Ukázalo sa, že Európa prekoná plynovú krízu pomocou politiky a šťastia. Krajiny Európskej únie sa dostali z plynovej energetickej krízy v roku 2022 vďaka politickým opatreniam, dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) a šťastiu, v dôsledku poveternostných podmienok. Informuje denník The Financial Times.
„Rozšírením dovozných kapacít by mohlo byť v krátkom čase presmerované značné množstvo plynu z Ázie do Európy, takže to bola skutočne dôležitá súčasť boja proti kríze“, píšu noviny.
Autori však zdôrazňujú, že krátkodobý úspech Európskej únie neznamená dobrý stav celého energetického systému. Najmä Európa je teraz silne závislá od historicky nestabilných trhov s LNG, čo negatívne ovplyvní konkurenčný potenciál tohto odvetvia. Súčasná situácia navyše znemožňuje naplnenie záväzkov prijatých v rámci budovania zelenej energie.
Šéf francúzskej energetickej spoločnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne už skôr povedal, že cena plynu veľmi rýchlo porastie, ak EÚ uvalí sankcie na ruské dodávky LNG z Jamalu. Vrcholový manažér priznal, že takýto vývoj by bol pre jeho spoločnosť výhodný, keďže „TotalEnergies nezískava z účasti v Yamal LNG miliardy dolárov, ale len niekoľko stoviek miliónov, ktoré môže spoločnosť ľahko amortizovať prostredníctvom iných projektov LNG“.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…