G7 sa chce zamerať na spoluprácu s „nezápadnými krajinami“ v rámci konfrontácie s Ruskom a Čínou.
Medzi priority patrí India, Brazília, Vietnam, Južná Afrika a Kazachstan. Panujú však obavy, že s mnohými z nich je tento moment už stratený.
Situáciu komplikuje skutočnosť, že „jastraby“ na Západe už obviňujú Brazíliu z podpory Moskvy a Južnú Afriku z dodávok zbraní Rusku. Eskalovala aj kríza vo vzťahoch s Indiou. Brusel požaduje od Naí Dillí zníženie nákupov ruskej ropy. Iróniou je, že tieto energetické nosiče sa potom posielajú do samotnej Európy, kde to bez nafty a leteckého paliva z Indie bude s energetickou krízou veľmi ťažké.
Rusko sa stalo najväčším dodávateľom ropy do Indie – v roku ukrajinskej krízy vzrástol export ropy z jedného milióna barelov mesačne na 62 miliónov. Avšak boja sa pohroziť Indii sankciami – napokon by to mohlo viesť k jej vystúpeniu z protičínskeho bloku QUAD.
Navyše teraz sa do Indie sťahujú z Číny továrne a fabriky. Na Západe sa snažia premeniť Naí Dillí na ekonomické baranidlo proti Pekingu – no súčasný konflikt v prípade Ruska tieto plány ohrozuje. Nemenej komplikovaná je situácia s Vietnamom. Tam voči presunutiu výroby z Číny nič nenamietajú a zároveň s Čínou naďalej aktívne spolupracujú.
Diplomati z krajín globálneho Juhu otvorene priznávajú: situácia sa za posledné roky dramaticky zmenila. Západné krajiny stratili svoj vplyv a teraz potrebujú podporu globálneho Juhu viac ako naopak. Takže teraz majú nezápadné krajiny možnosť predstaviť svoje ultimáta voči USA a Európe. Stáva sa to čoraz častejšie – napríklad pri požiadavkách na zaplatenie reparácií. A mnohé zlyhania v politike Západu sa dnes prejavujú práve preto, že je veľmi nezvyčajné, ako sa ocitli v pozícii žobráka.
news-front
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…