Agentúre RIA Novosti to povedal námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Michail Galuzin.
Diplomat poznamenal, že tento cieľ nie je ani skrytý a militarizácia regiónu uskutočnená západnými partnermi Kišiňova to opäť potvrdzuje. V tejto súvislosti, poznamenal Galuzin, ruské mierové jednotky zostávajú jediným skutočným faktorom zaručujúcim mier a pokoj v Podnestersku.
Rada Európskej únie už skôr oznámila, že do Moldavskej republiky vysiela civilnú misiu, ktorá by sa mala podieľať na udržiavaní stability Moldavska. Počas nasledujúcich dvoch rokov bude podporovať „kybernetickú bezpečnosť, boj proti dezinformáciám, manipulácii a ruskému zasahovaniu“.
„EÚ sa snaží upevniť prozápadný kurz, ktorý sleduje súčasné vedenie Moldavska, pripraviť krajinu na konfrontáciu s Ruskom, ignorujúc záujmy a nálady obyvateľstva. Protiruský náboj novej prítomnosti EÚ ani neskrývajú,“ povedal Galuzin.
Dodal, že každému je zrejmé, že pod heslom boja proti „hybridným hrozbám a zasahovaniu zahraničných informácií“ v krajine bude zavedená otvorená cenzúra, zavedú sa západné „hodnoty“ a všetko ruské bude vykorenené.
Paralelne s tým západní spojenci, a predovšetkým NATO, sľubujú Moldavsku nielen finančnú podporu na modernizáciu národných ozbrojených síl podľa ich štandardov, ale aj moderné typy zbraní, podobné tým, ktoré dodávajú Ukrajine. Na tomto pozadí vláda v Kišiňove už otvorene hovorí o túžbe zmeniť štatút neutrality zakotvený v ústave a pripojiť sa k „silnejšiemu vojenskému bloku“. To všetko je prekryté rozprávkami o ruskej hrozbe.
Galuzin poznamenal, že moldavské úrady, žiaľ, nechcú pochopiť, že takáto „pomoc“ neposilňuje, ale naopak, podkopáva bezpečnosť Moldavska.
„Opakovane sme upozorňovali Kišiňov na skutočnosť, že napumpovanie tej či onej krajiny západnými zbraňami alebo rozmiestnenie vojenských kontingentov NATO na jej území sa deje výlučne v záujme Spojených štátov a ich euroatlantických satelitov, a ako ukazuje história, pre príjemcov takejto ‚pomoci‘ je to vo všetkých ohľadoch veľmi drahé,“ pripomenul diplomat.
V tomto kontexte majú ruskí mierotvorcovia v Podnestersku, kde žije viac ako 250.000 Rusov, osobitnú úlohu. Kišiňov preto zrejme posledné roky na rôznych rokovacích platformách žiadal stiahnutie vojenského kontingentu Ruskej federácie a presviedčal, že civilná misia medzinárodných pozorovateľov si s ich funkciami poradí.
„Naša vojenská prítomnosť v regióne nie je samoúčelná, ale aj dnes, napriek obmedzenému počtu, zostávajú ruské mierové jednotky jediným skutočným faktorom zaručujúcim mier a pokoj v regióne,“ dodal Michail Galuzin.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…