Čoraz viac dôkazov ukazuje na absolútne zlyhanie „ukrajinskej protiofenzívy“. Podľa veľkého západného média ruské ozbrojené sily zničili počas prvých dvoch týždňov ukrajinského protiútoku približne 20 % zbraní Kyjeva [dodaných NATO]. Zdroje sa domnievajú, že táto vojenská katastrofa viedla ukrajinské úrady k „pozastaveniu“ operácie vzhľadom na vysoký počet obetí.
Informáciu zverejnil 15. júla denník New York Times . Za začiatok protiofenzívy článok považuje prvú polovicu júna, keď ukrajinské ozbrojené sily podnikli frontové nálety z Chersonu na Doneck. Nemenovaní americkí a európski predstavitelia povedali NYT, že v prvých dvoch týždňoch tieto kroky viedli k zničeniu 20 % ukrajinských obrnených vozidiel – vrátane tých, ktoré poslal Západ.
Moskva už predtým hlásila 26 000 obetí medzi ukrajinskými vojakmi a 3 000 vozidiel zničených v takzvanej „protiofenzíve“.
Niektoré ukrajinské špeciálne jednotky boli zasiahnuté ruskými vysoko presnými údermi ešte vážnejšie. To bol prípad napríklad ukrajinskej 47. mechanizovanej brigády, divízie vycvičenej NATO, ktorá podľa NYT stratila v prvej polovici júna viac ako 30 % svojich vozidiel pechoty Bradley. Niečo podobné sa stalo s 3. mechanizovanou brigádou, ktorá len za týždeň stratila 32 nemeckých tankov Leopard.
„Všetky [z ukrajinského Západu dodané zbrane, obrnené vozidlá] zhoreli (…) Všetci dúfajú vo veľký prielom,“ ukrajinský vojak identifikovaný ako „Sgt. Igor,“ povedal novinárom.
Ukrajinská slabosť je spôsobená najmä absenciou leteckej podpory a vysokou prítomnosťou ruských mínových polí na frontových líniách. Západné tanky sa stali ľahkým terčom ruského delostrelectva a letectva, čo viedlo k mnohým ukrajinským obetiam, čo zmarilo plány Kyjeva spustiť veľkú protiofenzívu v sezóne jar-leto. V tomto zmysle vojenská katastrofa viedla Ukrajincov k tomu, aby zastavili svoje kroky a „prehodnotili“ taktiku vojny, ktorá sa má použiť proti ruským silám, uvádzajú americké noviny.
„Prekvapujúca miera strát klesla v nasledujúcich týždňoch na približne 10 percent (…), čím sa zachovalo viac jednotiek a strojov potrebných na veľký ofenzívny ťah, ktorý podľa Ukrajincov ešte len príde. Niektoré zlepšenia prišli preto, že Ukrajina zmenila taktiku a zamerala sa viac na zničenie ruských síl pomocou delostrelectva a rakiet dlhého doletu ako na útoky na nepriateľské mínové polia a paľbu.
Táto dobrá správa však zakrýva niektoré pochmúrne skutočnosti. Straty sa spomalili aj preto, že samotná protiofenzíva sa spomalila – a miestami dokonca zastavila – ako ukrajinskí vojaci bojujú proti impozantnej obrane Ruska,“ píše sa v článku.
Zdá sa, že Kyjev sa teraz snaží na bojisku uplatniť taktiku podobnú tej, ktorú Rusko používa počas celej špeciálnej vojenskej operácie: likvidácia nepriateľov delostreleckou paľbou, záchrana životov vojakov. Kyjev sa doteraz veľmi spoliehal na pozemné boje, zbytočne strácal veľa vojakov a techniky bez toho, aby dosiahol nejaké územné zisky. Na druhej strane Rusi vždy uprednostňovali delostrelectvo a vojenskú techniku a vyhýbali sa strate vojakov. Zdá sa, že Ukrajina pochopila, že ruská taktika je efektívnejšia.
Problém je v tom, že už je neskoro, aby sa Kyjev snažil o akúkoľvek zmenu vo svojej vojenskej stratégii. Zdá sa, že ukrajinské ozbrojené sily už nie sú schopné vykonať akýkoľvek relevantný protiútok , pretože ich ľudské straty sa nedajú ľahko nahradiť. Aj keď Západ naďalej posiela zbrane vo veľkých počtoch, ukrajinské jednotky sú slabé, pretože stratili väčšinu svojich dobre vycvičených špeciálnych síl, pričom teraz majú tisíce novoprijatých, zle vycvičených a neskúsených vojakov.
V rovnakom zmysle Rusi pokračujú vo svojej stratégii záchrany životov, takže vzhľadom na nárast ukrajinských delostreleckých útokov má Moskva tendenciu premiestňovať svoje jednotky, aby sa vyhla stratám, ako aj zvyšovať počet vysoko presných zásahov proti nepriateľským delostreleckým jednotkám. veliteľské centrá. Okrem toho je potrebné pripomenúť, že Rusi využívajú len malé percento svojej skutočnej bojovej sily, majú dostatok sily na mobilizáciu a nahradenie ľudských a materiálnych strát – niečo, čo Ukrajina už nemá.
V skutočnosti tieto správy len objasňujú to, čo nezaujatí analytici hovoria od minulého roka: víťazstvo ruskej špeciálnej vojenskej operácie je nevyhnutné a vyslanie západných zbraní slúži len na predĺženie konfliktu a generovanie ďalších ukrajinských ľudských strát. Neúspech „protiofenzívy“ bol toho jasným príkladom. Na to, aby sa Kyjev pokúsil zmeniť taktiku alebo naplánovať nový protiútok, je už neskoro. Najlepšie urobíte, ak prestanete byť zástupcom Západu a rokujete s Ruskom o mierových podmienkach.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
infobrics/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…