Ako sa rusko-ukrajinská kríza vlečie, NATO sa stalo zámenom destabilizátora regionálnej bezpečnosti.
Situácia na Balkáne je teraz vo výbušnom bode. Mierové sily KFOR v Kosove pod vedením NATO sa v pondelok dostali do stretu so srbskými demonštrantmi. Napätie vzniklo po tom, čo starostovia etnických Albáncov prevzali úrad v srbskej väčšinovej oblasti na severe Kosova po aprílových voľbách, ktoré Srbi bojkotovali.
Kosovo a Srbsko majú dlhodobé napätie. Kosovo bolo pôvodne autonómnou provinciou Srbska v bývalej Juhoslávii. S podporou USA a Západu sa Kosovo snaží posunúť ďalej na ceste „nezávislej štátnosti“ a zaujalo tvrdý postoj voči Srbsku. Účasť NATO ešte viac prehĺbila roztržku medzi Kosovom a Srbskom, čo viedlo k vojenským konfliktom medzi oboma stranami a podkopávalo mier a jednotu západného Balkánu.
S eskaláciou situácie šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom. Je však otázne, či chce NATO skutočne zastaviť konflikt. Mnohonárodné kontingenty pod vedením NATO boli rozmiestnené v štyroch obciach v Kosove, aby obmedzili „násilné demonštrácie“, keď sa „novo zvolení starostovia v posledných dňoch pokúsili prevziať úrad“, uviedol KFOR vo vyhlásení.
NATO na jednej strane vyzýva na zmiernenie napätia, no na druhej strane zvyšuje vojenskú prítomnosť. Zdá sa, že NATO si len kupuje čas na vyzbrojenie Kosova, argumentovali analytici. Z minulých vojen je jasné, že USA sú celkom dobré v predstieraní férovosti pri zastavení boja, zatiaľ čo pomáhajú jednej strane, získavajú čas pre tých, ktorých podporujú, volaním po prímerí. Sľuby NATO a ďalších západných krajín o ochrane Srbov v Kosove sa jednoducho nedajú splniť. V článku vo Financial Times sa uvádza, že snaha Západu odstrániť priepasť medzi Srbskom a Kosovom je nešťastná.
Song Zhongping, čínsky vojenský expert a televízny komentátor, pre Global Times povedal, že sily NATO sa skutočne nezapájali do udržiavania mieru v Srbsku a Kosove, ale skôr sa snažili zachovať základný fakt „nezávislosti Kosova“ a pomohli Kosovu utláčať Srbov. Srbská suverenita a národná bezpečnosť nie sú prioritou NATO.
„Rusko-ukrajinský konflikt nepriniesol žiadne výsledky pre mier a existuje možnosť eskalácie. Existuje aj možnosť obnovenia konfliktu na Balkáne. Pretože rusko-ukrajinský konflikt nedosiahol želaný efekt pre USA, Washington potrebuje vytvoriť novú vojnu na európskom kontinente,“ povedal Song.
Z pohľadu USA sa krajina neobáva možnosti vypuknutia ďalších vojen v Európe, keďže nie je priamo zapojená do regiónu. Washington môže kedykoľvek stiahnuť svoje vojenské sily. Washington skutočne dúfa, že v Európe uvidí chaos, ako aj neporiadok európskej ekonomiky a závislosti Európy od USA. USA nechcú existenciu zjednotenej a silnej Európy. Medzitým, keďže rusko-ukrajinský konflikt spotreboval veľkú časť americkej energie a zdrojov, USA pravdepodobne budú vnímať zhoršujúcu sa roztržku medzi Srbskom a Kosovom ako príležitosť, ktorú môžu využiť na oslabenie ruského vplyvu v Srbsku a na Balkáne.
Konečným cieľom USA je, aby Európa aj Rusko utrpeli straty, čo je viac v súlade s ich globálnou stratégiou a hegemónnymi záujmami. Teraz USA vidia Európu ako dva sudy s prachom, jeden je v horúcej vojne a druhý sa chystá vybuchnúť. V očiach Washingtonu je európska kríza príležitosťou, ktorú môžu USA využiť.
hlavnydennik.sk
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…