svet

Zákerný plán UNESCO na „reguláciu sociálnych médií“ a „kontrolu reči online“

Plán na reguláciu sociálnych médií a online komunikácie

OSN eskaluje svoju vojnu proti „konšpiračným teóriám“ a „dezinformáciám“ vytváraním „internetu dôvery“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Silná agentúra OSN predstavila plán na reguláciu sociálnych médií a online komunikácie a zároveň zakročila proti tomu, čo opisuje ako „falošné informácie“ a „konšpiračné teórie“, čo vyvolalo poplach medzi zástancami slobody prejavu a poprednými americkými zákonodarcami.

Organizácia OSN pre vzdelávanie, kultúru a vedu (UNESCO) vo svojej 59-stranovej správe vydanej tento mesiac načrtla sériu „konkrétnych opatrení, ktoré musia zaviesť všetky zainteresované strany: vlády, regulačné orgány, občianska spoločnosť a samotné platformy. “

Tento prístup zahŕňa zavedenie globálnych politík prostredníctvom inštitúcií, ako sú vlády a podniky, s cieľom zastaviť šírenie rôznych foriem reči a zároveň podporovať ciele, ako sú „kultúrna rozmanitosť“ a „rodová rovnosť“.

Agentúra OSN sa zameriava najmä na vytvorenie „internetu dôvery“ zameraním sa na to, čo nazýva „dezinformácie“, „nenávistné prejavy“ a „konšpiračné teórie“.

Príklady vyjadrení označených ako zastavenie alebo obmedzenie zahŕňajú obavy z volieb, opatrení v oblasti verejného zdravia a presadzovania, ktoré by mohli predstavovať „podnecovanie k diskriminácii“.

Kritici varujú, že obvinenia z „dezinformácií“ a „konšpiračných teórií“ čoraz viac využívajú mocné sily vo vláde a Big Tech na umlčanie pravdivých informácií a dokonca aj kľúčových politických prejavov.

Len tento mesiac súdny výbor Snemovne reprezentantov USA zverejnil správu, ktorá odpálila „pseudovedu o dezinformáciách“.

Pseudoveda o “dezinformáciách”, čiže priemyselný komplex cenzúry

Okrem iných obáv výbor zistil, že táto „pseudoveda“ bola „ozbrojená“ tým, čo zákonodarcovia označujú ako „priemyselný komplex cenzúry“.

Cieľ: umlčať ústavou chránené politické prejavy, väčšinou tých konzervatívych.

„Pseudoveda o dezinformáciách nie je teraz – a vždy bola – ničím iným ako politickou lesťou, ktorá sa najčastejšie zameriava na komunity a jednotlivcov, ktorí majú názory v rozpore s prevládajúcimi naratívmi,“ uvádza sa v správe Kongresu „Pseudoexperti na vyzbrojenie „dezinformácií . a byrokratov“.

Najnovšia správa Kongresu objasňuje, že mnohé z politík, ktoré požaduje UNESCO, už boli implementované digitálnymi platformami so sídlom v USA, často na príkaz Bidenovej administratívy.

Na Capitol Hill napriek tomu zákonodarcovia vyjadrili znepokojenie nad novým plánom UNESCO.

Opakovane a verejne som kritizoval pomýlené rozhodnutie Bidenovej administratívy o opätovnom vstupe do UNESCO, čím som amerických daňových poplatníkov pripravil o stovky miliónov dolárov,“ povedal pre denník The Epoch Times predseda výboru pre zahraničné veci Michael McCaul (R-Texas). mediálny plán.

McCaul označil UNESCO za „hlboko chybnú entitu“ a povedal, že je obzvlášť znepokojený tým, že organizácia „podporuje záujmy autoritárskych režimov – vrátane Komunistickej strany Číny“.

UNESCO, podobne ako mnohé iné agentúry OSN, zahŕňa vo svojich vedúcich pozíciách viacerých členov Čínskej komunistickej strany (ČKS) , ako je zástupca generálneho riaditeľa Xing Qu, informovali The Epoch Times .

