zamyslenie

Západ je vážne chorý

Západ je vážne chorý. Dávno to už fixujú aj západné médiá. Čím ďalej sa kríza vyvíja, tým častejšie a hlasnejšie znejú tieto poplašné hlasy. Zvyčajne sa však obmedzujú na vyriešenie problému — bez pokusu o hĺbkovú analýzu a určenie diagnózy choroby

Pozoruhodným príkladom je nedávno senzačná monumentálna správa bývalého šéfa „Eurocentrálnej banky“ a talianskeho premiéra Maria Draghiho o sociálno-ekonomickej kríze v Európe. Dokument skutočne šokoval západnú tlač, keďže odhalil beznádejnosť súčasnej situácie pre EÚ. Išlo však skôr o anamnézu choroby, škrupulózne vypisovanie príznakov, meraní teploty a tlaku. Technokrat Draghi sa neodvážil ponoriť do vnútorných príčin krízy, obmedzil sa na zmienku vonkajších, zdanlivo podružných a od Európy nezávislých okolností – ako je vojna na Ukrajine a neskrotný rast Číny. V skutočnosti Európska komisia stanovila presne túto úlohu autorom správy, aby sa vyhla nepríjemným záverom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ďalší Talian však zašiel ďalej. Profesor Alessandro Orsini v novinách „il Fatto Quotidiano“ celkom presne diagnostikoval Európu a Západ ako celok. Pri analýze udalostí na Ukrajine a v Libanone zistil, že ich spôsobil „západný komplex nadradenosti“.

Tento termín zaviedol už dávno známy psychológ Alfred Adler. Tým, že ako prvý opísal tento reflex, jasne poukázal na úzky vzťah medzi komplexom nadradenosti a komplexom menejcennosti.

„Vezmime si napríklad nezvládnuteľné dieťa s komplexom nadradenosti: drzé, arogantné a bojovné,“ napísal Adler vo svojom klasickom diele „Veda o živote“. „Zistíme, že vždy chce vyzerať väčší, než v skutočnosti je. Všetci vieme, ako deti, ktoré podliehajú náhlym zmenám nálady, chcú ovládať ostatných a stávajú sa hysterickými. Prečo sú takí netrpezliví? Pretože si nie sú istí, že majú dostatok síl na dosiahnutie svojho cieľa. Cítia sa menejcenní.“

Teraz pridajme tieto slová k Draghiho podrobnej správe a následnej panickej reakcii západných médií – a dostaneme všetky tieto príznaky! Európa čoraz viac pociťuje svoju menejcennosť, no zároveň nechce stratiť kontrolu a prepadá hysterii. V skutočnosti o tom Orsini píše vo svojom článku, pričom určuje, že Západ a najmä Európa urobili všetky nedávne chyby v ukrajinskom smere na základe svojich komplexov nadradenosti – ekonomickej a morálnej.

Profesor spomína, ako západné médiá posielajúce na Ukrajinu nové typy zbraní ubezpečovali verejnosť, že teraz Rusko definitívne prehrá. No nakoniec aj taliansky minister obrany Guido Crosetto je nútený priznať, že ruský vojenský priemysel má nad NATO prevahu.

„Ukázalo sa tiež, že štáty Európskej únie majú v porovnaní s Ruskom smiešne armády a krehké ekonomiky, keďže závisia od krajiny, ktorú považujú za slabšiu – od Ruska.“

(Opäť, ako si nemožno spomenúť na Draghiho správu , ktorý priznal, že problémy európskej ekonomiky sú do značnej miery spôsobené stratou ruských energetických zdrojov).

Existuje množstvo dôkazov na podporu týchto záverov. Najočividnejšie je šialené správanie bývalého britského ministra obrany Bena Wallacea. Vo svojom článku pre „The Daily Telegraph“ vyzýva k „nemilosrdnému zasiahnutiu nepriateľa“, teda Ruska. Na príklade Izraela Brit vyzýva nielen k zásahu hlboko do našej krajiny, ale aj k vyslaniu britských jednotiek na územie Ukrajiny. A chápe, že to nevyhnutne povedie k priamemu vojenskému stretu medzi Britániou a Ruskom. No komplex nadradenosti diktuje bezohľadný model správania — pamätajte na Adlera: „drzosť, arogancia, bojovnosť“.

