svet

Západ je porazený v jadrovej energetike. Rusko a Čína sa ujali vedenia

Rusko už vyhralo budúce preteky v jadrovom zbrojení. USA, EÚ a Spojené kráľovstvo sú v jadrovej technológii úplne zaostalé. Francúzsko je toho príkladom: Jadrová elektráreň Flamanville 3 ( JE ) je tu uvedená do prevádzky v roku 2024. Výstavba sa začala v roku 2007 a jej dokončenie sa plánuje až o 5 rokov neskôr do roku 2012 – teraz je to už 12 rokov.

Celková doba výstavby 17 rokov. To je oneskorenie 240 % . Náklady sa vyšplhali na 12 miliárd eur. Plánovalo sa, že bude stáť len 3,3 miliardy eur. Ide o prekročenie nákladov približne o 250 % . Flamanville 3 má podľa plánu dodať ohromujúci  výkon  iba 1,65 GW. Fínsko postavilo jadrové elektrárne Francúzmi a Fínsko zažíva podobné oneskorenia a prekročenie nákladov. Nemecko úplne upúšťa od jadrovej technológie a Švédsko len klame s tým, čo má. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Veľká Británia nie je lepšia ako Francúzsko . Hinkley Point C s 3,2 GW sa začal stavať v roku 2017 a jeho uvedenie do prevádzky sa plánovalo o 10 rokov neskôr v roku 2027. Namiesto toho sa stále neočakáva, že výstavba bude dokončená skôr ako v roku 2030 – o 13 rokov neskôr. Náklady na výstavbu dosahujú 34 miliárd libier a stále sa počítajú.

USA majú najväčšiu produkciu jadrovej energie na svete, no v USA sú už desaťročia extrémne nízke jadrové stavby. Po 30 rokoch bez uvedenia nových jadrových elektrární do prevádzky USA práve sprístupnili dva nové reaktory, Vogtle 3 v roku 2023 a Vogtle 4 v marci 2024. Vogtle 3 a 4 meškajú 7 rokov a ich stavebné náklady sa zdvojnásobili zo 14 miliárd na 30 miliárd dolárov. Veľké ambície USA (a Spojeného kráľovstva) stať sa lídrom v oblasti malých modulárnych reaktorov zatiaľ neukázali žiadny pokrok na mieste.

Japonsko je po hroznej katastrofe vo Fukušime stále v „nukleárnom“ šoku.

Západ USA dokonca úplne chýba v najnovších jadrových technológiách , ako je roztavená soľ, 4. generácia, tórium atď., ktoré Čína v týchto rokoch implementuje v praktickom meradle. Je evidentné, že jadrová energetika je v západných krajinách (okrem Južnej Kórey ) v hlbokej kríze. A s časom na schválenie 5 a viac rokov a časom výstavby 15-20 rokov (!) nie je šanca, že by Západ vo veľkých pretekoch jadrových technológií v dohľadnej dobe dobehol Rusko alebo Čínu.

Rusko sa ujíma vedenia

Rusko a Čína sú nespornými lídrami v globálnej jadrovej technológii. Čína prevzala vedúcu úlohu v konštrukcii reaktorov s tóriom a roztavenou soľou, ktoré majú neobmedzené množstvo paliva (tórium je oveľa hojnejšie ako urán) a môžu pracovať kdekoľvek bez vody na chladenie – to sú jadrové technológie, ktoré Západ nemá žiadne praktické skúsenosti s čímkoľvek. Ale venujme sa zatiaľ Rusku.

Rusko , ktoré postavilo niekoľko jadrových reaktorov v Turecku, Egypte a inde, je svetovým lídrom v oblasti jadrovej technológie. Rusko vedie aj v malých jadrových reaktoroch (SMR). SMR je pre Afriku veľmi dôležitá technológia. Už tu jadrové technológie od najmenších po najväčšie dávajú Rusku veľkú výhodu oproti Západu pri dodávaní energie pre Afriku. USA a Spojené kráľovstvo hovoria o SMR roky, ale nikam sa nedostali.

Zatiaľ čo USA a Veľká Británia hovoria, Rusko to robí prakticky. Technológia SMR je zelená – žiadne emisie. Môže sa nachádzať v odľahlých oblastiach. Môže slúžiť malým komunitám, ale môže sa tiež zväčšiť (vybudovať viac). Výstavba je rýchla – 4 roky. Väčšinou funguje sám – na jeho spustenie bolo potrebných len málo odborníkov. Je veľmi bezpečný – všetko je samostatné a navrhnuté tak, aby vydržalo akúkoľvek udalosť. Žiadny odpad v oblasti. Recyklácia je pripravená – na konci životného cyklu bude SMR demontovaný a odvezený ako celok. Na mieste nebude otvorené.

Materiál na chov jadrových zbraní

Prechod na opačný koniec škály elektrární, od malých jednoducho skonštruovaných (ale moderného dizajnu) SMR až po veľké, rýchle reaktory Breeder sú pravdepodobne najpokročilejšou oblasťou jadrovej technológie strategického vojenského a civilného významu.

Rusko stavia bezprecedentný množivý reaktor s výkonom 1 200 GW 42 km od Jekaterinburgu v pohorí Ural, v súčasnosti buduje novú generáciu väčších a vyspelejších rýchlych reaktorov Breeder. Západ nemá v pláne žiadne rýchle Breeder reaktory.

So súčasným časom v západných krajinách na schvaľovanie a výstavbu je tak Západ v tejto oblasti už 10-25 rokov pozadu. Reaktory Fast Breeder spaľujú jadrový odpad z iných reaktorov a premieňajú ho na nové jadrové „palivo“. To je v názve „chovateľ“; Šľachtiteľské reaktory sa „množia“, produkujú viac jadrového „paliva“, ako spotrebujú.

