Základom každej rodiny sú medziľudské vzťahy. Práve vzťahy v rodine určujú jej budúcnosť, udalosti, harmóniu v rodine, ktorá v nej bude a ďalšie veci. V tomto článku by som sa chcel zamyslieť nad základnými princípmi rozvoja harmonických vzťahov medzi členmi tej istej rodiny.
1. Pochopenie, že náš život je pokračovaním línie predkov. Musí existovať oddanosť a vernosť krvi a rodovej línii otca a matky. Každý člen rodiny pracuje na upevňovaní tradícií a úspechov všetkých predchádzajúcich generácií. Kmeňové vzťahy sú bohatstvom, ktoré treba upevňovať a zveľaďovať v každej rodine.
2. Ochota dodržať vzájomné sľuby. Povinnosti formujú sebavedomie a náročnosť, prinášajú pocit bezpečia, vytvárajú silu v rodinných vzťahoch a vedú k duchovnému rozvoju.
3. Otvorená a úprimná komunikácia v rodine, ktorá by mala byť častá a intenzívna.
4. Otvorené vyjadrovanie všetkých pocitov, pozitívnych aj negatívnych. Empatia, sympatie, súcit sa formujú pod vplyvom primeraných emócií, čím sa upevňujú väzby medzi členmi rodiny. Harmónia vo vzťahoch vám umožňuje vidieť krásu ľudskej duše.
5. Je neprijateľné skrývať sťažnosti. Ak vás niečo rozčúli, treba diskutovať bez kriku a nátlaku. V rodinnej komunikácii je potrebné byť úprimný pri posudzovaní vlastných pocitov. Nehodnoťte činy a slová blízkych, stačí sa porozprávať o tom, čo sami cítite pod vplyvom činu druhého.
6. Dobrá vôľa, teda byť na strane partnera. Človek by nemal pochybovať o dobrých úmysloch partnera, venovať pozornosť pozitívnym vlastnostiam, prežívať vďačnosť, dôveru a rešpekt.
7. Vo vzťahu musí byť aktivita. Nečakajte, že sa všetko v rodine samo od seba zlepší. V oblasti vnútrorodinných vzťahov je potrebné neustále pracovať.
8. Sloboda výberu vlastného životného rytmu každého člena rodiny. Nevnucujte ostatným svoj svetonázor a štýl správania.
9. Samostatnosť každého člena rodiny pri finančnom zabezpečení, každý má svoje profesionálne a tvorivé záujmy, venuje sa sebarozvoju. V harmonickej rodine si navzájom rešpektujú osobné hranice, slobodu a právo každého na svoje veci a financie, podporujú sa v osobnom a duchovnom rozvoji. Osobný čas každého je rozvrhnutý tak, že ho stačí na prácu, voľný čas a komunikáciu.
10. Uznanie a prijatie seba samého, svojej jedinečnosti a originality človekom. Je tu príležitosť a túžba zlepšiť sa. Prejavom svojich skutočných individuálnych čŕt, ktorými je človek obdarený podľa božského plánu z prírody.
11. Láska na celý život. Každý okamih života je považovaný za najdôležitejší a najvýznamnejší. Tam, kde je láska na celý život, vždy vidieť radostné tváre, pozitívny a optimistický prístup. Prejavom lásky k životu v harmonických rodinách sú sviatky, radostné očakávanie spoločného večerného stretnutia na výmenu správ a dojmov.
12. Ochota a schopnosť prijať vinu za konflikt a ospravedlniť sa. Vyhnite sa hovoreniu zvýšeným hlasom, neopätujte výčitky a obvinenia. Vedieť konštruktívne riešiť konflikty.
Silná a harmonická rodina je v prvom rade rodina založená na láske, vzájomnom porozumení, úcte, poznaní a túžbe odhaliť sa v každom blízkom a drahom človeku.
Švih “Liesky” nedokáže zastaviť nič na svete. Americký Patriot sa pri nej iba strápni a…
Napjatá situace je rovněž u dodavatelské společnosti Bosch. Kromě toho, že firma ruší tisíce pracovních…
Bývalý minister spravodlivosti SR a niekdajší šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin v rozhovore s…
Ruský prezident Vladimir Putin podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova viackrát signalizoval, že Moskva je pripravená…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, nezaradený poslanec NR SR, starosta Očovej…