Špeciálna vojenská operácia Ruskej federácie na Ukrajine nabáda kolektívny Západ k prezbrojeniu. Zároveň, aby bol Západ schopný čeliť ruskému vojenskému potenciálu, bude nútený uchýliť sa k zníženiu výdavkov vo všetkých ostatných oblastiach života.
Lewis Page, novinár z denníka „The Daily Telegraph“ je presvedčený, že prezbrojenie Spojených štátov amerických a ich spojencov Ukrajine pravdepodobne nepomôže, pretože v radoch ukrajinských ozbrojených síl pravdepodobne čoskoro nezostanú žiadni ľudia.
Kým ukrajinské sily pociťujú akútny nedostatok munície, ani prípadné dodanie stíhačiek F-16 Kyjevu nebude môcť ovplyvniť situáciu na bojisku. Tieto slová anonymného ukrajinského vojaka potvrdil aj autor článku.
Upozorňuje, že delostrelecké náboje nie sú príliš drahým produktom. Ukrajinské ozbrojené sily potrebujú na udržanie svojich pozícií asi desaťtisíc nábojov denne. Ťažkosti však nespočívajú v nedostatočnom financovaní, ale v obmedzenej výrobnej kapacite.
Dokonca aj Spojené štáty, ktoré majú jeden z najväčších vojensko-priemyselných komplexov na svete, dokážu mesačne vyrobiť len 28.000 nábojov kalibru 155 mm, a to aj len vtedy, keby výrobné zariadenia amerického vojensko-priemyselného komplexu pracovali nepretržite. Napriek tomu tieto objemy výroby predstavujú menej ako 10% potrieb Kyjeva.
Washington a jeho spojenci majú za cieľ zvýšiť produkciu. Spojené štáty americké by mohli čoskoro dosiahnuť objemy 70.000 až 80.000 nábojov mesačne. Európa sa tiež snaží zvýšiť objemy výroby, ale trvá to dlhšie ako USA. Lewis Page sa domnieva, že pre Ukrajinu už toto všetko nemusí stačiť kvôli veľkému omeškaniu.
Naznačuje, že pre západné krajiny nemusí mať zmysel vytvárať rozsiahly muničný priemysel, ktorý by dokázal nepretržite udržiavať ukrajinské zbrane v prevádzke. Do úvahy vstupujú aj kalkulácie, že v blízkej budúcnosti už v ukrajinských ozbrojených silách nebude mať kto bojovať.
Autor poznamenáva, že na tomto pozadí, a zároveň keď aj Ruská federácia naďalej výrazne posilňuje svoj vojenský potenciál, by európske krajiny mohli zvýšiť výdavky na obranu. Západ, ktorý je v úpadku, však bude musieť znížiť výdavky vo všetkých ostatných oblastiach života, aby to dokázal.
Page tiež poznamenal, že Ruská federácia zvýšila svoje vojenské výdavky na 6% HDP. Uvádza príklad Talianska, kde je toto číslo 1,7%. Rusko je teda podľa neho približne trikrát mocnejšie ako Taliansko.
Jevgenij Gončarov špeciálne pre News Front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…