Mnohé opatrenia sú prijímané chaoticky a často oznamované či menené na poslednú chvíľu, uvádzajú zamestnávatelia vo výzve vláde SR.
Zamestnávatelia združení v Asociácii priemyselných zväzov (APZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vyzvali vládu SR, aby do boja s koronakrízou vniesla koncepčnosť a strategický prístup. Firmám i obyvateľstvu podľa zamestnávateľov chýba cestovná mapa, ktorá by umožňovala predvídať jednotlivé kroky vlády či hygienikov. Cieľom by mal byť jasný a aj časovo definovaný plán konkrétnych krokov, ktoré povedú k návratu k životu pred pandémiou vo všetkých oblastiach spoločnosti, uviedla vo štvrtok RÚZ.
Za takýto materiál nie je možné podľa zamestnávateľov považovať ani takzvaný COVID automat. „Ten je v lepšom prípade len súborom operatívnych krokov, ktoré sa majú uskutočniť v najbližšom období, no nijako neodpovedá na otázku, ako a kedy sa vrátime späť k životu spred pandémie. Mnohé opatrenia sú prijímané chaoticky a často oznamované či menené na poslednú chvíľu,“ upozornili zamestnávateľské zväzy. Firmám to podľa nich spôsobuje problémy a sťažuje akékoľvek, i krátkodobé plánovanie.
Podnikateľom sa tiež nepáči, že hoci má drvivá väčšina prijatých opatrení zásadné dosahy na podnikateľské prostredie, tie sú naďalej prijímané bez diskusie s odborníkmi z praxe. Vynechávanie zástupcov firiem z diskusií o kľúčových riešeniach tak často ústi do krokov, ktoré sú v praktickom živote nerealizovateľné. Zamestnávatelia upozornili napríklad na úvahy o zavretí všetkých podnikov pri sprísňovaní lockdownu či avizované testovanie vo firmách nad 500 ľudí na konci minulého roka.
Zamestnávateľom chýba strategický plán. Hoci je podľa väčšiny odborníkov i samotných politikov riešením pre návrat k normálnemu životu vakcinácia, firmy i verejnosť namiesto časového harmonogramu vakcinácie s definovanými míľnikmi čelia informáciám o ďalšom možnom predlžovaní či sprísňovaní lockdownu. Podľa podnikateľov je na mieste otázka, ako je pripravený logistický plán objednávania, dodávok a aplikácie vakcín a či vôbec existuje. „Musíme, žiaľ, konštatovať, že ani po minulotýždňovej sérii rokovaní vlády nevidíme ani zárodky takéhoto plánu. Viditeľným výsledkom je len práve prebiehajúci celoplošný skríning,“ uviedli podnikateľské zväzy.
Osobitným problémom je podľa zamestnávateľov školstvo a predlžovanie distančného vzdelávania detí. Upozornili, že ak sa situácia nezmení, v budúcnosti budeme čeliť obrovskému prepadu vzdelanostnej úrovne žiakov a študentov. I keď sa pozornosť médií aj ministerstva školstva sústreďuje najmä na základné školy, z pohľadu zamestnávateľských organizácií je situácia alarmujúca najmä v strednom, ale aj vysokom školstve. „Študenti, ktorí v školskom roku 2019/2020 nastúpili na trojročné štúdium bez maturity, majú dnes 40 % svojho štúdia za sebou. Na diaľku a bez možnosti absolvovať prax v rámci svojho odborného výcviku,“zdôraznili zamestnávatelia.
Zdroj: davdva.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…