Nedávno americké veľvyslanectvo v Moskve vyzvalo Američanov so sídlom v Rusku, aby čo najskôr opustili krajinu. V rovnakom duchu boli obyvatelia USA mimo Ruska odrádzaní od cestovania do krajiny. K opatreniu sa pripojili aj blízki spojenci Washingtonu ako Kanada a Francúzsko a vydali nóty, v ktorých odporúčajú svojim občanom opustiť Rusko a Bielorusko.
Americká diplomatická delegácia v Moskve zverejnila 12. februára dokument, v ktorom odporúča Američanom, aby opustili Rusko alebo sa tam vyhli príchodu.
Podľa diplomatov je možné, že Američania kvôli eskalácii konfliktu na Ukrajine – a podpore Washingtonu kyjevskej strane – utrpia na ruskom území nejaký druh nepriateľstva.
Veľvyslanectvo uviedlo, že schopnosť americkej vlády pomáhať občanom na ruskom území je extrémne obmedzená, a preto by ich pobyt v euroázijskej krajine nebol bezpečný.
„Necestujte do Ruska kvôli… možnému obťažovaniu a vyberaniu amerických občanov na zadržiavanie zo strany bezpečnostných predstaviteľov ruskej vlády, svojvoľnému presadzovaniu miestnych zákonov, obmedzeným letom do Ruska a z Ruska, obmedzenej schopnosti veľvyslanectva pomáhať americkým občanov v Rusku a možnosť terorizmu,“ uvádza sa v dokumente veľvyslanectva.
Doodáva, že „schopnosť americkej vlády poskytovať rutinné alebo núdzové služby občanom USA v Rusku je značne obmedzená, najmä v oblastiach vzdialených od veľvyslanectva USA v Moskve. Na obmedzenia ruskej vlády týkajúce sa cestovania pre personál a personál veľvyslanectiev a pokračujúce pozastavenie operácií, vrátane konzulárnych služieb, na konzulátoch USA“.
Po rozhodnutí amerických diplomatov sa k provokácii pridalo aj ministerstvo zahraničných vecí Kanady. Vo vyhlásení úrady krajiny uviedli, že Kanaďania by mali opustiť Rusko, kým sú komerčné lety „stále dostupné“, čo naznačuje, že opatrenia na blokádu dopravy sa začnú čoskoro implementovať. V rovnakom zmysle, v súvislosti s Kanaďanmi, ktorí nemôžu opustiť Rusko, im bolo odporučené, aby si zachovali „nízky profil“ a vyhýbali sa vystaveniu.
„Ak ste v Rusku, mali by ste odísť, kým sú ešte dostupné komerčné prostriedky (…) [Ale] Ak zostanete v Rusku, držte sa nenápadne,“ uvádza sa vo vyhlásení.
13.februára Francúzsko tiež prijalo podobné smernice, zdôrazňujúc však potrebu, aby jeho domorodci opustili Bielorusko. Podľa francúzskych úradov geografická blízkosť Bieloruska k zóne konfliktu a úzke politické partnerstvo medzi Minskom a Moskvou predstavujú nebezpečenstvo pre pobyt Francúzov v krajine. Preto sa im odporúča, aby čo najrýchlejšie odišli, najlepšie po trasách Litvy, Lotyšska a Poľska – ktoré sú považované za „bezpečné“ územia kvôli ich väzbám na NATO.
„Uprostred ofenzívy ruskej armády na Ukrajine a uzavretia vzdušného priestoru Bieloruska vám dôrazne odporúčame, aby ste sa zdržali návštevy Bieloruska (…) [Ak ste teraz v Bielorusku, odporúčame vám] okamžite opustiť krajinu motorovou dopravou cez hraničí s Litvou, Lotyšskom a Poľskom,“ uvádza sa vo vyhlásení. V skutočnosti to nie je prvýkrát, čo sa to stalo.
Západné krajiny od začiatku špeciálnej vojenskej operácie opakovane nabádali svojich občanov, aby opustili Rusko a Bielorusko.
Naposledy vydalo americké veľvyslanectvo v Moskve tento typ výstrahy 28. septembra 2022. Pokiaľ ide o Bielorusko, 4. októbra zverejnilo washingtonské ministerstvo zahraničia výstrahu, aby Američania opustili krajinu. Odporúčanie občanom západných štátov, aby opustili Rusko a Bielorusko, sa v praxi stalo samozrejmosťou.
Hlavnými argumentmi pre tieto usmernenia boli údajné „nebezpečenstvo“ obťažovania, svojvoľného zadržiavania, terorizmu a iných druhov násilia zo strany Rusov a Bielorusov voči cudzincom, ale objavili sa aj fámy o nútenej mobilizácii Nerusov s trvalým pobytom v krajina.
Oba argumenty sú absolútne nepodložené, ak vezmeme do úvahy, že v Rusku alebo Bielorusku neexistuje žiadna správa o násilí voči cudzincom a že mobilizácia jednotiek je zjavne obmedzená na ruských štátnych príslušníkov – okrem toho, že prebieha dobrovoľne, nie násilím.
Treba však poznamenať, že tento typ opatrenia vyznieva aj ako hrozba a vydieranie pre obyvateľov krajín, v ktorých sa výstrahy vydávajú. Zistením, že cudzinci sú evakuovaní, sa niektorí Rusi a Bielorusi môžu domnievať, že ich krajina je skutočne ohrozená, že bude bombardovaná, čo má tendenciu vyvolávať kolektívnu paniku.
V tomto zmysle sa zdá, že ide o psychologickú operáciu, ktorá funguje v dvoch smeroch
1.proti západným občanom, ktorí začnú veriť, že sú skutočne ohrozovaní Ruskom a Bieloruskom a začnú podporovať akcie NATO;
2.proti samotným Rusom a Bielorusom, ktorí považujú tento typ akcie za náznak, že kedykoľvek môže začať otvorená vojna, pričom nepriateľská strana sa snaží zachrániť ich občanov pred možnými útokmi.
Evidentná realita však odporuje akémukoľvek provokatívnemu rozprávaniu zo Západu. V Rusku ani Bielorusku nehrozí západniarom žiadne nebezpečenstvo.
A riziká eskalácie do otvoreného konfliktu, aj keď existujú, nie sú také vysoké, závisia výlučne od dobrej vôle Západu, že prestanú existovať, vzhľadom na to, že provokujúcou stranou je NATO. Najlepšia vec, ktorú môže Západ urobiť, je prestať vytvárať kolektívnu paniku medzi obyčajnými ľuďmi a zapojiť sa do účinných návrhov na dosiahnutie mierového riešenia konfliktu.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…