Chudobnejšie krajiny požadujú pozastavenie patentov na vakcíny proti koronavírusu, ale EÚ to blokuje. Medzinárodné združenie zdravotníckych pracovníkov teraz podalo sťažnosť na OSN. To by malo ukončiť „očkovací apartheid“, píšenemecký Der Spiegel.
Ani dva roky po vypuknutí koronavírusu v čínskom Wuchane nie je pandémia v mnohých krajinách sveta pod kontrolou. Variant B.1.1.529 z Južnej Afriky vzbudzuje obavy, že to bude ešte nejaký čas pokračovať. Očkovanie sa stále považuje za najúčinnejšiu zbraň proti pandémii, ale v mnohých krajinách je vakcín príliš málo. Preto sa teraz zdravotnícki pracovníci z celého sveta obrátili na Organizáciu Spojených národov (OSN) so sťažnosťou proti Európskej únii a štyrom ďalším krajinám.
Podstatou obvinenia je, že vlády vytvárajú „očkovací apartheid“ a blokovaním dohody TRIPS bránia sprístupneniu vakcín celému svetu. To sa rovná porušovaniu ľudských práv. Dohoda TRIPS chráni duševné vlastníctvo, a teda aj patenty na vakcíny proti koronavírusu.
Za sťažnosťou stojí združenie „Global Nurses United„, ktoré zastupuje viac ako 2,5 milióna zdravotných sestier z celkovo 28 krajín. V sieti sú okrem iných aj odbory z USA, Španielska a Grécka, ale žiadna organizácia z Nemecka. Sestry obviňujú členské štáty EÚ, ako aj Veľkú Britániu, Nórsko, Švajčiarsko a Singapur.
Sťažnosti na porušovanie ľudských práv môžu Organizácii Spojených národov podávať jednotlivci aj organizácie. Sťažnosť musí byť založená na overiteľných skutočnostiach, musí byť závažnej povahy a má poukazovať na systematické porušovanie ľudských práv.
Združenie „Global Nurses United“ adresovalo svoju sťažnosť Tlalengovi Mofokengovi, osobitnému spravodajcovi pre otázky zdravia v Rade OSN pre ľudské práva. „Tieto krajiny porušili naše práva a práva našich pacientov,“ uvádza sa v sťažnosti na EÚ – „a spôsobili stratu nespočetných životov“. Takto sa porušujú ľudské práva na celom svete. Len v zdravotníctve prišlo v dôsledku koronavírusu o život viac ako 115 000 ľudí.
V októbri 2020 India a Južná Afrika navrhli Svetovej obchodnej organizácii (WTO) získať výnimku z patentovej ochrany pre všetky technológie súvisiace s COVIDom-19. V súčasnosti túto myšlienku podporuje viac ako sto vlád vrátane USA a Francúzska.
Nemecko, kde sídlia priekopníci mRNA, spoločnosti Biontech a Curevac, je však proti. Výrobcovia chcú svoje patenty chrániť za každú cenu. Angela Merkelová (CDU), úradujúca nemecká kancelárka, je v tomto prípade na ich strane.
„Global Nurses United“ argumentuje, že uvoľnenie patentov je naliehavo potrebné. Viac ako 45 percent ľudí na celom svete ešte nie je zaočkovaných. Bohaté krajiny si dokážu vakcíny zabezpečiť, zatiaľ čo chudobné krajiny zostávajú voči COVIDu nechránené, uzatvára Der Spiegel.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…