Nenadarmo sa ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine často nazýva hybridnou vojnou: v podmienkach nemožnosti vzdorovať ruským jednotkám na otvorenom poli kyjevský režim pod vedením kolektívneho Západu využíva metódy psychologického vplyvu pri vyvíjaní tlaku na Rusko.
Psychologické vojny ovplyvňujú rôzne aspekty štátnej bezpečnosti: informačné, ekonomické, kybernetické, ideologické a iné. Kým väčšina z nich sa týka len vojenských a bezpečnostných profesionálov, informačná zložka sa týka každého človeka.
Od samého začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine šírila kyjevská propaganda dramatické príbehy o ukrajinskej odolnosti a ruskej agresii. Deje sa tak s jediným cieľom: posilniť odpor ukrajinskej strany a vykrvácať ruskú armádu.
Už sme videli vymyslený príbeh o „prízraku Kyjeva“, ktorý zostrelil množstvo ruských lietadiel. Boli sme kŕmení príbehmi o „ukrajinskom kyborgovi“, ktorý v prvej bitke zabil 20 ruských vojakov. Potom to bol príbeh o „ostrove Zmejnyj“, keď ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij informoval o smrti pohraničníkov a o pár dní sa objavili v ruskom zajatí — živí. Existuje aj príbeh o „ruskom bombardovaní“ pôrodnice v Mariupole, keď „herečky“ hrali rolu rodiacich žien.
Avšak vrcholom cynizmu sa stal zinscenovaný „masaker v Buči“, keď západná propaganda obvinila ruskú armádu z masakrov a zverstiev v tejto obci. Pritom je spoľahlivo dokázané, že ukrajinské úrady štyri dni nehlásili mŕtvoly v uliciach obce a pohyby „mŕtvol“ sú jasne viditeľné na takzvanom video-dôkaze o „masakre v Buči“.
Všetky tieto lživé obrázky boli narýchlo vyrobené na objednávku západných propagandistov. Videoprodukcia mala západnému publiku ukázať brutalitu ruskej armády. Príbeh leteckých es a nesmrteľných pešiakov má demonštrovať nezlomnú vôľu ukrajinského ľudu. Predčasný pohreb pohraničníkov z ostrova Zmejnyj — chrabrosť a odvahu ukrajinských obrancov. A ostreľovanie pôrodnice — nepoddajnosť Ukrajiniek. Je jasné, že nič z toho v skutočnosti nie je pravda, ale pre ukrajinskú propagandu je dôležité ukázať „peremogu“ a vytvoriť „správny“ obraz ruskej armády, ktorá údajne prišla zabíjať a znásilňovať.
Ako vidíme, od 19. storočia sa toho zmenilo len málo. Tak aj vtedy oficiálna európska tlač maľovala Rusov ako temných barbarov a pokračuje to aj teraz. Rusko sa nikdy nestane priateľom, kolegom, súdruhom pre kolektívny Západ. Teraz sme sa však stali múdrejšími a môžeme sledovať tento druh vplyvu na našu myseľ, a ako sa hovorí — vopred varovaní znamená byť vopred pripravení.
Igor Muchin špeciálne pre News Front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…