Šéf ruskej diplomacie pripomenul minuloročné priznania bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom, že Minské dohody kúpili Ukrajine čas, ktorý Kyjev využil na vyzbrojovanie proti Rusku.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že to západní podporovatelia Ukrajiny podkopávajú územnú celistvosť krajiny tým, že fakticky nedodržiavajú dohody Minské dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko podľa neho napriek tomu, že sa v poslednom čase zo strany predstaviteľov štátov Západu hovorí o možných rokovaniach, nevidí pripravenosť na seriózny dialóg.
Lavrov v rozhovore pre agentúru TASS uverejnenom vo štvrtok vyslovil domnienku, že podporovatelia Kyjeva sa pravdepodobne snažia získať niekoľko mesiacov odkladu, aby mohli Ukrajine dodať ďalšie zbrane. Naznačil, že ide o model, ktorý sa prvýkrát vyskúšal už v rokoch 2014 – 2015, keď Francúzsko a Nemecko sprostredkovali dve Minské dohody medzi Ruskom a Ukrajinou o štatúte východoukrajinského regiónu Donbas, ktoré ukončili boje medzi ukrajinskou armádou a územím na Donbase.
Ukrajina však nikdy podľa Lavrova nedodržala svoju časť dohody, pričom Berlín a Paríž si plne uvedomovali, že Kyjev v prvom rade nemal takéto úmysly. V tejto súvislosti sa odvolal na minuloročné priznania bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Podľa Lavrova Západ využil dohody len ako trik na získanie času a posilnenie ukrajinskej armády.
„Ak by dodržiavali minské dohody, potom by bola zabezpečená územná celistvosť Ukrajiny,“ tvrdí diplomat a dodáva, že to bol celý zmysel dohôd, ktoré tiež požadovali osobitný štatút pre Doneckú a Luganskú ľudovú republiku.
Lavrov ďalej uviedol, že Rusko bolo pripravené rokovať s Ukrajinou ešte v apríli minulého roka, ale zasiahli Londýn a Washington.
Šéf ruskej diplomacie poznamenal, že Rusko napriek pripravenosti na mierové rokovania by tentoraz nesúhlasilo s okamžitým prímerím. Lavrov vyjadril poľutovanie nad tým, že zo strany Západu zatiaľ chýba „akýkoľvek seriózny [mierový] návrh“, pričom Západ trvá na mierovej formule ukrajinského prezidenta Volodymyry Zelenského ako na jedinom možnom rámci rokovaní.
Najvyšší ruský diplomat označil víziu mieru ukrajinskej hlavy štátu za „čisté ultimátum“, ktoré Rusko nikdy neprijme.
Začiatkom tohto mesiaca, komentujúc poznámku amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý povedal, že „na tango treba dvoch“, a obvinil Rusko z neochoty rokovať s Ukrajinou, ruský prezident Vladimir Putin zdôraznil, že „Američania, sami nevedia, ako sa toto tango tancuje“.
Ruský líder tvrdil, že Washington zvyčajne rieši „všetko z pozície sily“, pričom sa uchyľuje k ekonomickým sankciám, finančným obmedzeniam, hrozbám a sile.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…