Americký investigatívny novinár a nositeľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh tvrdí, že podľa jeho informácií takmer okamžite po vypuknutí konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou vo februári minulého roka Poľsko, Rumunsko, ďalšie krajiny hraničiace s Ukrajinou boli zaplavené zbraňami, ktoré USA a ich spojenci posielali na Ukrajinu.
Ukrajinskí velitelia predávajú zbrane dodávané Západom pašerákom v Poľsku, Rumunsku a ďalších štátoch, tvrdí americký novinár Seymour Hersh.
Nositeľ Pulitzerovej ceny v rozhovore s Afshinom Rattansim v jeho programe „Going Underground“ povedal, že Západ si je vedomý tohto obchodu na čiernom trhu, keďže niektoré správy o chýbajúcich dodávkach zbraní sa objavili aj v amerických médiách.
Hersh tvrdil, že podľa jeho informácií takmer okamžite po vypuknutí konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou vo februári minulého roka „Poľsko, Rumunsko, ďalšie krajiny hraničiace s Ukrajinou boli zaplavené zbraňami, ktoré sme [USA a spojenci] posielali na Ukrajinu“.
Často to neboli generáli, ale plukovníci a ďalší, ktorí dostali zásielky niektorých zbraní, [ktorí] ich osobne ďalej predávali… na čierny trh,“ vysvetlil.
Novinár poznamenal, že vlani sa na Západe objavili obavy, že niektoré zbrane poslané na Ukrajinu, ako napríklad rakety Stinger odpaľované z ramena, by sa dali použiť na „zostrelenie lietadla v značnej výške“.
Pokiaľ ide o zbrane dodané Západom, ktoré skončili na čiernom trhu, „CBS o tom napísala článok, ktorý bola nútená stiahnuť,“ povedal Hersh.
Na otázku, prečo bol článok stiahnutý, novinár odpovedal, že médiá podporujú postoj vlády USA, že „sme na strane Ukrajiny. Všetci nenávidíme Rusko.“
Hersh mal pravdepodobne na mysli dokumentárny film „Ozbrojovanie Ukrajiny“, ktorý CBS odvysielala v auguste minulého roka. Propagácia filmu, ktorá obsahovala tvrdenie zakladateľa proukrajinskej mimovládnej organizácie Blue-Yellow Jonasa Ohmana, že na frontovú líniu sa v skutočnosti dostalo len 30 % vojenskej pomoci, bola odstránená, pričom samotný dokument a sprievodný príbeh boli redigované.
Ruskí predstavitelia pri mnohých príležitostiach varovali pred tým, že zbrane dodávané Západom sa pašujú mimo Ukrajiny, čím sa zhoršuje bezpečnostná situácia inde vo svete.
„Vojenské dodávky NATO určené pre kyjevský režim končia v rukách teroristov, extrémistov a zločineckých skupín na Blízkom východe, v strednej Afrike a juhovýchodnej Ázii,“ uviedla v októbri hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. V tom čase odhadla obrat na čiernom trhu na 1 miliardu dolárov mesačne.
Investigatívny redaktori z RT minulý rok odhalili, ako sa na anonymnej sieti „Darknet“ predávali rôzne zbrane, ktoré Kyjevu dodal Západ. Novinárom sa podarilo s pašerákmi rýchlo dohodnúť na kúpe dronu kamikadze americkej výroby. Nie je však možné potvrdiť, či predajcovia mali zbrane skutočne na sklade, keďže novinári nákup nedokončili.
Viac v článku TU.
Americký prezident Joe Biden zjavne nemá záujem o analýzy spravodajskej komunity vrátane informácií ohľadne sabotáže plynovodu Nord Stream, uviedol americký investigatívny novinár Seymour Hersh.
„Sú ľudia [v amerických spravodajských službách], ktorí robia analýzy a píšu komplikované zahraničnopolitické štúdie. Je to intelektuálna hra,“ povedal v relácii Going Underground, ktorú v pondelok odvysielala spravodajská televízia RT.
„Mnohí z nich sa cítia byť izolovaní, pretože nič nenasvedčuje tomu, že by sa Biely dom nejak moc zaujímal o dlhodobé odhady národných spravodajských služieb. A určite ich nechcú ani v prípade plynovodu,“ dodal.
Hersh začiatkom tohto roka informoval, že plynovod Nord Stream, ktorý dodával ropu z Ruska do Nemecka, bol predmetom sabotáže v rámci spoločnej americko-nórskej operácie, ktorú vlani v septembri nariadil americký prezident Joe Biden. Oba štáty toto obvinenie popierajú.
„Neviem, čo sa stane s príbehom o plynovode. Neviem, či sa to niekedy dostane na povrch, pretože táto vláda to nikdy nevyšetrí, aspoň nie čestným spôsobom,“ uviedol Hersh v rozhovore.
Opísal tiež zjavný „rozpor“ medzi Bielym domom a americkou spravodajskou komunitou a uviedol, že niektorí profesionálni analytici „nevnímajú Bidena ako pozorného čitateľa ich informácií.“
Bidenov postoj prirovnal k postoju iného amerického prezidenta, Ronalda Reagana, ktorý bol opísaný ako „nie veľmi ochotný čítať“ podrobné správy spravodajských služieb, ktoré sa podľa jednej správy „zriedkavo dostali na jeho stôl“.
Podľa anekdoty, na ktorú si Hersh spomína, si ľudia v CIA uvedomili, že Reagan nečítal denné správy, ktoré pre neho agentúra pripravovala.
„Colin Powell… prišiel na spôsob, ako to urobiť. Nahrával to na video a potom ho pustil Reaganovi,“ dodal novinár.
Powell pôsobil ako poradca pre národnú bezpečnosť v Reaganovej administratíve. O tom, že prezident uprednostňuje vizuálnu stránku pred textom, informovali mnohé zdroje. CIA však údajnú Reaganovu averziu voči svojim písomným materiálom odmietla ako mýtus
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…