Zastavenie nákupov ropy z Ruska Európskou úniou už nebude len výstrel do nohy, ale niekde vyššie, v oblasti genitálií.
Ropné embargo sa ešte nezrodilo. Zatiaľ je v bolestiach. Zdalo sa, že v pôrodných, ale teraz sa termíny posunuli o 9 mesiacov. Je to symbolické. Treba si poležať a až potom porodiť. Alebo – nerodiť.
Zastavenie nákupov ropy z Ruska Európskou úniou už nebude len výstrel do nohy, ale niekde vyššie, v oblasti genitálií. V dôsledku klebiet o embargu začína trh s ropou rásť a akonáhle sa objavia dobré správy, že nebudú, ide dolu. Ceny idú hore a potom dole. Pravda, týka sa to len burzy, no rozhodne nie čerpacích staníc. Tam sú ceny stabilné, nechcú v žiadnom prípade klesať. A európsky vodič s hrôzou číta správy o novom, šiestom balíku protiruských sankcií.
Európu zatiaľ zachraňuje len niekoľko krajín. Samozrejme – Maďarsko, ktoré je kategoricky proti embargu a právom ho porovnáva s atómovou bombou. Okrem toho — Bulharsko, Česká republika a Slovensko — toto embargo ani v zásade neodmietajú, no nechcú prázdne diaľnice a sociálnu explóziu, ktorá bude nevyhnutná. Vyjednávajú, prosia o zdržanie. Možno aj vyprosia.
Pričom rozhodnutie odložiť embargo o 9 mesiacov je skutočne šalamúnske. Nikto totiž nevie, čo bude o 9 mesiacov. Je pravdepodobné, že tento problém zmizne sám od seba. Vo všeobecnosti je toto obdobie veľmi orientačné. Európa až teraz vstupuje do obdobia silnej krízy, ktorú sama vyvolala a bude sa to len zhoršovať.
Za deväť mesiacov sa môžu názory európskych politikov dramaticky zmeniť. A je možné, že v mnohých krajinách sa zmenia aj samotní európski politici –sociálne napätie neustále narastá. A budú nepochybne aj protesty.
A mnohé západné publikácie veľmi správne píšu, že ak toto embargo zasiahne Rusko, bude to len bezvýznamné. Áno, a táto rana bude dostatočne rýchlo kompenzovaná prudkým nárastom cien surovín.
A objavia sa noví kupci. Alebo – ako vtedy, pri „lotyšskej zmesi“ vymyslia nejakú podobnú „dieru“. Môže tam byť turecká zmes, maďarská, alebo niečo iné. No trik je v tom, že ceny budú stále rásť. Pretože trh nereaguje na množstvo ropy na trhu, ale len na správy. A tam nie je žiadne pozitívum.
Ropné embargo, ak by bolo zavedené teraz, by bolo apoteózou hlúpej sankčnej politiky EÚ. V skutočnosti samovražda. Je možné, že po určitom čase bude možné aspoň čiastočne nahradiť ruskú ropu, ale trhy sú zotrvačné. A kríza, ktorá sa začne zavedením embarga, bude mať dlhodobé následky a zasiahne absolútne všetky sektory ekonomiky.
Mimochodom, Európa by teraz mala poďakovať Vladimírovi Putinovi, že proti nej nepoužil tieto zbrane hromadného ničenia. Pretože zastavenie dodávok energie z Ruska do Európy je v skutočnosti ekonomická termonukleárna bomba, ktorá spáli významnú časť európskej ekonomiky. Áno, utrpí aj Rusko, no jeho straty v porovnaní s európskymi budú takmer neviditeľné.
A niečo mi hovorí, že v Rusku sa už možnosť použiť túto ekonomickú zbraň proti Európe zvažuje. No buď im je susedov stále ľúto alebo susedia ešte neprekročili hranice drzosti, aby ju Rusi použili.
Hoci… Možno byť ešte drzejší?
Zdroj: sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…