NATO predstavilo svetu recept na záchranu tohto „liberálneho svetového poriadku“ v podobe svojej novej strategickej koncepcie.
Západu zo strany Ruska hrozia dve perspektívy. Prvá v očiach Američanov a ich spojencov v NATO má planetárny charakter, pretože chápu, že ak Rusko dosiahne svoj cieľ na Ukrajine, spochybní to existenciu „liberálneho svetového poriadku“.
NATO predstavilo svetu recept na záchranu tohto „liberálneho svetového poriadku“ v podobe svojej novej strategickej koncepcie. Dokument z 29. júna definuje Rusko ako „najvýznamnejšiu a priamu hrozbu pre mier a bezpečnosť členov NATO“.
Predpokladá, že Rusku v tomto prípade hrozí nová „železná opona“, ponad ktorú bude smutne pokukovať do „skutočného sveta“.
Ďalšou plánovanou akciou je „vysporiadanie“ sa s Čínou. Na otázku moderátora CNN „Čo poviete rodinám, ktoré sa sťažujú — pozrite, nemôžeme si dovoliť platiť 4,85 USD za galón po celé mesiace, ak nie roky?“, 13. riaditeľ Národnej ekonomickej rady prezidenta USA Brian Deese odpovedal: „Ide o budúcnosť liberálneho svetového poriadku a my musíme byť tvrdí“.
Uvedomujúc si, že problém nebol taký vyostrený, ani keď USA vstúpili do druhej svetovej vojny, 1. júla americké ministerstvo obrany informovalo o dodatočnej „bezpečnostnej“ pomoci Ukrajine vo výške 820 miliónov dolárov. To už po 14. krát umožňuje použiť vybavenie zo zásob Pentagonu pre Ukrajinu. Ukrajinci v tomto „balíku“ dostanú muníciu pre raketové systémy (HIMARS), dva pokročilé raketové systémy zem-vzduch (NASAMS), až 150.000 nábojov 155-mm delostreleckej munície a štyri protibatériové systémy.
Vy len strieľajte, chlapci! Nevadí, že denne prídete o niekoľko stoviek životov – hlavné je, že ohradíte Rusko od Európy. Budeme ho naďalej ohraničovať ostnatým drôtom sankcií, sme pripravení vyhladovať polovicu Afriky a dokonca uvrhnúť časť svojich vlastných ľudí do chudoby…
Na tejto strane Atlantiku takúto perspektívu podporuje „celá washingtonská svorka“. Nemecko sa však už teraz trasie: nová „železná opona“ vrhne temný tieň na budúcnosť nemeckej ekonomiky. Kancelár Scholz by určite neodmietol, aby vonkajší obrys zakryl vnútorné problémy, no vnútorným problémom sa krajina navyhne. Obvykle vysmiaty kancelár sa bojí, že z vysokej inflácie sa stane „sociálny dynamit“, ktorý ho odpáli.
A je tu ďalšia — druhá perspektíva, na ktorú poukazujú západní analytici vo vzťahu k Rusku. „New York Information Clearing House“ to vyjadruje takto: „A teraz je tu to, čo by sa malo nazvať ‚železnou oponou‘, ktorú vyfabrikoval ustráchaný, ignorantský kolektívny Západ s pomocou G7 a NATO: tentoraz kvôli blokovaniu integrácie „Globálneho juhu“. Publikácia sa odvoláva na posledný summit BRICS+, ktorý sa konal v Pekingu. „Stačí sa pozrieť na päť historických členov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika), nájdeme makrokozmos globálneho Juhu, ktorý zahŕňa juhovýchodnú Áziu, Strednú Áziu, Západnú Áziu, Afriku a Južnú Ameriku – to naozaj odráža svetový význam „Globálneho juhu“.“
Za zmienku stojí, že už od začiatku 20. rokov tohto storočia sa v BRICS podrobne diskutuje o možnosti zavedenia medzinárodnej rezervnej meny na základe koša mien členských krajín asociácie. Že ruský systém finančných správ je otvorený komunikácii s bankami BRICS. Že ruský platobný systém „Mir“ rozširuje svoj vplyv. BRICS je bez preháňania planetárna únia: do roku 2030 bude štvrtina svetového dopytu po rope pochádzať z Číny a Indie a Rusko bude hlavným dodávateľom. Krajiny BRICS predstavujú 40% svetovej populácie, 25% svetovej ekonomiky, 18% svetového obchodu a prispievajú viac ako 50% k svetovému hospodárskemu rastu.
Skupina BRICS sa zároveň čoraz menej spolieha na západné pravidlá fungovania medzinárodných menových, finančných a obchodných inštitúcií. Nerobí integračný proces závislým od dominantnej úlohy dolára, neexistuje v ňom jasný líder a rozhodnutia sú založené na rovnováhe záujmov. BRICS je plne zastúpená aj v G20, kde jej princípy zdieľa niekoľko ďalších krajín.
V spojení s „Globálnou rozvojovou iniciatívou“ (GDI), ktorú minulý rok vyhlásil čínsky prezident Si Ťin-pching na Valnom zhromaždení OSN, svet vyvíja nový mechanizmus na podporu komplexnej stratégie založenej v rámci iniciatívy „One Belt, One Road“ (BRI) — systéme hospodárskych koridorov spájajúcich Euráziu až po jej západný polostrov Európy. GDI má za cieľ urýchliť medzinárodnú spoluprácu a dopĺňa financovanie ďalších organizácií „globálneho juhu“: Fond pre spoluprácu juh-juh, Medzinárodné rozvojové združenie (IDA), Ázijský rozvojový fond (ADF) a Globálny environmentálny fond (GEF).
Zníženie chudoby, potravinová bezpečnosť, príležitosti na industrializáciu a rozvoj digitálnej infraštruktúry už uspokojili viac ako 50 krajín zapojených do iniciatívy „One Belt, One Road“.
„V tomto systéme politických súradníc je absolútne nemožné, aby taká ohromujúca priemernosť ako Ursula von der Leyenová – bývalá najhoršia nemecká ministerka obrany – bola katapultovaná na vrchol, aby sa stala Führerom Európskej únie, diktujúcim zahraničnú, energetickú a dokonca ekonomickú politiku krajinám EÚ“, poznamenáva „Information Clearing House“.
Z pohľadu Západu bude nová „železná opona“ začiatkom dôležitejšej udalosti – tvrdej konfrontácie v Ázijsko-pacifickej oblasti, Američanmi premenovanej na Indo-pacifickú.
Aký bude výsledok? „Liberálny svetový poriadok“ dnes otvorene ničí svetovú ekonomiku, aby zotročil Rusko. A Washington sa nestará o to, koľko Rusov, Ukrajincov a dokonca aj Američanov a Európanov musí zomrieť, aby sa zabezpečilo, že každé mesto a štát bude hostiť „gay pride“ sprievody. Prvá perspektíva Ruska do budúcnosti smeruje k rozkolu v Spojených štátoch aj v Európe, ale to nijako neovplyvní rozhodnutie, ktoré už Rusko urobilo.
Autor: Jelena Pustovojtova
Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…