domovina

Zamestnankyňa ÚRSO popisuje šikanu po odmietnutí „dobrovoľného“ testovania

Od volieb 2020 sa na mnohých úradoch, ktoré obsadili ľudia súčasnej koalície, dejú „neštandardné“ veci. 

Všetko sa začalo odmietnutím veľkého „dobrovoľného“ testovania zamestnankyňou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Nasledovali odopretie odmien, šikana, zastrašovanie, vyhrážky a nakoniec degradácia o sedem platových tried až na úroveň upratovačky.

Od volieb 2020 sa na mnohých úradoch, ktoré obsadili ľudia súčasnej koalície, dejú „neštandardné“ veci. Svedectvá už podali anonymné osoby z ministerstva Remišovej, ale aj z ministerstva zdravotníctva. Teraz sa ozvala zamestnankyňa ÚRSO.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Peklo sa začalo novembrovým testovaním

Od nástupu novej vládnej garnitúry prežíva zamestnankyňa štátneho úradu v práci peklo. Podľa nej sú na dennom poriadku gestapácke spôsoby, vyhrážanie, hrubý nátlak a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Zamestnankyňa, ktorá chcela ostať v anonymite tvrdí, že všetko sa začalo po prvom veľkom celoplošnom testovaní Igora Matoviča. Po tom, ako sa odmietla zúčastniť testovania a následne ostala na PN, začalo v práci peklo. Po jej návrate z („netestovania sa“) PN do zamestnania musela čeliť z jej pohľadu nespravodlivým výhradám k jej pracovným výkonom a doslova vykonštruovaným „problémom“. Podľa jej tvrdení do momentu testovania neboli voči jej práci dokázateľne žiadne výhrady.

Ako jediná z celého úradu nedostala odmeny

Opletačky pokračovali tým, že ako jediná z úradu nedostala odmeny. Zamestnankyňa sa preto sťažovala na svojho nadriadeného – konkrétne na „bezdôvodné nevyplatenie odmeny a pre dôvodné podozrenie z diskriminačného konania v pracovnoprávnych vzťahoch podľa ustanovenia § 13 ods. 5 Zákonníka práce  v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch a prekážky v práci zo strany zamestnávateľa“.

Okrem iného jej nadriadený nariadil písomne IT oddeleniu, aby jej zablokovali pracovný počítač a znemožnili jej tak prístup k práci.

Šéf nútil zamestnankyňu zobrať si dovolenku. Zatiaľ jej dal zablokovať PC

Šéf nútil zamestnankyňu proti jej vôli zobrať si dovolenku. Opäť sa ohradila formou sťažnosti. V nej napísala: „ZP (zákonník práce) určuje, že bez súhlasu zamestnanca nie je prípustné, aby zamestnávateľ jednostranne nariadil čerpanie dovolenky v období kratšom ako 14 dní. Podľa novely ZP sa oznamovacia lehota skrátila a v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a počas dvoch mesiacov po ich odvolaní je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi čerpanie dovolenky najmenej sedem dní vopred, s tým, že toto obdobie taktiež môže byť skrátené iba so súhlasom zamestnanca,“ informovala v liste zamestnankyňa, ktorá sa evidentne vyzná v personalistike.

Až po tejto sťažnosti na praktiky svojho šéfa ju paradoxne začal obviňovať, že vynáša informácie a nepracuje ako má, tvrdí dotknutá zamestnankyňa.

Nadriadení pritvrdili. Zamestnankyňa sa začala brániť

Po týchto udalostiach nasledovalo priamo na úrade stretnutie, kde sa proti zamestnankyni postavili tri osoby. Stretnutie opísala ako „lynčovaciu komisiu“.

Proti vyjadreniam sa ohradila – opäť listom. Napísala: „Budem nútená zvážiť právne kroky a konať voči tejto neprávosti oznámením pre podozrenie zo spáchania prečinu krivého obvinenia a ohovárania, ktoré bude smerovať proti osobe, ktorá sa predmetného skutku dopustila. Opakujem, že zásadne odmietam akékoľvek uvedené podozrenia vyslovené voči mojej osobe, ako aj takéto špinavé, konšpiračné praktiky obviňovania, bez akýchkoľvek dôkazov, s ktorými nemám a ani som nikdy nemala nič spoločné.“

Posudok z predošlého zamestnania po roku

Zamestnávateľ si následne, odrazu, po roku jej pôsobenia v úrade, (kam sa mimochodom dostala riadnym výberom) vyžiadal posudok z jej predošlého zamestnania a používal ho ako argument proti nej. Vedeniu preto adresovala zamestnankyňa aj tieto slová: „Realita je taká, že v komunikácii a porušovaní pravidiel idete tým najhorším príkladom a bez súhlasu dotknutej osoby ste flagrantne porušili zákon o GDPR.“ Posudok od predchádzajúceho zamestnávateľa označila za irelevantný, vzhľadom na to, že súčasťou jej výstupných dokumentov bol posudok práve v jej prospech.

