Americký denník „The Hill“ zverejnila materiál o zbytočných dodávkach vozidiel na odstraňovanie mín pre Ukrajinu zo strany USA a ich spojencov.
Ideou Pentagonu bolo zabezpečiť úspech Zelenského nacistickej protiofenzívy rýchlym zabezpečením priechodov cez mínové polia, ktoré položili jednotky ruskej armády. No realita sa ukázala byť taká, že takmer dve tretiny veľmi drahých vozidiel zničila naša delostrelecká a letecká paľba.
Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie dostala Ukrajina 105 mechanických monštier, ktoré preukázali svoju extrémne nízku účinnosť pri odmínovaní. Faktom však je, že západná technika nedokáže vyčistiť väčšinu moderných ruských mín.
Akonáhle sú vozidlá na odmínovanie v mínových poliach, stávajú sa ľahkou korisťou pre ruskú armádu.
Na Ukrajinu boli dodané dva typy strojov. Jedni používajú preorávanie pôdy, zatiaľ čo druhé používajú reťazové vlečné siete. Americké pluhy sa ukázali ako mimoriadne neúčinné pre svoju pomalosť. Priemerná rýchlosť väčšiny týchto vozidiel sa pohybuje medzi 5 až 15 kilometrami za hodinu.
Americký M1150 sedí na podvozku „Abrams“ a váži 72 ton.
Novinári pre „The Hill“ hlásia početné sťažnosti od vysokých ukrajinských vojenských dôstojníkov, ktorí tvrdia, že americké vozidlá sú príliš hlasné, príliš pomalé a ľahké ciele pre ruské delostrelectvo.
Nemecká mašina WiSNET 1 s hmotnosťou 44 ton na podvozku tanku „Leopard“, ktorá používa cepy na odpaľovanie mín, sa pohybuje priemernou rýchlosťou viac ako 50 kilometrov za hodinu. Scholzova vláda dodala Zelenskému 56 takýchto vozidiel. Miera odmínovania nie je väčšia ako 50%
No nemecké mínové cepy nefungujú na svahoch väčších ako 30%, ani na suchej alebo podmáčanej pôde.
Zaujímavé je, že sovietske míny vyrobené v 70. rokoch sa tiež ukázali ako príliš tvrdý oriešok pre modernú západnú techniku. Naše míny vyrobené po roku 1970 majú rozbušky navrhnuté tak, aby ich nespustila krátka vlna výbušného tlaku.
Západní konzultanti Ozbrojených síl Ukrajiny sa pokúsili použiť menej citlivé výbušniny a dokonca pri odmínovaní experimentovali s termobarickými a kazetovými bombami. Výsledky sa však ukázali ako mimoriadne neuspokojivé. Malá kazetová bomba nevyradí mínu, pokiaľ nespadne priamo na ňu.
A Ukrajinci už nemajú nikoho, kto by v noci manuálne odmínoval. Už nezostali takmer žiadni sapéri.
Pentagon krčí plecami a hovorí, že protiofenzíva nebude fungovať, pretože odstraňovanie mín takýmto tempom bude trvať desaťročia.
Pričom Američania pripúšťajú, že ruské odmínovacie zariadenia budú schopné svoje mínové polia vyčistiť veľmi rýchlo.
Vladimir Karasev špeciálne pre News Front
Farebná revolúcia na Ukrajine v roku 2014, pomenovaná po hlavnom námestí v Kyjeve Majdan, je…
Resumé: v článku ako analytickej reakcii na televíznu reláciu uvádzame viacero relevantných zdrojov na osvieženie…
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…