Čakanka, cigória alebo aj „cigorka“ – to sú názvy rastliny, ktorá dala nezameniteľnú chuť obľúbenej kávovine. Čakanka obyčajná je rastlina, ktorá môže pomôcť človeku očistiť telo od toxínov a naplniť silou, energiou a krásou.
Koreň čakanky obsahuje až 60 % inulínu, 10 – 20 % fruktózy, glykozidový intibín (používaný vo farmaceutickom priemysle), ďalej karotén, vitamíny B (B1, B2, B3), vitamín C, makro a mikroelementy (Na, K, Ca, Mg, P, Fe, atď.), organické kyseliny, triesloviny, pektín, bielkovinové látky, živice. Najcennejšou zložkou v zložení koreňa čakanky je inulín – látka, ktorá zlepšuje metabolizmus a normalizuje fungovanie tráviaceho systému.
Odvar z koreňov čakanky bol vždy považovaný za jeden z najlepších prostriedkov na zlepšenie chuti do jedla, na normalizáciu práce pankreasu.
Čakanka navyše podporuje rozpúšťanie žlčových kameňov, má choleretický účinok a zvyšuje prietok krvi a metabolické procesy v pečeni. Inulín získaný z čakanky je bifidostimulant, t.j. podporuje rozvoj prospešnej črevnej mikroflóry, ktorá posilňuje celkovú imunitu organizmu.
Látky obsiahnuté v čakanke tiež pomáhajú oslabiť zápalový proces sliznice žalúdka a čriev.
Čakanka má upokojujúci účinok na nervový systém človeka vďaka svojim vitamínom B (tieto vitamíny „zodpovedajú“ za vynikajúcu náladu, zdravý spánok, energiu a elán). Čakanka, ktorá je bohatá na draslík (zásadný pre normálne fungovanie srdca), zároveň pomáha odstraňovať „zlý“ cholesterol z krvi.
Vysoký obsah železa v čakanke umožňuje úspešné použitie v prevencii a pri komplexnej liečbe anémie (anémia). Čakanka má navyše priaznivý vplyv na štítnu žľazu.
Čakanka sa používa aj pri komplexnej liečbe kožných chorôb. Vďaka svojim baktericídnym a protizápalovým vlastnostiam je možné čakanku úspešne používať ako prostriedok na hojenie rán (infúzie, odvary a alkoholové tinktúry z koreňov tejto rastliny sú účinné pri liečbe seborrheic dermatitis, alergickej dermatitídy, neurodermatitídy, diatézy, ekzému, ovčích kiahní, psoriázy, vitiliga, akné, furunkulózy atď.)
Čakanka má jemnú, sladko-horkastú chuť. Nápoj má jemnú orieškovú arómu a kávovú príchuť. Šalátová čakanka sa varí, dusí a pečie. Bylina sa používa ako slané korenie do šalátov, zeleniny, duseného mäsa z rýb, polievok a cesta.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…