Odsunuli čo sa dalo. Koalícia ani na konci schôdze nenachádza dostatočnú podporu svojich zákonov. Rebelujú poslanci okolo Samuela Migaľa. Niektorí veria, že nasledujúce týždne sa lídrom strán podarí problémy vyriešiť.
Koalícii sa však len pred chvíľou podarilo odobriť zákon, ktorým bude môcť vláda prinútiť lekárov pracovať aj po 1. januári. Ako bude ďalej fungovať slovenská politika sme sa rozprávali s poslancami Martinom Dubécim (PS) a Jánom Ferenčákom (Hlas-SD), informuje portál televízie ta3
Práve Ferenčák bol jedným z poslancom, pri ktorých nebolo jasné, či vládny návrh podporia. V prvom čítaní totiž nehlasoval a snažil sa presadiť aj pozmeňovací návrh, ktorým by sa zmiernili možné tresty pre zdravotníkov.
„Ráno som sa stretol s lekármi a pýtal som sa ich na dôvody podania výpovedí. Podmienky lekárov boli zúžené na tri zásadné. S nimi sme boli za pánom ministrom, predložili sme mu ich, keďže sme ich videli ako riešiteľné v krátkom čase,“ vysvetľuje svoj postup Ferenčák.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško mal svojim straníckym kolegom povedať, že sa tým bude zaoberať. „Moje stanovisko bolo také, že som sa prezentoval a vždy som tomu dával šancu,“ doplnil poslanec s tým, že nevidí inú alternatívu, ako to, že koalícia bude stabilná. Dúfa, že schválený zákon nebude potrebné použiť.
Dubéci uviedol, že len dve hodiny pred hlasovaním to vyzeralo tak, že zákon Národnou radou neprejde. „Netuším, aké metódy boli použité, aby došlo k zmene názoru,“ povedal. Dodal, že je podľa neho veľmi smutné, že posledným presadeným zákonom bola „atómovka na zdravotníkov“. Nemyslí si, že rokovania medzi ministrom a lekárskymi odborármi dopadnú úspešne.
„Vďaka tomuto budú možné nútené práce pod hrozbou straty licencie a výkonu trestu,“ okomentoval prijaté opatrenia.
Predseda vlády Robert Fico sa v minulosti vyjadril, že zdravotníctvo nie je premiérskou témou. Za tieto slová bol ostro kritizovaný najmä opozíciou. Ferenčák s týmito výhradami súhlasí. „Myslím si, že by sa malo stať premiérskou témou,“ vyhlásil koaličný poslanec.
Ferenčák sa následne vrátil k tomu, že hrozba trestov pre lekárov mu stále vadí. „Moja preferencia bola nehlasovať. Prezentovať sa, ale nehlasovať. Situácia sa však dostala na hranu tak, že ak by som to spravil, zákon by neprešiel. Urobil som štátnické gesto,“ tvrdí.
„Dúfam, že nájdu s odbormi a lekármi riešenie, aby sa pred koncom roka postavili pred kamery a deklarovali, že našli konsenzus,“ dodal Ferenčák.
„Pravda je tá, že koalícia melie z posledného. Každá schôdza je komplikovanejšia, každý deň je to dramatickejšie. Dnes to bolo tesné vo veľmi vážnej veci,“ reagoval Dubéci. Pripomenul, že koalícia má aktuálne jeden zákon, ktorý prešiel a viacero, ktoré odsunuli na neskoršie schôdze.
„Podotýkam, že podobná situácia sa nám rysuje v policajnom a hasičskom zbore. Nie je jediný sektor, kde máme pocit, že to ide správnym smerom,“ myslí si opozičník.
Ferenčák sa ďalej vyjadril aj k zmene, ktorá by umožňovala premiérovi Ficovi, prípadne inému členovi vlády, nechodiť na parlamentný výbor pre európske záležitosti. Proti nej sa postavil práve Ferenčák, ktorý je predsedom tohto výboru.
„Treba deklarovať, že vládna koalícia je stabilná,“ vyhlásil poslanec a dodal, že dôležité zákony, akým bol napríklad štátny rozpočet, prechádzajú.
„Problém nastáva až keď sú v parlamente zákony, ktoré sú mimo programového vyhlásenia, alebo sú iniciatívou niektorých poslancov,“ myslí si zákonodarca.
„Tu nastáva tá trecia plocha. Je to narýchlo, nie je čas na komunikáciu a nedohadujú sa detaily,“ vysvetlil Ferenčák a dodal, že ide napríklad o prílepok o eurovýbore alebo o uznesenie o politickom extrémizme na opozičných protestoch.
„Dovolím si nesúhlasiť s tým, že nezhoda je len v zákonoch, ktoré sú extra,“ oponoval Ferenčákovi Dubéci. Pripomenul, že problém nastal aj v prípade zákonu o športe, ktorý bol prioritou koaličnej strany, či vo voľbe predsedu parlamentu.
O tej koalícia hovorila, že riadne zvolený predseda už bude viesť Národnú radu do konca roka. Ide pritom o záväzky vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády.
„Vo fungujúcej koalícii by nebolo mimoriadnou správou, že prešiel štátny rozpočet,“ dodal Dubéci.
Skupina nekonformných poslancov Hlasu, do ktorej okrem Ferenčáka patrí aj Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš, v poslednom čase čoraz častejšie nesúhlasí s návrhmi zvyšku koalície. Vynorili sa preto už aj otázky o tom, či budú poslanci naďalej súčasťou klubu Hlasu a či sa náhodou, podobne ako huliakovci, nestanú nezaradenými.
Ferenčák sa konkrétnej odpovedi vyhol. Znovu však zopakoval, že koalícia je v zásadných otázkach stabilná. Faktom zostáva, že vláda by v parlamente bez nich nemala väčšinu.
„Pokiaľ nenastane nejaká zmena ohľadom pána Huliaka, ktorej možnosť ja nevidím, a pokiaľ sa neupokojí toto dianie v Hlase, tak vláda 76-ky nemôže fungovať. To už povedali aj niektorí ministri,“ myslí si o stave v koalícii Dubéci.
„Príde mi príznačné, že sa tak veľmi spoliehame na toho vianočného ducha, že koalícii pomôže advent. Počúvame to často, že snáď pomôže tá kapustnica,“ dodal ironicky opozičný poslanec.
/ skspravy.sk /
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…