Môžu sa deti a mladí ľudia vzdelávať takou formou akou sa vzdelávajú v súčasnosti?
Nanovšie prieskumy dokazujú, že žiakom a študentom chýba sociálny kontakt so školou, učiteľmi a spolužiakmi.
Vyzerá to tak, že na Slovensku prebieha dokonca aj sociálny experiment, ktorého účastníkmi sú deti a mladí ľudia, ktorých vzdelávanie sa obmedzilo iba na online výuku.
Aký dopad to má na psychiku detí a mladých ľudí, už vieme. Aký dopad to bude mať pre štát a spoločnosť, ukáže blízka budúcnosť.
Kanovská: Je čas na prípravu online foriem overovania vedomostí
V prípade písomných maturít už pripravujeme výraznejšie využívanie e-testovaní na stredných školách, a teda online maturít, uviedla riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.
Bratislava 29. marca (TASR) – Je na mieste sa po dvoch rokoch skúseností s administratívnou maturitou začať seriózne pripravovať na využívanie online foriem overovania vedomostí žiakov. Myslí si to riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. Uviedla to v reakcii na otázku TASR, či je zrušenie klasickej maturitnej skúšky dôvodom na to, aby sa začalo uvažovať o jej prípadnej zmene.
„Napokon, na mnohých vysokých školách sa už digitálne platformy využívajú na štátne skúšky ich absolventov,“ uviedla riaditeľka NÚCEM. Verí, že obdobie pandémie nového koronavírusu ich pripravilo na to, aby hľadali alternatívne spôsoby nielen vzdelávania, ale aj hodnotenia či skúšania žiakov.
„V prípade písomných maturít už pripravujeme výraznejšie využívanie e-testovaní na stredných školách, a teda online maturít,“ uviedla. Rovnako dobre si vie predstaviť aj ústnu odpoveď alebo prezentáciu diela pred skúšobnou komisiou v bezpečnom online prostredí.
Známka z internej časti maturitnej skúšky sa v školskom roku 2020/2021 vypočíta podľa priemeru známok žiakov za ich celé štúdium. Maturanti tak dostanú známky na maturitnom vysvedčení podľa výsledkov ich práce za celé obdobie štúdia. Ruší sa tiež písomná forma internej časti maturitnej skúšky, teda sloh. Rozhodol o tom ešte bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS), rovnaký postup zvolil aj vlani.
Zdroj: TASR, Redakcia SN
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…