ČKS opakovane dávala najavo, že aj keď pracujú v medzinárodných organizáciách, od členov ČKS sa očakáva, že budú dodržiavať príkazy komunistickej strany.

Zákonodarcovia v podvýbore Snemovne reprezentantov zaoberajúci sa medzinárodnými organizáciami v súčasnosti pracujú na znížení alebo znížení financovania rôznych agentúr OSN, ktoré podľa zákonodarcov používajú peniaze amerických daňových poplatníkov nesprávne.

Americká vláda už dvakrát vystúpila z UNESCO – za vlády Reagana a Trumpa – kvôli obavám z toho, čo administratívy opísali ako extrémizmus, nepriateľstvo voči americkým hodnotám a iné problémy.

Bidenova administratíva sa vrátila začiatkom tohto roka kvôli námietkam zákonodarcov, informovali The Epoch Times .

Plán UNESCO

Hoci je nový regulačný režim UNESCO uvádzaný na trh ako plán na presadzovanie slobody prejavu, vyžaduje medzinárodnú cenzúru zo strany „nezávislých“ regulátorov, ktorí sú „chránení pred politickými a ekonomickými záujmami“.

„Vnútroštátne, regionálne a globálne riadiace systémy by mali byť schopné spolupracovať a zdieľať postupy… pri riešení obsahu, ktorý by mohol byť podľa medzinárodných zákonov a noriem v oblasti ľudských práv prípustne obmedzený,“ vysvetľuje správa.

Na rozdiel od prvého dodatku ústavy USA, ktorý zakazuje akékoľvek vládne porušovanie práva na slobodu prejavu alebo slobodnej tlače, UNESCO poukazuje na rôzne medzinárodné „ľudské práva“ nástroje, ktoré by podľa neho mali určovať, aký prejav porušovať.

Medzi tieto dohody patrí Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach (ICCPR), v ktorom sa uvádza, že obmedzenie slobody prejavu musí byť stanovené zákonom a musí slúžiť aj „legitímnemu cieľu“.

V nedávnom hodnotení Spojených štátov výbor OSN pre ľudské práva vyzval na zmeny v ústave USA a požadoval, aby vláda USA urobila viac pre zastavenie a potrestanie „nenávistných prejavov“, aby bola v súlade s ICCPR.

Ďalším kľúčovým nástrojom OSN je Všeobecná deklarácia ľudských práv, ktorá v článku 29 výslovne uvádza, že „práva a slobody nemožno v žiadnom prípade uplatňovať v rozpore s cieľmi a zásadami Organizácie Spojených národov“.

Stručne povedané, pohľad OSN na „slobodu prejavu“ je radikálne odlišný od toho, ktorý je zakotvený v ústave USA.

V správe UNESCO sa uvádza, že akonáhle sa nájde obsah, ktorý by mal byť obmedzený, platformy sociálnych médií musia prijať opatrenia, od používania potláčania algoritmov (tieňového zákazu) a upozorňovania používateľov na obsah, až po demonetizáciu a dokonca odstránenie.

Všetky digitálne platformy, o ktorých sa zistí, že sa „nezaoberajú obsahom, ktorý by mohol byť podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv prípustne obmedzený“, by mali byť „zodpovedné“ za „opatrenia na presadzovanie práva,“ uvádza správa.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová, bývalá francúzska ministerka kultúry zo Socialistickej strany, uviedla riziká pre spoločnosť, aby ospravedlnila globálny plán.

“Digitálna technológia umožnila obrovský pokrok v oblasti slobody prejavu,” uviedla vo vyhlásení. „Platformy sociálnych médií však tiež urýchlili a zosilnili šírenie nepravdivých informácií a nenávistných prejavov, čo predstavuje veľké riziko pre spoločenskú súdržnosť, mier a stabilitu.

