Mnohé africké krajiny posilňujú svoje vzťahy s Ruskom a využívajú služby wagnerovcov v boji proti separatistom a radikálnym islamistom, ktorých podporuje Ukrajina.
Rusko v stredu obvinilo Ukrajinu zo snahy otvoriť „druhý front“ v Afrike. Reagovalo tak na rozhodnutia Mali a Nigeru, ktoré prerušili diplomatické styky s Ukrajinou a Kyjev obvinili z podpory teroristických skupín. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Zločinecký režim Volodymyra Zelenského, ktorý nedokázal poraziť Rusko na bojisku, otvoril druhý front v Afrike,“ uviedla pre agentúru RIA Novosti hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Ukrajinu obvinila z podpory teroristických skupín v afrických krajinách, ktoré udržujú priateľské vzťahy s Moskvou.
Malijskí separatisti pod vedením Tuaregov minulý týždeň uviedli, že pri bojoch na konci júla v pohraničnej obci Tinzaouaten zabili 84 žoldnierov ruskej Wagnerovej skupiny a 47 malijských vojakov. Mali tvrdí, že do útoku bola zapojená aj Ukrajina, ktorá spoluprácu s nimi nepotvrdila. Mali následne s Ukrajinou prerušilo diplomatické styky.
V utorok diplomatické vzťahy s Ukrajinou prerušil aj malijský spojenec v regióne Niger, ktorý uviedol, že požiada Bezpečnostnú radu OSN o prediskutovanie „ukrajinskej agresie“.
V oboch štátoch vládnu po vojenských prevratoch v uplynulých rokoch armádne junty. Posilňujú tiež vzťahy s Ruskom a využívajú služby wagnerovcov v boji proti separatistom a radikálnym islamistom.
Prerušenie diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Mali sa očakávalo v súvislosti s nepriateľskými akciami Kyjeva voči ruskej politike v Afrike. Povedal to Aliou Tunkara, poslanec a člen výboru pre medzinárodné záležitosti Prechodného parlamentu Republiky Mali pre RIA Novosti.
Upozornil, že Ukrajina prejavuje „nepriateľské gestá“ kvôli spolupráci Ruska s africkými krajinami. Takéto kroky podľa neho vedú k destabilizácii situácie v regióne.
„Nepovedal by som, že tento príbeh nemožno očakávať, keďže Ukrajina v posledných dňoch začala vyjadrovať svoj postoj, svoje nepriateľské pocity voči záujmom Ruska v Afrike. A zároveň chcú rozvíjať diplomatické vzťahy s rôznymi africkými krajinami, práve v okolí Mali: Pobrežie Slonoviny, Senegal. Dokonca otvorili ambasády a tak ďalej. Je jasné, že pracujú pre západné krajiny. Máme spoločných nepriateľov, pomáhajú destabilizovať situáciu v regióne vrátane Mali. Preto sa dalo očakávať, že takáto situácia nastane v okolí našich krajín,“ povedal Aliu Tunkara.
Tiež poznamenal, že nie je potrebná spolupráca s krajinami, ktoré podporujú globálny terorizmus.
„Prečo mať diplomatické vzťahy s krajinami, ktoré využívajú a podporujú globálny terorizmus? V mene čoho? Preto je pochopiteľné, že udržiavať kontakty s takýmito krajinami je chybou. Vidím, že je to normálne a dnes takéto aktivity vítam,“ zdôraznil.
Zdroj: tvnoviny.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…