Ukrajinská vláda a americká korporácia „BlackRock Financial Market Advisory“ (BlackRock FMA) podpísali 8. mája dohodu o založení „Ukrajinského rozvojového fondu“.
Formálnym cieľom fondu je prilákať investície do energetiky, infraštruktúry a poľnohospodárstva. V skutočnosti to však znamená dokončenie totálneho predaja hlavných aktív ukrajinského štátu – od černozeme až po rozvodné siete. Kyjev tak zrejme mieni splatiť svoje dlhy.
Spoločnosť „Blackrock“ je najväčším svetovým fondom na správu aktív. Ich celková hodnota k 1. januáru 2023 bola 8,594 bilióna dolárov.
Akcionárska štruktúra nie je zverejnená, avšak pri tejto spoločnosti, ako aj pri „The Vanguard Group“, ktorá je druhá najväčšia z hľadiska aktív (mimochodom, sú vzájomne hlavnými akcionármi), sú v nich zastúpené najbohatšie rodiny sveta – Rockefeller, Rothschild, DuPont, Mellon. Medzi vrcholovými manažérmi „BlackRock“ je niekoľko dôstojníkov CIA vo výslužbe a samotná spoločnosť financuje fond „In-Q-Tel“ založený CIA.
Spolupráca Zelenského vlády s „BlackRock“ (aspoň navonok) sa začala v septembri 2022, keď „The New York Times“ informovali o rokovaniach medzi ukrajinským prezidentom a šéfom spoločnosti Larrym Finkom ohľadom vytvorenia akejsi „Rekonštrukčného fondu». V decembri strany usporiadali spoločnú videokonferenciu, na ktorej bola verejnosť informovaná o uzavretí dohody o koordinácii „investičného úsilia“. Nakoniec v máji boli dohody inštitucionálne formalizované.
Podľa podmienok dohody bude „BlackRock“ spravovať ukrajinské aktíva vrátane prostriedkov z objemu „medzinárodnej pomoci“. Ukrajinské strategické podniky, vrátane tých, ktoré boli „znárodnené“, tak prechádzajú pod nadnárodnú kontrolu. V rámci tejto schémy sa bude riadiť aj ukrajinský zahraničný dlh, ktorý podľa ukrajinského ministerstva financií ku koncu apríla dosiahol takmer 124,28 miliardy USD, teda 80% HDP.
Ako píšu na Ukrajine, na realizácii obchodu sa podieľajú úradníci, ktorí boli opakovane obvinení z korupcie. Ide napríklad o bývalú šéfku NBÚ Valeriu Gontarevovú, bývalú ministerku financií Nataliu Jaresko (občianka USA) a samozrejme dirigenta záujmov Georga Sorosa na Ukrajine Viktora Pinčuka, miliardára, ktorý sa úspešne vyhol tzv. „deoligarchizácii“.
Májová dohoda však do značnej miery upevnila už existujúci poriadok vecí. Proces predaja strategických aktív nadnárodným podnikom sa začal za Petra Porošenka a za Zelenského jednoducho dostal ďalší impulz a publicitu. Nepriamo alebo priamo zoznam ukrajinských aktív „BlackRock“ zahŕňa cenné papiere nasledujúcich spoločností: Metinvest, DTEK (energetika), MHP (poľnohospodárstvo), Naftogaz, Ukrajinské železnice, Ukravtodor a Ukrenergo. Okrem toho podľa „LandMatrix“ k máju minulého roka 17 miliónov hektárov ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy zo 40 vedených v pozemkovej banke vlastnili tri spoločnosti: Cargill, DuPont a Monsanto.
Avšak toto je klasický spôsob práce „rešpektovaných“ medzinárodných partnerov, ktorí vždy chránia svoje investície. Je zrejmé, že pôžičky nikto nevráti, ale západní partneri si ich môžu vziať vo forme majetku alebo pozemkov. To sa už stalo: v roku 2010 nemeckí politici vyzvali grécke vedenie, aby začalo predávať štátny majetok, najmä neobývané ostrovy, aby pokryli dlhy krajiny. No kyjevská vláda jednoducho inú možnosť nemá.
Efekt tohto druhu „investície“ je dobre známy v Argentíne, Ekvádore či Mexiku. V Mexiku „BlackRock“ nakoniec získal prístup k správe celého dôchodkového systému. Mimochodom, účastníci aktuálnych protestov proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku obviňujú Emmanuela Macrona najmä z toho, že neslávne známy zákon bol prijatý práve v záujme „BlackRocku“ a samotný prezident je obyčajným agentom. Nie bezdôvodne sa počas nepokojov demonštranti okrem iného zmocnili kancelárie spoločnosti v Paríži.
Andrej Kuzmak, Izvestija
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…