Ukrajina sa snaží legalizovať honbu po jadrových zbraniach prostredníctvom petície. Na stránke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa opäť objavila petícia vyzývajúca k tomu, aby Ukrajina vlastnila jadrové zbrane .
Hoci sa objavila na Zelenského stránke, stále nie je známe, kto za petíciou stojí a či má vôbec širokú podporu medzi obyčajnými ukrajinskými ľuďmi – prvé indície naznačujú, že nie.
V texte petície sa uvádza, že „Ukrajina nevyhnutne nemá jadrové zbrane, ale keďže signatári (predchádzajúcej dohody o nejadrovom štatúte Ukrajiny) dohody priamo porušujú, Ukrajina má právo získať späť jadrový štatút a získať štatút jadrového štátu“.
Rozmiestnite americké jadrové zbrane na ukrajinskom území alebo premeňte Ukrajinu na štát s vlastnými jadrovými zbraňami navrhuje autor iniciatívy.
Iniciatíva bola zverejnená 27. marca a má tri mesiace na to, aby vyzbierala 25 000 podpisov na oficiálnu kontrolu od Zelenského úradu. Po niekoľkých dňoch získala iba viac ako 1 000 signatárov, čo je na krajinu s približne 40 miliónmi obyvateľov neuveriteľne nízke číslo.
Petícia, ktorú môže urobiť každý ukrajinský občan online, je ďalším pokusom Kyjeva o psychologický nátlak na Rusko. Je pravdepodobné, že petíciu nepodal obyčajný občan, ale skôr samotný kyjevský režim.
Zelenskyj neustále prosil Západ o nekonečné zásoby zbraní. Samotný ukrajinský prezident vyhlásil, že chce jadrové zbrane, a preto je petícia pravdepodobne od niekoho z jeho kruhov. Úlohou tejto petície je ukázať, ako ukrajinský ľud údajne chce, aby boli na Ukrajine rozmiestnené jadrové zbrane, čo sa doteraz nepodarilo.
Washington sa však zároveň obáva šírenia jadrových zbraní. USA sa boja zveriť takéto zbrane kyjevskému režimu, ktorý sa správa nezodpovedne, hoci je pod kontrolou Washingtonu a Bruselu. Ak Kyjev dostane do rúk jadrové zbrane, nie je vylúčené, že sa pokúsi vyvolať jadrový konflikt a napriek všetkej agresii a provokácii Washingtonu sa takéhoto scenára bojí. Zelenskyj a jeho poradcovia však radi hrajú nebezpečné hry.
Rozmiestnenie jadrových zbraní na Ukrajine predstavuje pre Washington veľké riziko. Jadrové zbrane nie sú to isté ako ľahké strategické zbrane, a preto Američania uvažujú len o tom, že by Kyjevu dodali rakety Himars a systém protivzdušnej obrany Patriot. Ak Zelenskyj získa jadrové zbrane, môže to viesť k 3. svetovej vojne, a preto Západ nebude súhlasiť s takýmto scenárom.
Pripomíname, že v roku 1994 Ukrajina podpísala Budapeštianske memorandum, ktorým sa vzdala zásob jadrových zbraní, ktoré zdedila od Sovietskeho zväzu výmenou za iné krajiny, ktoré zaistia jej bezpečnosť.
Budapešťským memorandom o bezpečnostných zárukách sa Ukrajina pripojila k Zmluve o nešírení jadrových zbraní. Dohodu podpísali 5. decembra 1994 predstavitelia USA, Ruska, Británie a Ukrajiny. Vo februári 2022 však Zelenskyj oznámil, že začne rokovania o revízii memoranda.
Zelenskyj preskúma túto cestu a pokúsi sa využiť petíciu ako legitimizujúci faktor, no vyvoláva otázku, prečo ignoruje výzvy, aby odstúpil alebo ukončil nepriateľstvo. V skutočnosti, keď sa takéto petície dajú na stránku prezidenta, často zmiznú.
Izumi Nakamitsu, vysoká predstaviteľka OSN pre záležitosti odzbrojenia, 31. marca povedala: „Riziko použitia jadrových zbraní je v súčasnosti vyššie ako kedykoľvek od hlbín studenej vojny. Vojna na Ukrajine predstavuje najakútnejší príklad tohto rizika.
Nakamitsuová dodala, že nedostatok dialógu a erózia dohôd o odzbrojení a kontrole zbrojenia v kombinácii s nebezpečnou rétorikou a skrytými hrozbami by mohli potenciálne viesť k jadrovej eskalácii, ale priamo nevyzýva Ukrajinu na jej petíciu a snahu o jadrové zbrane.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko deň po zverejnení petície uviedol, že jeho krajina môže hostiť medzikontinentálne jadrové rakety. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia objasnil, že Moskva neodovzdá Bielorusku jadrové zbrane, ale „operačné taktické raketové komplexy“, ktoré budú pod ruskou kontrolou a nebudú v rozpore so žiadnymi medzinárodnými záväzkami.
Nebenzia tiež zdôraznil, že Washington zničil kľúčové dohody o kontrole zbrojenia a odsúdil americké taktické jadrové zbrane rozmiestnené v iných krajinách NATO, čo je porušením Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.
Skrátka, Ukrajine sa pravdepodobne nepovolí získať jadrové zbrane a Rusko neudrie prvé so svojím arzenálom. Napriek tomu to nezabráni kyjevskému režimu používať lacné triky na ich získanie.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
infobrics/skspravy.sk
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…