…Možno budete veľmi prekvapení, ale prvú kodifikovanú českú gramatiku zostavil slovenský vzdelanec Vavrinec Benedikt z Nedožier (1555-1615). Naši susedia za riekou Moravou sa už stáročia čudujú, prečo práve Slovák.
Po štúdiách začal vyučovať v Moravských Budějoviciach. Ešte predtým, roku 1594 bol rektorom školy v Uherskom Brode, kde vraj tamojší obyvatelia hovorili takou peknou slovenčinou, ako na hornej Nitre. Vavrinec Benedikt v mnohých teoretických, ale i praktických oblastiach prerástol Jána Amosa Komenského (1592-1670), v ktorom tiež prúdila slovenská rodičovská krv. V roku 1603 vydal v Prahe priekopnícku a pioniersku prácu gramatiku českého jazyka (Gramaticae bohemicae).
Počas svojho pôsobenia na Morave a Česku poznal, že Česi nemajú jednotný jazyk, ktorý by ich spájal do homogénneho celku. Používali rôzne nárečia tak, že často si navzájom nerozumeli. Benedikt prechodil mnoho miest Moravy a Česka a tak nečudo, že v dvoch desiatkach rokov nadobudol názor, aby sa v školách napokon udomácnil materinský český jazyk. Samozrejme popri nemeckom a latinskom ako bolo zvykom.
Vo svojej českej gramatike vychádzal z časti z Králickej Biblie a z hovorovej reči ľudu. V niektorých prípadoch neakceptoval len český, ale aj moravský ekvivalent so slovenskými nárečovými prvkami. Dnes s odstupom času takmer 400 rokov, nevieme posúdiť, koľko pôvodných slovenských slov sa prostredníctvom Vavrinca Benedikta dostalo do českej gramatiky. Ale nebolo ich určite málo.
Tak isto bude nejeden z Vás prekvapený z informácie, že v Uhorsku sa ako úradná reč až do roku 1868 nepoužívala maďarčina. Takto o tom informuje Wikipedia: Uhorsko bolo značne mnohonárodné, napr. v roku 1780 bolo len 28 % Maďarov, zvyšok tvorili rôzne iné národnosti. Ako úradný jazyk sa od počiatku používala latinčina, v rokoch 1784-1790 a 1848-1867 nemčina a v rokoch 1836/1844-1848 a približne 1868-1918 maďarčina.
Zastúpenie slovanských jazykov (neskôr najmä slovenčiny) bolo také vysoké, že uprostred stredoveku franskí kronikári označovali Uhorsko ako slovanskú krajinu a v polovici 18. storočia sa v hesle Uhorsko Diderotovej encyklopédie tvrdí, že „maďarský jazyk je slovanské nárečie, a teda je príbuzný s jazykmi Čiech, Poľska a Ruska“.
Z knihy Jozefa Pachera „Zašlá Sláva Slávnych Slávov“
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…