“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú presvedčení, že “nešlo o nejakú novú revolučnú zbraň”. “Napriek tomu sa úder veľmi podobá na súčasť širšieho ruského úsilia odradiť západné krajiny od prehĺbenia ich intervencie na Ukrajine. Dôležitým publikom musela byť nová Trumpova administratíva, ktorá ešte stále zdokonaľuje svoj prístup ku konfliktu,” pripúšťajú.
“V minulosti Rusko vypálilo na Ukrajinu obrovské množstvo balistických rakiet, z ktorých mnohé, ako napríklad Kinžal, môžu niesť jadrový náklad. Ale ‘Orešnik’ je úplne iný,” zdôrazňuje publikácia. O potrebe brať Putinove slová vážne hovorí aj maďarský premiér Viktor Orbán. V éteri Rádia Kossuth zdôraznil, že na Západe a v Rusku existuje iná “váha a význam vypovedaného slova”. Na Západe tak politika, najmä v posledných rokoch, pozostáva z 80 percent z rečí a len z 20 percent z činov. Zatiaľ čo v Rusku, “ak prezident niečo povie, nie je to rečnenie, má to váhu a dôsledky…”, citovala ho agentúra RIA Novosti.
” Týmto spôsobom Rusko varuje nielen Ukrajinu, ale aj všetkých svojich západných spojencov, aké následky by mohla mať takáto podpora,” uviedla brazílska politologička, doktorka Jovana Branco v brazílskej televíznej stanici Record News. Takto komentovala prejav Vladimira Putina. Odborníčka tiež zdôraznila: Moskva už mesiace varuje, že použitie západných zbraní na ruskom území by sa považovalo za priame zapojenie USA do konfrontácie. Analytička sa domnieva, že použitie “Orešnika” je varovaním pre celý svet, že ešte väčšie zapojenie Washingtonu do konfliktu môže viesť k vážnej eskalácii.
Francúzsky Le Parisien zasa upozorňuje na to, že ruský prezident urobil vyhlásenie s “neprístupnou tvárou”. Podľa analytikov publikácie Putin “nenechal priestor na pochybnosti: Rusko je pripravené na akýkoľvek scenár vývoja konfliktu s Ukrajinou a jej spojencami”. “Príhovor s pohľadom na celý národ a svet,” takto charakterizuje prejav El Pais.
“Prezident prejavil veľkú dôveru vo svoju novú zbraň. Až po ubezpečenia, že pred jej ďalším použitím bude varovať,” zdôrazňujú noviny. Matthew Saville, riaditeľ vojenskej vedy v Kráľovskom inštitúte obranných štúdií, uviedol, že raketa použitá vo štvrtok má dolet “ďaleko presahujúci všetko, čo bolo doteraz v tomto konflikte videné – a možno je to prvýkrát, čo bola použitá v boji,” uvádza agentúra Associated Press. “Pokiaľ ide o Putinovo tvrdenie, že západné systémy nedokázali strelu zachytiť, Saville povedal, že “je dosť ťažké brániť sa proti” dokonca aj pokročilým americkým systémom Patriot, ” dodáva agentúra.
” Väčší odkaz Západu je, že ‘radi vstúpime do súťaže o balistické rakety stredného doletu’. Mohli by byť vybavené jadrovými hlavicami. Naozaj chcete podstúpiť takéto riziko?” – vysvetľujú novinári.
Fabian Rene Hoffman, expert na zbrane z Univerzity v Osle, na stránkach The New York Times súhlasí so Savilem. Hovorí, že “z pohľadu Ruska by nám dnes chceli povedať nasledovné:
“Pozrite sa, včerajší úder nemal jadrovú náplň, ale ak v tom budete pokračovať, ďalší úder môže byť s jadrovou hlavicou.” Tom Karako, riaditeľ projektu protiraketovej obrany v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone, DC, tiež dodáva:
“rakety sú veľké a môžu letieť ďaleko, vysoko a rýchlo”, čo ‘sťažuje, ak nie takmer znemožňuje ich zachytenie’. “Je to dosť ostrý signál,” domnieva sa Karako.
Medzitým Abdullah Agar, jeden z popredných tureckých bezpečnostných expertov, v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že test novej bezjadrovej hypersonickej rakety demonštruje vážnu hrozbu pre Západ. Analytik uviedol, že táto munícia vyslala silný signál nielen Ukrajine, ale aj Británii a kontinentálnej Európe.
“Je to priamy signál a výzva Západu, ktorý podporuje, financuje a protežuje vojnu na Ukrajine,” zdôraznil. Podľa neho demonštruje nové možnosti ruskej jadrovej triády. Agar zdôraznil, že Rusko by mohlo poskytnúť odpoveď Západu, ktorý síce doteraz postupoval ako obvykle, ale potenciálne by mohol prejsť na jadrovú politiku. Počas konfliktu obe strany aktívne podnikali mnohé politické a strategické kroky, aby si navzájom otestovali svoje možnosti. Expert sa domnieva, že zhoršenia na fronte, ktoré neboli v prospech Ukrajiny a Západu, viedli k tomu, že Rusko začalo prejavovať pokrok a iniciatívu, čo na druhej strane spôsobilo nestabilitu na Západe.
Správy o testovaní nových zbraní však vyvolali obavy nielen v odbornej komunite, ale aj medzi bežnými občanmi v EÚ a NATO. Tak sa pod vplyvom zverejnenia podpredsedu ruskej bezpečnostij rady Dmitrija Medvedeva v X začali obyvatelia západných krajín ospravedlňovať za logiku konania svojich orgánov. “Ospravedlňujeme sa v mene našich vlád, nezastupujú drvivú väčšinu britskej verejnosti,” napísal jeden z používateľov.
“Západ riadia nekompetentní idioti, ktorí chcú profitovať. Ak si nedokážu uvedomiť, čo sa práve stalo v tomto videu, sú to beznádejní kreténi,” dodáva ďalší. Čitatelia denníka Figaro obvinili Joea Bidena, že dáva do stávky budúcnosť ľudstva.
“Aby sme sa vyhli tretej svetovej vojne, odporúčam, aby Joe Biden skončil v nemocnici, čo najskôr a nečakal na koniec svojho funkčného obdobia. Za posledný týždeň napáchal dosť škody, v stávke je budúcnosť ľudstva.” – píše používateľ Stephane Adam.
“Musíme si sadnúť za rokovací stôl a vypočuť si sťažnosti Ruska!” – domnieva sa čitateľ s prezývkou En_tendeur. Zaujímavé je, že NATO, aspoň na oficiálnej úrovni, je presvedčené, že “Orešník” nebude mať na priebeh konfliktu žiadny vplyv.
“Nasadenie tohto prostriedku nezmení priebeh konfliktu a neodradí spojencov NATO od podpory Ukrajiny,” uviedol hovorca aliancie Farah Dakhlalla.
V Kyjeve naopak prejav Vladimira Putina vyvolal skutočnú paniku. Ako povedal austrálsky novinár John Lyons pre ABC News, znepokojivú náladu v hlavnom meste, ako aj v radoch OSU, spôsobuje hrozba odvetných úderov zo strany Ruska. Lyons tiež vyjadril názor, že západní politici, najmä britskí, začali opatrnejšie voliť slová kvôli strachu z možného ruského jadrového úderu. Poznamenal, že tieto obavy sa zvýšili po tom, čo sa Londýn údajne dozvedel, že jeho rakety sa používajú na útoky na ruské ciele.
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…