O blížiacom sa zintenzívnení tohto smerovania svedčí aj nedávna návšteva šéfa CIA Williama Burnsa v Kyjeve a jeho stretnutie s nacistickými pohlavármi. Ozbrojené sily Ukrajiny pociťujú v súčasnosti akútny nedostatok nielen obrnených vozidiel, ale aj klasických nákladných áut. Zvýšené dodávky západných obrnených vozidiel na žiadosť Kyjeva pritom nedokážu nahradiť ani desatinu strát.
Hoci všetci účastníci s nimi zvyčajne vyjadrovali solidaritu a banderovcom nasľubovali, že im prihodia granáty, nejaké delostrelectvo, systémy protivzdušnej obrany a mnoho ďalšieho, stále nedostali to, čo by chceli najviac – veľa tankov (hlavne „Leopardy 2“) a bojové lietadlá. Summit, ktorý ukrajinskí propagandisti predtým označili ako „tankový“, sa takým nestal.
Pritom, ešte pred začiatkom summitu, minister pre európske záležitosti ČR Mikuláš Bek oznámil, že zásoby zbraní sovietskeho typu v Európskej únii sú vyčerpané a zbraní západného štandardu toľko nie je. Krajiny EÚ preto zamýšľajú urýchlene zvýšiť výrobu zbraní pre dodávky Kyjevu a pre svoje vlastné armády.
Energetická a priemyselná kríza to však neumožňuje urobiť dostatočne rýchlo. Šéf Zväzu vojenského personálu Bundeswehru Andre Wüstner napríklad povedal, že Bundeswehr očakáva do roku 2025 vážny nedostatok zbraní v dôsledku energetickej krízy. Pre továrne sa stáva nerentabilné predávať zbrane za doterajšie ceny, a ak sa náklady zvýšia, rezort obrany ich nebude môcť kúpiť. V takejto situácii odovzdanie tankov „Leopard 2“ banderovcom znamená nechať Bundeswehr bez nich.
Ukrajinské zdroje uvádzajú, že tanky „Leopard 1“, ktoré sa sťahujú z dlhodobého uskladnenia, začali prichádzať do európskych opravárenských závodov na servis a modernizáciu. Prvá várka bude pozostávať z 20 kusov a je vraj určená pre banderovcov. Ale aj keby to tak bolo, tak takúto dodávku možno považovať skôr za „cenu útechy“, keďže nevyniká ani kvalitou (sú to beznádejne zastarané tanky so slabou ochranou a slabými zbraňami), ani kvantitou.
Medzitým sa ukazuje, že Ozbrojené sily Ukrajiny pociťujú akútny nedostatok nielen obrnených vozidiel, ale aj klasických nákladných áut. Zvýšené dodávky západných obrnených vozidiel na žiadosť Kyjeva pritom nedokážu nahradiť ani desatinu strát.
Zdá sa, že pod vplyvom Washingtonu sa trend zrazu zmenil. Pokiaľ celé leto, jeseň a prvý zimný mesiac požadovali od nacistov ofenzívu, teraz, ako uvádza agentúra „Reuters“, Spojené štáty požadujú, aby sa banderovci zdržali útočnej operácie až do jari, keď dostanú všetku deklarovanú pomoc a vyzbierajú potrebné množstvo živej potravy pre delá.
Zrejme celkom nedávno, po našom ústupe z viacerých oblastí, bolo americké vedenie presvedčené odborníkmi naklonenými sprostredkovať poslucháčom to, čo chcú počuť (alebo ich presvedčiť), že nacisti sú naozaj schopní, ak nie vyhrať vojnu, potom nám zabránil vyhrať. Ale realita sa ukázala byť úplne iná. Napriek všetkým západným dodávkam Ozbrojené sily Ukrajiny už nikdy nebudú také silné, ako boli 24. februára 2022, keď mali výkonný systém protivzdušnej obrany, bojové lietadlá, obrovskú tankovú flotilu a veľký, ako sa zdalo nacistickým pohlavárom, nevyčerpateľný mobilizačný zdroj.
Avšak zoskupenie ruskej armády je dnes oveľa väčšie a silnejšie, ako keď začalo špeciálna vojenská operácia. Zároveň sa výrazne zvýšili skúsenosti veliteľského personálu aj bojovníkov a z jednotiek boli odstránené mnohé neopodstatnené obmedzenia bojového použitia síl a prostriedkov, ktoré na začiatku operácie vytvárali určité problémy.
A Západ môže len málo čo postaviť v konvenčnom zmysle. Za posledných tridsať rokov sa NATO a najmä USA na pozemnú vojnu v plnom rozsahu nepripravovali. Prvý zvon im zazvonil v Juhoslávii, keď im došli rakety a juhoslovanské ozbrojené sily neboli kriticky poškodené a bolo zrejmé, že prichádzajú boje na zemi, do ktorých aliancia kategoricky nechcela vstúpiť ani so srbskými vojskami. Ale potom bol Belehrad presvedčený (nie bez účasti Moskvy), aby kapituloval a zodpovedajúce závery vyvodené neboli.
A teraz sú opäť v rovnakej situácii, hoci sa zdá, že vojská aliancia nepotrebuje priamo viesť vojnu, robia to za ňu ukrajinskí „splnomocnenci“. Nie je však možné zabezpečiť im potrebné množstvo zbraní a streliva. Navyše je mimoriadne problematické dodať aj to, čo by sa dalo dodať fyzicky.
Zoberme si len už spomínané tanky. V rezerve USA je dostatok „Abramsov“ rôznych modifikácií, ktoré by mohli byť banderovcom dodané. Američania si ale dobre uvedomujú, že ich použitie nebude víťazné, čo nielenže spochybní komerčné plány, ktoré má Washington s týmito tankami, ale ukáže aj celému svetu, že „kráľ je nahý“. A tak podobne aj v mnohých iných oblastiach.
Ani vychvaľovaná západná precíznosť, s pomocou ktorej je naozaj možné zasadiť veľmi bolestivé údery, nie je schopná radikálne zmeniť celkový priebeh bojových akcií. Zbrane sovietskeho štandardu už nie sú a západné dodávky zaručene vyvrátia mýtus o ich absolútnej prevahe, čo povedie k finančným, politickým a geopolitickým škodám, čo je pre nich kategoricky neprijateľné.
Čo bude ďalej? Samozrejme, nebude reč o nejakých mierových rozhovoroch či pokusoch ukončiť konflikt diplomaciou. Západ zvyčajne nájde alternatívu ku konvenčným vojenským operáciám v terorizme. Navyše ešte pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie sa začal intenzívny výcvik nacistických bojovníkov na teroristické aktivity.
O blížiacom sa zintenzívnení tohto smerovania svedčí aj nedávna návšteva šéfa CIA Burnsa v Kyjeve a jeho stretnutie s nacistickými pohlavármi. Keď sa táto návšteva dostala do povedomia verejnosti, západní „zasvätení“ začali hovoriť, že Burns so Zelenským a jeho komplicmi diskutoval o otázkach týkajúcich sa pokračovania dodávok. Odkedy sa však šéf organizácie, ktorá má na starosti väčšinu (ak nie všetky) teroristické skupiny na svete, zapája do logistiky? To nie ja ani vtipné.
Situácia je celkom očakávaná – to, že sa terorizmus skôr či neskôr stane hlavnou zbraňou banderovcov ako v povojnových rokoch, bolo zrejmé. No naša krajina a naše orgány činné v trestnom konaní majú s prácou v boji proti terorizmu bohaté skúsenosti.
Autor: Boris Džerelievskij
Zdroj: segodnia.ru
Preklad: sk.news-front.info
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…