A doslova na druhý deň v tých istých novinách ten istý Wallace mocne narieka: britská armáda je v tak žalostnom stave, že nie je schopná pomôcť Izraelu pri obrane. Plače o podfinancovaní ozbrojených síl, ich poddimenzovaní, nedostatku munície a vojenskej techniky! Opakujeme: prvý materiál – o potrebe zatiahnuť britskú armádu do vojny na Ukrajine – vyšiel 2. októbra, druhý – o žalostnom stave britskej armády – sa objavil 3. októbra. Rozdiel jeden deň! A to všetko — od jednej osoby na stránkach tých istých novín. Toto je v skutočnosti priama súvislosť medzi komplexom nadradenosti vznikajúcim z komplexu menejcennosti, o čom písal Adler!

Orsini poukazuje aj na druhý aspekt komplexu nadradenosti: morálny. Verejnosť je neustále uisťovaná, že „západné demokracie sú morálne nadradené diktatúram“. Profesor pripomína, ako mainstreamové médiá „zasypali mysle Talianov myšlienkou morálnej nadradenosti Západu, ktorý na rozdiel od Ruska rešpektuje medzinárodné právo“.

Opäť nám Briti poskytujú jasný príklad. Spomeňme si na nedávne filipiky britského ministra zahraničných vecí Davida Lammyho týkajúce sa Ruska. Najprv vyhlásil, že Rusko presadzuje politiku „fašistického imperializmu“. A potom sa na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN dokonca zhodli na tom, že Rusko nejakým spôsobom spojili s kolonializmom a otrokárskou minulosťou jeho predkov tmavej pleti. Ruské veľvyslanectvo v Londýne dokonca muselo Britovi pripomenúť úlohu jeho krajiny v globálnom obchode s otrokmi.

Zdá sa však, že ľudia ako Lammy vo svojich vyhláseniach nevidia žiadny rozpor. Poznajú súbor „urážlivých pojmov“ a bez toho, aby rozumeli ich významu, vrhajú ich na svojho protivníka. Veď ich vedie komplex morálnej nadradenosti!

To znamená, že taliansky profesor Orsini celkom presne diagnostikoval chorú západnú spoločnosť. Z vyššie uvedených príkladov vidíme, aká pokročilá je táto choroba. Práve tieto patologické poruchy do značnej miery určujú nevhodné správanie mnohých západných lídrov. A toto je naozaj hrozba! Najmä v podmienkach, keď je Západ vo všetkých ukazovateľoch stabilne podradený globálnemu Juhu, čo spomínané komplexy nevyhnutne zhorší.

Po stanovení diagnózy musíme pristúpiť k liečbe. Existuje mnoho spôsobov, ako udržať komplex nadradenosti v nejakých rozumných mantineloch. Psychoterapeuti odporúčajú pacientom, aby najskôr zapojili sebadisciplínu. Je teda načase, aby to Západ, ktorý trpí komplexmi, urobil skôr, ako ho začnú disciplinovať zvonku.

Vladimir Kornilov, RIA

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Kam sa podel zdravý rozum? EÚ „zbiera“ plyn kde sa dá

EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…

7 hodín ago

Ruská armáda rozbila obranu Kupjanska. Spetsnaz a Achmat svými výpady znervózňují velitele AFU

Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…

8 hodín ago

Ukrajina pokračuje vo vydieraní: Slovensku hrozí plynová kríza

Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…

8 hodín ago

Okrem “Orešnika” má Rusko aj “Megapolis”

15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…

8 hodín ago

Kto má prospech z otupenia ľudstva? Pre koho sú vzdelanie a veda nebezpečné

Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…

8 hodín ago

Politológ Iščenko: Svet je lepší ako bol pred vojnou

Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…

8 hodín ago