politiku ‚ruského sveta‘, ktorá na Ukrajine prináša len skazu.“
Od konca marca bola na Ukrajine pozastavená činnosť 11 politických strán s údajnými väzbami na Ruskú federáciu. Rozhodla o tom Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) s tým, že zákaz bude platiť počas stanného práva vyhláseného po ruskej invázii.
Zákaz sa týka nasledovných subjektov:
Opozičná platforma – Za život; Strana šaría; Naši; Opozičný blok; Ľavicová opozícia; Zväz ľavicových síl; strana Deržava; Progresívna socialistická strana Ukrajiny; Socialistická strana Ukrajiny; Socialisti; Blok Volodymyra Saľda.
Toto opatrenie môžeme vnímať v kontexte vojnového stavu, ale z pohľadu demokracie ide jednoznačne o porušenie jej základných a aj európskych pravidiel rešpektovania názorovej plurality.
Nepopierateľným faktom je, že Ukrajina nie je monoetnický štát ako to býva v predstavách (neo)nacistov. Žijú tam aj iné národnosti – Poliaci, Židia, Maďari, Rusíni, Slováci a tiež najväčšia menšina – Rusi.
Na Slovensku, ale aj inde v Európe fungujú bežne aj etnické strany, zastupujúce príslušníkov menšiny. Jedno je isté: toto nie je európske, nie je to demokratické opatrenie. V každom prípade ide o zbavenie sa politickej opozície administratívnym rozhodnutím. Kyjevskému režimu stačí, aby označil akýchkoľvek politických kritikov svojej vnútornej politiky za „proruských“ a postaví ich mimo zákon.
Predstavte si, že by sme to na Slovensku „dali na Zelenského“ a zakázali všetky etnické strany – rómske aj maďarské. Pri tých druhých by sme mohli použiť „dôvod“ – iredenta a vonkajšie zasahovanie, ohrozenie integrity územia, v podstate tie isté dôvody ako tie ukrajinské.
Čo by sa začalo diať nielen v Budapešti, ale najmä v Bruseli? Alebo by prišiel zákaz na „proamerické“, či „probruselké“ politické subjekty, ktoré nepresadzujú slovenské národno-štátne, ale cudzie politické, ekonomické či geopolitické záujmy. Veď to by okamžite skončili takmer všetky súčasné vládne strany na čele s OĽaNO, SaS i Za ľudí, k tomu maďarská (mimoparlamentná) Aliancia a tiež niekoľko subjektov, ktoré majú v názve „rómske“ mimo zákon a pôsobnosť.
Bez ohľadu na výnimočnú situáciu, ktorá na Ukrajine je a ktorej musí čeliť výkonná moc, aj vo vojnovom stave musia platiť základné demokratické pravidlá. Lebo na tomto opatrení nie je nič „slávne“. Je to skôr na spozornenie, lebo po glorifikácii vodcu a zlikvidovaní opozície doteraz vždy v histórii prišla totalita.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…