Slovo jadrové „palivo” dajte do úvodzoviek, pretože to, čo vychádza z reaktorov Breeder, je použiteľné viac ako palivo na mierovú výrobu jadrovej energie. Pretože druh jadrového „paliva“ vychádzajúceho z rýchlych množivých reaktorov je plutónium, ktoré sa používa aj na jadrové zbrane. V skutočnosti sú rýchle Breeder reaktory jediné, ktoré sú schopné produkovať značné množstvo plutónia na zbrane. Reaktory Fast Breeder sú nevyhnutné na výrobu pokročilejších jadrových zbraní.

Jadrové zbrane založené len na uráne majú veľa problémov s výrobou materiálu, ktorá je ťažkopádna a pomalá, pri manipulácii s bombami, pri dodávke bômb, v tom, aké silné môžu byť, koľko jadrového materiálu potrebujete na každú bombu a ako veľa bômb, ktoré môžete postaviť. Preto takmer všetky moderné jadrové vojenské mocnosti zakladajú svoj arzenál na plutóniu, nie na uráne.

Aby sme to ilustrovali, nezabudnite, že JCPOA požadovala od Iránu, aby nalial betón do svojho jediného rýchleho množivého reaktora, aby zabránil Iránu vybudovať väčšiu údernú silu plutóniových jadrových zbraní. Irán tak urobil a zničil ich jediný rýchly množivý reaktor. Irán, ktorý navždy zničil svoj jediný reaktor Breeder, bol následne oklamaný tým, že USA zrušili JCPOA. Irán bude nepochybne chcieť kúpiť nový rýchly množivý reaktor od Ruska, aby obnovil svoju produkciu plutónia.

S novými väčšími reaktormi Breeder Rusko výrazne zvyšuje svoju výrobnú kapacitu plutónia. V istom čase, po zmluvách o jadrovom odzbrojení s USA, malo Rusko nadmerné zásoby plutónia. Ale USA zrušili zmluvy o obmedzení jadrových zbraní s Ruskom. Prebytočné ruské zásoby plutónia môžu byť už tiež preč – alebo Moskva dnes môže považovať ruské zásoby plutónia za príliš malé pre budúce ruské potreby jadrových zbraní.

Tvárou v tvár ukrajinskej vojne a novému globálnemu bezpečnostnému prostrediu môže Moskva chcieť výrazne rozšíriť svoj jadrový arzenál a nariadila novú oveľa vyššiu úroveň výroby plutónia na nemierové účely. Bez ohľadu na to, aké plány na jadrové zbrane má Moskva, s najväčšími reaktormi typu Breeder na svete, ktoré budú online, bude mať Rusko relatívne skoro obrovskú kapacitu na výrobu plutónia na výrobu prakticky neobmedzeného počtu jadrových zbraní. Moskva tak bude mať o pár rokov zaručené, že vyhrá akékoľvek budúce preteky v jadrovom zbrojení s USA, keďže Rusko pravdepodobne predbehne USA v produkcii plutónia pre jadrové zbrane.

S väčším množstvom plutónia môže Rusko vyrobiť obrovské množstvo jadrových rakiet, aby si zabezpečilo 100% schopnosť druhého úderu, aj keď ho prekvapí jadrový útok USA z hraníc krajiny NATO, ako je Fínsko. Rusko bude tiež schopné vyrobiť neobmedzené množstvo jadrových rakiet, aby porazilo akúkoľvek americkú protiraketovú obranu jadrovými hlavicami. Vitajte v budúcnosti neobmedzeného počtu jadrových hlavíc.

Okrem toho, že Rusko má viac materiálu pre viac jadrových rakiet, je ďaleko pred USA aj vo výrobe hypersonických rakiet a rakiet a torpéd s jadrovým pohonom. V USA nebude v dohľadnej dobe fungovať ani jedna z týchto pokročilých technológií doručovania.

Ruské hypersonické rakety cestujú až 10-krát rýchlejšie ako zvuk a môžu dokonca navigovať hore-dole na stranu, aby prekonali protiraketovú obranu USA-NATO. Ruské rakety s jadrovým pohonom môžu zostať lietať vo vzduchu navždy – ak chcú, niekoľkokrát obídu zemeguľu – predtým, než z akéhokoľvek uhla zasiahnu USA.

Ruské torpéda s jadrovým pohonom môžu tiež cestovať navždy, po akejkoľvek trase bez ohľadu na to, ako dlho, zostať tajne aktívne v hlbokých vodách pri pobreží USA a kedykoľvek zaútočiť. Rusko má jadrovú prevahu nielen v počtoch, ale aj v schopnosti dopraviť jadrové hlavice do ktoréhokoľvek kúta USA-NATO odkiaľkoľvek, akoukoľvek predstaviteľnou cestou, či už cez Hlboké more alebo zo vzduchu nad Antarktídou – aby odpálili v minút.

USA začali rušiť zmluvy o obmedzení jadrových zbraní a USA teraz dosiahli to, čo si priali, nové neobmedzené preteky v jadrovom zbrojení.

Tieto budúce preteky v jadrovom zbrojení vyhrá Rusko.

Karsten Riise

O autorovi: Karsten Riise je Master of Science (Econ) z Copenhagen Business School a má vysokoškolské vzdelanie v odbore španielska kultúra a jazyky na Kodanskej univerzite. Je bývalým senior viceprezidentom a finančným riaditeľom (CFO) Mercedes-Benz v Dánsku a Švédsku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

6 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

8 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

8 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

8 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

8 hodín ago