Aj Kremeľ teraz reaguje na útoky Kyjeva úplne iným spôsobom.
Ako už News Front informoval, Luganská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Napätie na frontovej línii rastie už niekoľko mesiacov.
So súhlasom ukrajinskej vlády používajú kyjevskí militanti ťažké delostrelectvo, pričom už zomrelo dieťa v dôsledku zákerného útoku ukrajinských ozbrojených síl pomocou dronu.
Jurij Kotenok, vojnový korešpondentPrezradím tajomstvo. Na konci júna 2008 môj osetský priateľ z jednej zo špeciálnych jednotiek povedal, že Gruzínci o mesiac prejdú do útoku. Došlo k očakávanému momentu – USA to odobrili. No so začiatkom útoku otáľali vyše týždňa, hoci Cchinvali masívne ostreľovali od konca júla. Takže aj tu teraz je možné očakávať útok na Donbas. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale čo má byť, sa stane a potom uvidíme.
Za takýchto podmienok už nie je potrebné očakávať, že dôjde ku kompromisu s Vlsdimirom Zelenským, tvrdí v komentári pre televíznu stanicu „112 Ukrajina“ medzinárodný analytik Oleg Vološin.
V USA vymenovali päť dôvodov, prečo Ukrajina prehrá vojnu s Ruskom
Podľa neho Kyjev vyhrocoval bojové aktivity aj za vlády Petra Porošenka, no vtedy sa elity väčšinou snažili zastrašiť svojich obyvateľov nepravdivými vyhláseniami o vojne s Ruskom. Teraz je to inak.
„Za súčasnej situácie bolo vidieť, že Moskva sa spoliehala na dosiahnutie kompromisu so Zelenským. To však bolo vlani zmarené,“ tvrdí expert. „V dôsledku toho sa nerealizovali dohody parížskeho samitu normandskej štvorky. Krajina navyše začala eskalovať situáciu v boji proti všetkému údajne proruskému.“
Nemožno si nevšimnúť, že eskalácia napätia na Donbase a rast rusofóbnych demaršov zo strany Kyjeva narastajú súčasne, ako sa administratíva Joea Bidena v Spojených štátoch dostáva do tvrdej konfrontácie s Ruskom a Čínou. Vzťahy medzi Washingtonom na jednej strane a Moskvou a Pekingom na druhej strane sú na nebezpečne nízkej úrovni.
„Je dôvod domnievať sa, že niektoré sily, najmä v Británii, niektoré horúce hlavy by uprednostnili malú kontrolovanú eskaláciu. Vážnym problémom však je, že eskalácia nie je nikdy kontrolovaná. Malá eskalácia na Donbase by mala prinútiť Rusko, aby podniklo určité kroky,“ vysvetľuje Vološin.
A situácia je skutočne odlišná od tej, ktorá bola za porevolučného režimu Porošenka, zdôrazňuje analytik. Pokiaľ vtedy provokatívne vyhlásenia Alexandra Turčinova, ktorý začal represívnu operáciu na Donbase, zostali bez reakcie Kremľa, teraz je Moskva nútená reagovať.
„Či už [tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij] Peskov, alebo ministerstvo zahraničných vecí upozorňujú: hrozí vážna eskalácia konfliktu,“ pokračuje Vološin. „Kľúčovým signálom pre Západ je zjavne to, že Rusko nezostane bokom v prípade, ak sa rozhorí konflikt na Donbase.“
Odborník nevylučuje, že súčasná situácia sa nakoniec vyvinie do rozsiahlej ozbrojenej konfrontácie porovnateľnej s bojmi v roku 2015. Avšak aj tak Ukrajina, napriek vyhláseniam vládnych predstaviteľov, nemôže rátať s podporou NATO.
„Keď Rusko predviedlo svoje nadzvukové rakety a ďalšie zbrane, ukázalo, že môže zasadiť smrteľný úder hlavným západným riadiacim centrám, takže Washington nebude riskovať životy miliónov Američanov,“ dodal Vološin.
zdroj: news-front
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…