Keď som pracoval na novom článku, dozvedel som sa o zákone EÚ o digitálnych službách (DSA) prostredníctvom srbského televízneho programu. Nakoľko by táto úprava mohla byť hrozbou pre slobodu prejavu občanov a právny štát, rád by som informácie posunul ďalej, ale presné vyhodnotenie a posúdenie ponechajte na právnych expertov.
Aby som pochopil súvislosť medzi mnou začatým článkom a nariadením EÚ, v krátkosti zrekapitulujem tému a úvod článku:
Vieme, že žijeme na okraji sopky, no uspávame sa v nádeji, že nevybuchne.
Znova a znova sa ľudia sťažujú, že málokto samostatne premýšľa o budúcnosti sveta. Utešujúci sebaklam sa zdá byť príjemnejší ako myšlienka na nebezpečenstvo. Väčšina ľudí by sa neprebudila, naďalej by dôverovala štátnym médiám a vyhýbala sa problémom. Ale realita chce byť uznaná a pochopená: každý, kto jej odporuje, bude buď poškodený, alebo zničený.
Faktom je, že aj v dobe osvietenstva a rozumu sme stále uväznení v starom konzervatívnom myslení stredoveku, kde ľudia verili, že všetko sa deje v nebi. To je dôvod, prečo si ľudia mysleli, že nemôžu preskúmať seba samých, nie svoju psychickú povahu, svoje nevedomé emócie a svoje spôsoby reagovania. Z tohto dôvodu nepochopili psychológiu.
Chcú zostať dobrými občanmi, ktorí nespochybňujú príkazy úradov, ale bezpodmienečne poslúchajú a „nevybočujú z radu“. Zdá sa, že niektoré veci, ktoré starší občania zažili od druhej svetovej vojny, sa opakujú.
Keďže tradičné konzervatívne myslenie je nevedomý proces, nemôžeme týchto ľudí ani nikoho z nás odsudzovať. Mali by sme odvážne pristupovať k citovému životu a spoznávať seba i svojich blížnych, aby sme sa prebudili, aktivizovali a vzbúrili sa voči existujúcim neľudským podmienkam spoločnosti (Albert Camus).
Zákon o digitálnych službách (DSA) sa vo francúzštine nazýva „Règlement sur les Services Numériques (RSN)“. Okrem iného má za cieľ vytvoriť pravidlá zodpovednosti a bezpečnosti pre digitálne platformy, služby a produkty a dokončiť jednotný digitálny trh.
Keďže posúdenie európskeho regulačného rámca by som rád prenechal právnym odborníkom, uvádzame len niekoľko komentárov podľa Wikipédie (1):
„Nariadenie aktualizuje právny rámec pre online platformy Európskej únie prijatý v roku 2000 a prispôsobuje ho realite kapitalizmu platforiem. Treba však brať do úvahy princípy bezplatného internetu. Nariadenie bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie 27. októbra 2022. Základné ustanovenia sa budú uplatňovať už od 16. novembra 2022, väčšina sa bude uplatňovať 17. februára 2024. (…).
Návrh podľa Európskej komisie sleduje predovšetkým tri ciele:
Veľmi veľké online platformy budú musieť dodržiavať prísnejšie povinnosti úmerné významným spoločenským rizikám, ktoré predstavujú pri šírení nezákonného a „škodlivého obsahu“ vrátane dezinformácií. (…).
Hnutie za občianske práva European Digital Rights vyjadrilo v tlačovej správe značné obavy, pričom návrh posúdilo ako hrozbu pre slobodu prejavu a právny štát.
Rudolf Lothar Hänsel
O autorovi: Dr Rudolf Lothar Hänsel je školský rektor, pedagogický vedec a kvalifikovaný psychológ. Po vysokoškolských štúdiách sa stal akademickým učiteľom vzdelávania dospelých. Ako dôchodca pracoval ako psychoterapeut vo vlastnej praxi. Vo svojich knihách a odborných článkoch vyzýva k uvedomelej eticko-mravnej výchove k hodnotám i k výchove k verejnému duchu a mieru. Za zásluhy o Srbsko mu v roku 2021 udelili univerzity v Belehrade a Novom Sade Republikovú cenu „kapitán Misa Anastasijevič“.
Poznámka[1] https://de.wikipedia.org/wiki/Gesetz_über_digitale_Dienste
Ilustračné foto: Electronic Frontier Foundation
globalresearch/skspravy.sk
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…