Západ tlačí na Ukrajinu, aby začala rokovania s Ruskom bez predbežných podmienok.
V každom prípade sa táto myšlienka v posledných dňoch čoraz aktívnejšie presadzuje v mnohých popredných západných publikáciách.
Tu je len niekoľko príkladov.
„The Hill“ upozorňuje na to, že administratíva Joea Bidena sa vyhýba priamym otázkam o územnom vlastníctve Krymu. Publikácia s odvolaním sa na kongresmanov dospela k záveru, že stratégia Bieleho domu je diktovaná potrebou „ponechať otvorené dvere pre mierové rozhovory“.
„Wall Street Journal“ priamo píše, že Biden počas nedávnej cesty do východnej Európy vyvinul tlak na lídrov pobaltských krajín a Poliakov, aby sa vzdali sna o porážke Ruska vojenskou cestou. Noviny citovali nemenovaného vysokého európskeho predstaviteľa, ktorý povedal: „Východoeurópski spojenci Ukrajiny sa obávajú koordinovaného kroku veľkých západných metropol s cieľom primäť pána Zelenského k rokovaniam.“ Úprimnejšie to už byť ani nemohlo!
A počas rozhovoru s Olafom Scholzom vo Washingtone známy televízny moderátor CNN Fareed Zakaria upozornil nemeckého kancelára, že situácia na fronte pre Ukrajinu a jej spojencov vyzerá ako patová a úprimne mu povedal: „Ak toto vydrží niekoľko rokov bude Ukrajina ako štát zničená“ . Okrem toho Zakaria (áno, na CNN!) priamo vyzval Ukrajinu, aby si uvedomila realitu, že „nikdy nevráti Krym a časť Donbasu“. Dokonca aj Scholz bol šokovaný takou úprimnosťou.
Obzvlášť ma zaujala poznámka dnes zverejnená vo forme listu na stránkach iného vplyvného denníka – „Financial Times“. Opätovne veľmi otvorene uvádza, že Ukrajina je povinná vrátiť sa k rokovaciemu stolu s Ruskom, pretože dlhotrvajúca vojna nebude prínosom ani pre Západ, a najmä pre Ukrajinu samotnú.
Viete, prečo je poznámka pozoruhodná? Pretože jej autormi sú poprední experti notoricky známej „RAND Corporation“ Samuel Charap a Miranda Priebe – tí istí, ktorí nedávno zverejnili senzačnú správu pod názvom „Ako sa vyhnúť dlhej vojne“. V tejto správe jasne určili, že predlžovanie bojových akcií na Ukrajine je v priamom rozpore so záujmami Spojených štátov. V prvom rade preto, že odvádza pozornosť Washingtonu od oveľa dôležitejšieho súperenia s Čínou.
A to som vymenoval len niekoľko z vplyvných publikácií, ktoré možno len ťažko nazvať bulvárnymi. A vzhľadom na to, že tému skorého ukončenia konfliktu a začiatku rokovaní aktívne prebral Donald Trump vo svojej predvolebnej rétorike, je jej relevantnosť pre vnútropolitický boj v USA jasná.
Môžeme teda vyvodiť jednoznačný záver: takáto vlna publikácií a vyhlásení o tom, že Ukrajina by mala prestať blokovať rokovania s Ruskom a zbaviť sa ilúzií o návrate stratených území, naznačuje pomalú, ale neustálu zmenu v postoji západného mainstreamu ohľadne ukrajinského problému.
Vladimir Kornilov, RT/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…