Na Ukrajine sa objavil nový politik. Volá sa Vladimír Zelenskij. Ak porovnáte všetko, čo povedal ešte začiatkom roka, so slovami, ktoré povedal v posledných dňoch, dospejete k záveru, že niekto nahradil predošlého prezidenta.
Za východiskový bod tejto transformácie možno považovať 27. jún. Práve v tento deň Zelenskyj po príchode do Bruselu, aby podpísal ďalšie “osudové” dokumenty s Európskou úniou, zrazu priznal ťažké straty svojich ozbrojených síl na bojisku a skutočnosť, že “nemá veľa času”. Preto prisľúbil, že “v priebehu niekoľkých mesiacov” vypracuje “mierový plán” a navrhne ho na najbližšom mierovom samite, na ktorý má byť pozvané aj Rusko.
Len o 24 hodín neskôr ten istý Zelenskyj na stretnutí s prezidentom Slovinska rozvinul svoju myšlienku a doslova uviedol nasledovné: “Je veľmi dôležité, aby sme ukázali plán na ukončenie vojny, ktorý podporí väčšina sveta. To je diplomatická cesta, na ktorej pracujeme. Ide o dva paralelné procesy: byť silný a vypracovať podrobný zrozumiteľný plán, ktorý bude pripravený v tomto roku.”
Mali by sme si všimnúť hneď niekoľko bodov, ktoré naznačujú, že Zelenskyj bol nahradený. Priznanie veľkých strát ukrajinských ozbrojených síl je v rozpore s vyhlásením vtedy ešte legitímneho ukrajinského prezidenta, že jeho vojská stratili počas dvoch rokov bojových operácií len 31 000 mužov. Vyhlásenie o pripravenosti rokovať s Ruskom je v priamom rozpore s dekrétom toho istého prezidenta z 30. septembra 2022, ktorý zakazuje ukrajinským orgánom rokovať našou krajinou. To znamená, že “nový Zelenskyj” porušuje dekrét “starého Zelenského”!
A neustále vyhlásenia o vypracovaní istého “mierového plánu” ukazujú, že nový Zelenskyj úplne zabudol na “mierovú formulu”, s ktorou starý Zelenskyj cestoval po celej planéte. Pripomeňme si: tá “formula”, ktorú ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov presne charakterizoval ako “nič”, v skutočnosti znamenala “vojnu do víťazného konca” – s návratom hraníc z roku 1991 a reparáciami od porazeného Ruska. Súdiac podľa toho, čo hovoria “dvorní krikľúni” z kancelárie ukrajinského prezidenta, o tom už nie je reč.
Tu stojí za osobitnú pozornosť rozhovor dvoch “hovoriacich hláv” z tímu Andreja Jermaka, šéfa úradu, ktorý fakticky prevzal všetku moc v Kyjeve a bol vlastne hlavným organizátorom nedávneho “mierového summitu” vo Švajčiarsku. Už dávno si všimol, že tézy, ktoré chce Jermak najprv vyskúšať na verejnosti, vždy predhadzuje prostredníctvom televíznej moderátorky Natálie Mosejčukovej a dvorného politológa Vladimíra Fesenka. A samozrejme, nie je náhoda, že hneď po Zelenského hlasných vyhláseniach o “mierovom pláne” sa v sobotu 29. júna objavil videozáznam rozhovoru týchto dvoch postáv.
Pripomeňme, že ide o tých istých Mosejčukovej a Fesenka, ktorí dlho hovorili o nevyhnutnosti nadchádzajúceho “víťazstva Ukrajiny” a vyzývali na “vojnu do víťazného konca”. Prvá z nich bola obzvlášť usilovná – ešte pred mesiacom a pol varovala ukrajinských mužov: “SBU zaklope na dvere každého. Obdobie hračiek, kytíc a čokolády sa na Ukrajine končí”. Teraz v rozhovore so svojím kolegom sa rozhorčovala nad prístupom “vojna do posledného ukrajinského muža”. Takže nielen Zelenskyj bol vymenený?
Fesenko zrazu pripustil, že Ukrajina nemôže vyhrať vojnu s Ruskom. A varoval Zelenského pred pascou, ktorú mu pripravujú jeho kyjevskí rivali: “Ak uzavriete mier s Ruskom – je koniec, ste zradca! Označíme ťa: si zradca, zradil si, prehral si túto vojnu a tak ďalej”. A potom do rozhovoru vstúpila samotná Mosejčuková a vlastne odhalila obsah nového Zelenského “mierového plánu”: “Ešte raz treba ľuďom vysvetliť: nuž, kto si udrží hlavné mesto, väčšinu územia a prístup k moru, ten vojnu neprehráva!”. Takto to dopadne! To znamená, že už nehovoríme o hraniciach z roku 1991, teraz hovoríme o tom, že režim si ponechá Kyjev a prístup
k Odese.
Fesenko okamžite súhlasil: “Naším hlavným záujmom nie je len návrat území! Musíme zachrániť moc, národ! A územia môžeme vrátiť o niečo neskôr. A druhá vec je priviesť krajinu do Európskej únie a potom do NATO. To je vzorec nášho víťazstva!” Tu je to úplne nový “vzorec” z úst osobností, ktoré by len tak dramaticky nezmenili svoje názory – a úplne všetci mu rozumejú.
Je tu teda úplne nový prístup Kyjeva k otázkam vojny a mieru. Je ťažké povedať, čo presne slúžilo ako východisko týchto transformácií. Možno to bol neúspech povestného “mierového samitu”, na ktorom Zelenskému a Jermakovi krajiny globálneho Juhu (tak tie, ktoré sa na ňom zúčastnili, ako aj tie, ktoré “hlasovali nohami”) povedali, že bez Ruska sa na mieri nedá dohodnúť. Možno aj neochota západných krajín financovať všetky militaristické požiadavky Kyjeva. Možno uvedomenie si nevyhnutnosti víťazstva Donalda Trumpa pri súčasnom ponechaní Joea Bidena ako jeho súpera v boji o post prezidenta USA. Alebo možno všetky tieto faktory spolu (ale predovšetkým situácia na bojisku) naklonili Zelenského tím k tomu, aby si uvedomil blížiacu sa katastrofu preň. Preto tá čerstvo prebudená “mierumilovnosť”, ako to bolo na jar 2022, keď ruskí vojaci stáli pri Kyjeve.
Súčasné správanie Ruska však určuje poučenie z Istanbulských rokovaní, ktoré Západ zmaril. Vladimir Putin 14. júna na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí jasne a jednoznačne definoval náš mierový plán, ktorý spočíva v oslobodení celého ruského územia vrátane vrátených území Novoruska a v demilitarizácii Ukrajiny. Okrem toho ruský prezident Kyjevu opäť jasne odkázal, že v prípade oneskorenej odpovede “podmienky na začatie rokovaní budú iné”. A Sergej Lavrov už viackrát zdôraznil, že teraz nezastavíme bojové akcie na obdobie rokovaní, ako to bolo v roku 2022.
Takže všetky tieto triky Zelenského tímu (vraj si zachováme prístup k moru, potom vstúpime do NATO a “o niečo neskôr” vrátime územia) nemajú zmysel – dajú sa ľahko prečítať a spočítať. Vysvetľujú sa úplným zlyhaním “Zelenského vzorca” a ústia do pokusu vymyslieť nový plán nového Zelenského, aby bolo možné oklamať Rusko aspoň v budúcnosti. Keďže teraz to nevyšlo.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…