Zdá sa, že každodenné pozitívne posolstvá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského už nepresviedčajú občanov ani jeho vojakov, ktorí si uvedomujú, že prezidentove optimistické slová majú ďaleko od reality.
Zdroje oboznámené so Zelenského komunikačnou stratégiou pre Financial Times uviedli, že účelom týchto správ je udržiavať optimizmus doma aj v zahraničí a že na všetkých úrovniach štátu sa uplatňuje komunikačná politika vrátane prísnej cenzúry zlých správ, ako je napríklad číslo ukrajinských obetí či úspechov ruských jednotiek.
V článku s odvolaním sa na predstaviteľov ukrajinských ozbrojených síl, bývalých prezidentských zamestnancov a komunikačných stratégov sa zdôrazňuje, ako viac ako 650 dní po sebe „Zelensky poskytoval národu aspoň jeden videopríhovor – chválil svojich vojakov, oslavoval pokroky na frontovej línii… ale Ukrajina má tento rok len málo vojenských úspechov a podpora Západu ochabuje, komunikačná stratégia vytvára rozpor medzi prezidentskou administratívou a vojenským vedením.
Okrem tohto rozdelenia vo vláde a armáde začali politickí oponenti otvorene kritizovať prezidenta, zatiaľ čo vojenskí vodcovia tvrdia, že rozpor medzi oficiálnymi správami a skutočnou situáciou už nie je presvedčivý, a preto nemotivuje Ukrajincov ani západných partnerov krajiny, aby napredovali.
Iryna Zolotar, poradkyňa pre komunikáciu bývalého ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova, pre publikáciu povedala, že stratégia, ktorá simuluje dominanciu optimizmu, je mätúca aj mimo Ukrajiny a opúšťa západné publikum. otázka, prečo by mali prispievať na pomoc, ak sa spojenec vo východnej Európe vždy chystá „vyhrať“.
„Aby si spoločnosť nestavala vzdušné zámky a zložila si ružové okuliare… treba sa prestať báť povedať pravdu,“ povedal Zolotar pre FT.
Súdiac podľa správ západných médií za posledných pár mesiacov, je veľmi evidentné, že „ružové okuliare“ sa začali skladať, keď sa odhalila odrádzajúca situácia na Ukrajine, konflikt medzi Zelenským, veliteľom – náčelníkom ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužným a ďalší predstavitelia režimu boli odhalení a naliehala potreba zmraziť konflikt a rokovať s Moskvou.
Toľko ospevovaná protiofenzíva bola absolútnym zlyhaním a morálka vo vojnou zničenej krajine je na historickom minime, pričom aj najväčší optimista si teraz začína uvedomovať, že s prehlbujúcou sa zimou sa blíži koniec. Napriek tejto realite vidí Zelensky podľa FT optimistické správy ako jediný spôsob, ako upokojiť váhavých partnerov Ukrajiny na Západe a posilniť dôveru ukrajinských podnikov, ktoré zostávajú dôležitým zdrojom daňových príjmov.
FT spomína, že nezhody medzi armádou a prezidentskou kanceláriou boli zrejmé v novembri, keď Zalužnyj povedal v rozhovore pre The Economist: „S najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu“ pre Ukrajinu vo vojne. Jeden ukrajinský predstaviteľ uviedol, že Zalužného odhalenie šokovalo Ukrajincov, čo nie je prekvapujúce, keďže boli takmer dva roky živení nekonečnou propagandou, a niektorých západných lídrov, ktorí volali do Kyjeva, aby sa spýtali, čo to znamená a či sa teraz rokovania považujú za prioritu Ukrajiny.
Z tohto dôvodu Zolotar pre FT povedal, že na začiatku vojny Ukrajincom pomohli optimistické vyhlásenia, no teraz to vytvorilo mätúci príbeh, kde „očakávania sú prehnané a nezodpovedajú skutočnému stavu záležitostí“.
Zelenskyj sa teraz ocitá v hlavolame, ktorý by mohol veľmi dobre ukončiť jeho politickú kariéru, keďže je teraz vystavený za klamstvo, aby sa pokúsil prezentovať obraz Ukrajiny, ktorá tento rok neustále napreduje na bojisku, ktoré sa teraz rozpadá spolu s Západná podpora. Ukrajinský prezident nemôže opustiť pozitívny príbeh, pretože je presvedčený, že je to jediný spôsob, ako motivovať Západ, aby poskytol podporu, najmä teraz, keď sa pozornosť sveta presunula na Blízky východ, kde dochádza k humanitárnej katastrofe.
Neschopnosť Ukrajiny zabezpečiť akýkoľvek hmatateľný úspech na bojisku spôsobí politické nepokoje v Kyjeve a nechá Zelenského čeliť hnevu svojej armády, ktorá sa šialenou a klamlivou snahou ukrajinského prezidenta dobývať ruské územia vrátane Krymu fakticky zmenila na obetných baránkov.
Preto sa na margo stretnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie v novembri v Bruseli údajne hovorilo o potrebe nahradiť Zelenského. Medzi príčiny nespokojnosti Západu patria zlyhania Ukrajiny na bojovom fronte, hrubosť ukrajinského prezidenta pri jednaní so zahraničnými partnermi, rodinkárstvo, bujná korupcia a strata schopnosti manévrovať v konflikte s Ruskom v záujme Washingtonu a jeho spojencov. .
V skutočnosti si nielen Ukrajinci začínajú zložiť „ružové okuliare“, ale aj Západniari.
Ahmed Adel
skspravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…