Nadriadených, ktorí na ňu robili nátlak, upozornila, že „v zmysle ustanovenie § 13 ods. 5 Zákonníka práce so zreteľom, že nie je žiadny právny dôvod na skončenie pracovného pomeru ani iný pracovnoprávny postih a ja nemám osobný dôvod pre pochybenie a diskrimináciu ´dobrovoľne pod nátlakom´ dávať výpoveď.“

V sťažnosti zamestnankyňa vedeniu pripomenula, že žiada o vyrozumenie na základe každej jednej podanej sťažnosti. Do dnešného dňa jej však, ako tvrdí, nebola doručená žiadna odpoveď v zmysle zákona.

Majetok zamestnankyne vyhádzali do krabice

Pracovný e-mail zamestnankyne zablokovali. Navyše, v čase pracovníčkinej neprítomnosti, jej vylomili skriňu aj zásuvky stola a osobné veci bez jej vedomia a dovolenia nahádzali na kopu do krabice. Niektoré osobné veci dokonca zmizli a do dnešného dňa jej ich nikto nevrátil. Aj na tieto skutočnosti zamestnankyňa upozornila ďalšou sťažnosťou.

Prikazovať inej osobe povinnosť sa testovať je trestné

„Mám dôvodné podozrenie, že v prípade môjho nadriadeného, ktorý od mňa v novembri 2020, kedy som z dôvodu choroby čerpala dovolenku, vyžadoval testovanie a neustále ma vyzýval ako podmienku vykonávať svoju prácu, svojvoľným konaním a spočívajúcim v hrubom psychickom nátlaku na mňa podmieňujúcim zamestnanie s negatívnym testom PCR alebo AG testom, mohol byť spáchaný trestný činy zneužitia právomocí verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1) písm. a, b, c), 2 písm. b), 4 písm. c) TZ a nátlaku § 192 ods. 1, 2 písm. b), 4 písm. d) TZ.,“ napísala poškodená zamestnankyňa v oznámení, ktoré adresovala vedeniu ÚRSO. „Od tej doby po nútenom testovaní sa môj zdravotný stav zhoršil a v decembri 2020 ste to dorazili pokračujúcim psychickým nátlakom a zastrašovaním,“ dodala.

Rovnako vo svojom oznámení ešte z februára 2021 zamestnankyňa uviedla: „Pripomínam, že prikazovať inej osobe povinnosť testovať sa a podmieňovať tým i realizáciu základných ľudských práv a slobôd je svojvôľou a nespornou trestnou činnosťou zo strany ÚRSO, lebo Ústava SR platí aj za núdzového stavu, podľa ktorej aj sloboda pohybu a pobytu i zhromažďovania sa, právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia a osobná sloboda sa zaručujú.“

Čo sa deje momentálne?

Zamestnankyni momentálne skončila dlhodobá PN, ktorú spôsobili údajne psychické problémy a problémy s chrbticou. Vzhľadom na aktuálnu situáciu doručila po návrate do zamestnania výzvu na vypracovanie dodatku k pracovnej zmluve, kde požadovala odstupné vo výške šiestich platov, preplatenie dovolenky, dodatočne v marci 2021 doplatenie celoročnej odmeny za rok 2020 a gastrolístky za obdobie šistich mesiacov, t .j. od marca do augusta 2021.

Dňa 17. 5. 2021 jej však zamestnávateľ odovzdal (proti) návrh na zrušenie pracovného miesta a preradenie na nízku pozíciu s platom 2. triedy.

Momentálne je nepohodlná zamestnankyňa podľa jej tvrdení presťahovaná na „samotku“ a izolovaná od zvyšku zamestnancov. Zamestnávateľ jej stále tvorí prekážky v práci. Z vysokoškolsky vzdelanej zamestnankyne chcú urobiť v podstate upratovačku s 2. platovou triedou. Predtým spadala do triedy 9. Takéto preradenie je rovnako ako všetko ostatné, čo sa na ÚRSO (ak sa to potvrdí) deje, protizákonne.

Vraj neočkovaná nebude môcť vykonávať prácu

Povestnou poslednou čerešničkou na torte je vyjadrenie riaditeľa osobného úradu, ktorý po návrate zamestnankyne z PN od nej – teraz v máji – žiadal test na Covid-19. To však v čase jej návratu už nebolo podmienkou. Z dôvodu nepreukázania sa negatívnym testom ju chcel vykázať z úradu. Okrem iného ju obvinil, že je „šíriteľkou choroby“ a že ak nebude zaočkovaná, tak nebude svoju prácu môcť vykonávať.

Autor: Petra Demková

Zdroj: hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Šimečka pre ta3: V PS sme na predčasné voľby pripravení. Cieľom je poraziť Roberta Fica a posunúť Slovensko ďalej

Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…

2 hodiny ago

Ak Danko pôjde príkladom, koalícia bude mať opäť 79 poslancov, vyhlásil pre ta3 Šutaj Eštok

Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…

2 hodiny ago

Rusko vznieslo predsúdne nároky na pobaltské krajiny z dôvodu diskriminácie

Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…

2 hodiny ago

Reuters: Sankcie EÚ sa zmenili na nečakané víťazstvo Ruska

Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…

2 hodiny ago

Lavrov: Putinove princípy urovnania ukrajinskej krízy vychádzajú z medzinárodného práva

Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…

2 hodiny ago

Ukrajina dostala od USA miliardu dolárov pochádzajúcich zo zmrazených aktív ukradnutých Rusku

Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…

2 hodiny ago