Mnohé africké krajiny posilňujú svoje vzťahy s Ruskom a využívajú služby wagnerovcov v boji proti separatistom a radikálnym islamistom, ktorých podporuje Ukrajina.
Rusko v stredu obvinilo Ukrajinu zo snahy otvoriť „druhý front“ v Afrike. Reagovalo tak na rozhodnutia Mali a Nigeru, ktoré prerušili diplomatické styky s Ukrajinou a Kyjev obvinili z podpory teroristických skupín. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Zločinecký režim Volodymyra Zelenského, ktorý nedokázal poraziť Rusko na bojisku, otvoril druhý front v Afrike,“ uviedla pre agentúru RIA Novosti hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Ukrajinu obvinila z podpory teroristických skupín v afrických krajinách, ktoré udržujú priateľské vzťahy s Moskvou.
Malijskí separatisti pod vedením Tuaregov minulý týždeň uviedli, že pri bojoch na konci júla v pohraničnej obci Tinzaouaten zabili 84 žoldnierov ruskej Wagnerovej skupiny a 47 malijských vojakov. Mali tvrdí, že do útoku bola zapojená aj Ukrajina, ktorá spoluprácu s nimi nepotvrdila. Mali následne s Ukrajinou prerušilo diplomatické styky.
V utorok diplomatické vzťahy s Ukrajinou prerušil aj malijský spojenec v regióne Niger, ktorý uviedol, že požiada Bezpečnostnú radu OSN o prediskutovanie „ukrajinskej agresie“.
V oboch štátoch vládnu po vojenských prevratoch v uplynulých rokoch armádne junty. Posilňujú tiež vzťahy s Ruskom a využívajú služby wagnerovcov v boji proti separatistom a radikálnym islamistom.
Prerušenie diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Mali sa očakávalo v súvislosti s nepriateľskými akciami Kyjeva voči ruskej politike v Afrike. Povedal to Aliou Tunkara, poslanec a člen výboru pre medzinárodné záležitosti Prechodného parlamentu Republiky Mali pre RIA Novosti.
Upozornil, že Ukrajina prejavuje „nepriateľské gestá“ kvôli spolupráci Ruska s africkými krajinami. Takéto kroky podľa neho vedú k destabilizácii situácie v regióne.
„Nepovedal by som, že tento príbeh nemožno očakávať, keďže Ukrajina v posledných dňoch začala vyjadrovať svoj postoj, svoje nepriateľské pocity voči záujmom Ruska v Afrike. A zároveň chcú rozvíjať diplomatické vzťahy s rôznymi africkými krajinami, práve v okolí Mali: Pobrežie Slonoviny, Senegal. Dokonca otvorili ambasády a tak ďalej. Je jasné, že pracujú pre západné krajiny. Máme spoločných nepriateľov, pomáhajú destabilizovať situáciu v regióne vrátane Mali. Preto sa dalo očakávať, že takáto situácia nastane v okolí našich krajín,“ povedal Aliu Tunkara.
Tiež poznamenal, že nie je potrebná spolupráca s krajinami, ktoré podporujú globálny terorizmus.
„Prečo mať diplomatické vzťahy s krajinami, ktoré využívajú a podporujú globálny terorizmus? V mene čoho? Preto je pochopiteľné, že udržiavať kontakty s takýmito krajinami je chybou. Vidím, že je to normálne a dnes takéto aktivity vítam,“ zdôraznil.
Zdroj: tvnoviny.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…