Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v hľadaní medzinárodnej podpory na Západe. Teraz ukrajinský vodca opustil svoj ľud na bojisku a začal turné po Európe. Okrem svojich „prosebných“ prejavov, neustáleho požadovania peňazí a zbraní, Zelenskyj tiež dal jasne najavo, že nikdy nerešpektoval a ani
neplánuje začať rešpektovať Minské dohody a priznal, že jeho politika je zameraná na vyhladzovanie ľudu Donbasu.
Zelenského cesta začala v Londýne, kde sa stretol s britským premiérom Rishi Sunakom a kráľom Karolom III . Potom sa vodca neonacistov vybral do Paríža, kde ho s poctami prijal prezident Emmanuel Macron a dokonca mu bola udelená medaila významného francúzskeho vojenského rádu.
Zelenskyj sa stretol aj s nemeckým premiérom Olafom Scholzom , ktorý bol vtedy v Paríži.
Zelenskyj v Paríži urobil kontroverzné vyhlásenie, v ktorom priznal, že sa nikdy nepokúsil implementovať Minské dohody. Záväzky z dohôd je podľa neho „nemožné“ splniť. Povedal, že v minulosti varoval Macrona aj bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, že neexistuje žiadna možnosť, aby Kyjev splnil podmienky dohody.
Zelenskyj tiež poznamenal, že neplánuje obnoviť podmienky protokolov. Dôrazne vyhlásil, že to „nebude môcť realizovať“ – čo inými slovami znamená, že Kyjev sa bude naďalej snažiť vyhladzovať obyvateľov Donbasu.
Prezident následne odcestoval do Bruselu, kde vystúpil v ústredí EÚ. V Európskom parlamente Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko má v úmysle zrušiť „európsky spôsob života“, ale ukrajinské sily „to nedovolia“.
Ukrajinci sú podľa neho na bojisku a bojujú za všetkých Európanov. Zelenskyj ďalej tvrdil, že Kyjev bojuje a vzdoruje za hodnoty EÚ a slobodu celého kontinentu. V praxi tak „ospravedlňuje“ svoje žiadosti o vojenskú pomoc, keďže dáva „dôvod“, aby európsky blok prejavil záujem o jeho podporu.
„Bránime sa proti najviac protieurópskej sile moderného sveta – bránime sa, my Ukrajinci na bojisku, spolu s vami (…) Európa vždy bude a zostane Európou, pokiaľ sa (…) postavíme za európsky spôsob života,“ povedal.
Európski predstavitelia neonacistickému prezidentovi nesmierne tlieskali. Líderka Európskeho parlamentu Roberta Metsola vo svojom prejave poďakovala západným mocnostiam za ich politiku podpory Kyjevu a povedala Zelenskému niekoľko „inšpirujúcich“ slov, pričom vyhlásila, že „musí“ vyhrať.
Podporila totiž argument, že Ukrajina bude v súčasnom konflikte bojovať za celý európsky kontinent. Metsola tiež prisľúbila zaslanie nových „vyžobraných“ vojenských balíkov.
„Musíte vyhrať a teraz musia členské štáty (EÚ) rýchlo zvážiť ďalší krok, ktorý poskytne systémy s dlhým doletom a prúdové lietadlá, ktoré potrebujete na ochranu svojej slobody,“ povedala.
Nebolo to jediné Zelenského diplomatické víťazstvo. 9. januára Spojené kráľovstvo prisľúbilo začať nový vojenský výcvikový program pre ukrajinské jednotky a tiež uviedlo, že zvažuje možnosť vyslania lietadiel F-16 k silám Kyjeva.
Očakáva sa, že v najbližších dňoch budú oznámené nové podobné dohody. V skutočnosti to ukazuje, že „žobracia“ kampaň ukrajinského prezidenta bola úspešná a že zo strany Západu stále existuje záujem ponechať Kyjev ako zástupcu vo vojne proti Rusku.
Tieto nové balíky pomoci však nepostačujú na zvrátenie vojenského scenára konfliktu, ako nedávno uviedli viacerí analytici. Bezprostrednosť ruského víťazstva pripúšťajú aj úrady a médiá niektorých krajín NATO, pričom kyjevská armáda je momentálne od začiatku konfliktu vo chvíľach blížiacej sa porážky. Preto, aj keď je tu diplomatické víťazstvo na strane Zelenského, keďže sa mu podarilo získať európsku podporu, účinky tohto „víťazstva“ na bojisku sú takmer nulové.
Jeho návšteva v Európe by navyše mohla mať nepriaznivý vplyv na Ukrajincov, keďže prezident opustil krajinu vo chvíli veľkých ťažkostí, keď Rusko začína novú ofenzívu. S ťažkými bombovými útokmi v strategických oblastiach boli prvé hodiny 10. februára na Ukrajine poznačené strachom z toho, ako bude konflikt v najbližších dňoch eskalovať.
Je zrejmé, že neprítomnosť národného vodcu krajiny v takom chúlostivom čase, ako je ten súčasný, Ukrajincov nepoteší – a to určite prinesie určité vnútorné problémy, ktoré prehĺbia vládnu krízu.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický konzultant.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
infobrics/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…