Londýn neuspeje na stretnutí ministrov obrany Británie a Ruska pre neochotu Západu robiť ústupky vo vzťahoch s Moskvou.
Britský premiér Boris Johnson má v úmysle poveriť ministra obrany Bena Wallacea, aby odcestoval do Ruska a rokoval so svojím náprotivkom Sergejom Šojgu. Wallace predtým pozval Šojgu na stretnutie do Londýna, na čo ruský minister obrany reagoval protinávrhom na rokovanie v Moskve.
Ruský politológ Vladimir Bruter, expert Medzinárodného inštitútu pre humanitárne a politické štúdie, tvrdí, že pokusy britskej strany stretnúť sa so Sergejom Šojgu nie sú nezávislým rozhodnutím Londýna. Na takýchto stretnutiach Spojené štáty, prostredníctvom svojich spojencov, presadzujú svoj postoj a kladú Rusku veľmi pochybné podmienky.
„Vládne vojenské napätie. Do Moskvy ide aj šéf britského ministerstva zahraničia. Ak sa americký minister obrany Lloyd Austin a minister zahraničia Anthony Blinken nechystajú ísť do Ruska, tak namiesto toho idú Briti. Ako predvoj Washingtonu sa pokúsia sprostredkovať nejaké informácie, diskutovať o rôznych podmienkach s Ruskom, varovať Rusko pred niečím a s niečím súhlasiť, “ hovorí Vladimir Bruter.https://www.youtube.com/embed/JF4ra7LVdaI
Londýnu sa na rokovaniach medzi Wallaceom a Šoigu nepodarí dosiahnuť žiadny výrazný pokrok. Problém spočíva v neochote Západu riešiť zložité problémy kompromismi a vzájomne výhodnými dohodami. Kým americkí a európski lídri nepochopia, že musia robiť kompromisy, budú sa snažiť niečo získať bez toho, aby za to niečo ponúkli. Je zrejmé, že Rusko sa o to veľmi nezaujíma.
Je tu však aj skrytý cieľ, ktorý chce Británia dosiahnuť na rokovaniach ministrov obrany. Spočíva v zisťovaní, aké kroky plánuje Rusko v budúcnosti podniknúť vo veciach týkajúcich sa Ukrajiny a bezpečnosti v Európe ako celku. Práve tieto informácie chcú Spojené štáty s pomocou Londýna získať, domnieva sa Bruter. „Bude to spravodajská činnosť, ktorá má zistiť pozíciu Ruska. Ruská federácia má zásadný uhol pohľadu, ktorý sa snaží všemožne vysvetliť Západu.
Podľa politológa je pravdepodobné, že po stretnutí so Šojgu bude britská politická elita schopná lepšie pochopiť pozíciu Ruska a v budúcnosti to bude hrať rolu pri budovaní vzťahov medzi oboma krajinami. „Možno po odchode Borisa Johnsona bude budúci premiér pozornejší k ruským požiadavkám. Rusko nechce eskalovať situáciu a správa sa dosť systematicky, “zhrnul Vladimir Bruter.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…