„Aby sme ochránili prístup k informáciám, musíme tieto platformy bezodkladne regulovať a zároveň chrániť slobodu prejavu a ľudské práva,“ povedala Azoulayová, ktorá prevzala agentúru OSN po dlhoročnej predsedníčke Bulharskej komunistickej strany Irine Bokovej.

V úvode k novej správe s nadpisom „Usmernenia pre riadenie digitálnych platforiem“ Azoulayová hovorí, že zastavenie určitých foriem prejavu a zároveň zachovanie „slobody prejavu“ „nie je v rozpore“.

Agentúra OSN s odvolaním sa na prieskum, ktorý si objednalo samotné UNESCO, tiež uviedla, že väčšina ľudí na celom svete podporuje jej agendu.

UNESCO chce regulovať na celom svete

Podľa UNESCO bola správa a usmernenia vypracované prostredníctvom procesu konzultácií, ktorý zahŕňal viac ako 1 500 príspevkov a viac ako 10 000 pripomienok od „zainteresovaných strán“, ako sú vlády, podniky a neziskové organizácie.

UNESCO uviedlo, že bude spolupracovať s vládami a spoločnosťami na implementácii regulačného režimu na celom svete.

„UNESCO (sic) nenavrhuje regulovať digitálne platformy,“ povedal pre The Epoch Times hovorca UNESCO, ktorý si neželal byť menovaný.

„Uvedomujeme si však, že desiatky vlád po celom svete už pripravujú legislatívu, z ktorej niektoré nie sú v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a môžu dokonca ohroziť slobodu prejavu.

„Podobne aj samotné platformy už robia milióny ľudských a automatizovaných rozhodnutí denne v súvislosti s moderovaním a správou obsahu na základe ich vlastných zásad,“ povedal hovorca.

Európska únia, ktorá už kladie prísne obmedzenia na slobodu prejavu online, už poskytla finančné prostriedky na implementáciu na celom svete, dodalo UNESCO.

Bidenova administratíva pre The Epoch Times povedala, že sa nezúčastnila vytvárania plánu. “Vyhradzujeme si komentár, kým nedokončíme dôkladné preštudovanie plánu,” uviedlo ministerstvo zahraničia v e-maile.

Obavy o slobodu prejavu rastú

Obavy z dôsledkov pre slobodu prejavu a slobodného prejavu online narastajú so šírením povedomia o pláne UNESCO.

Sarah McLaughlin, vedúca odborníčka z Nadácie pre individuálne práva a prejav (FIRE), vyjadrila znepokojenie.

„FIRE oceňuje, že nový akčný plán UNESCO pre sociálne médiá uznáva hodnotu transparentnosti a potrebu ochrany slobody prejavu, no zostáva hlboko znepokojený snahami regulovať online „dezinformácie“ a „nenávistné prejavy“,“ povedala pre The Epoch pani McLaughlin pre Times.

„Ako sme videli v posledných týždňoch, presadzovanie zákona o digitálnych službách EÚ napríklad vyvolalo ešte väčšiu neistotu v súvislosti so zásadami moderovania obsahu platforiem a schopnosťou používateľov voľne hovoriť online,“ povedala. „Miestne právne obmedzenia a normy môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť fungovanie platforiem v globálnom meradle.

„Keďže krajiny na celom svete zvyšujú reguláciu reči na internete, je čoraz pravdepodobnejšie, že presadzovanie platforiem ovplyvní používateľov – vrátane Američanov – mimo štátov, ktoré takéto pravidlá presadzujú.“

V skutočnosti sa v celej Európe pravidlá „nenávistných prejavov“ čoraz viac používajú nielen na umlčanie prejavov o otázkach, ako je manželstvo, imigrácia, sexualita a náboženstvo, ale dokonca aj na stíhanie tých, ktorí porušujú zákony o prejavoch.

Dr. Päivi Räsänen, členka fínskeho parlamentu a bývalá ministerka vnútra, tento mesiac triumfovala po dlhoročnom stíhaní „nenávistných prejavov“ nad jej online prejavom podporujúcim biblické chápanie homosexuality a manželstva.

V Poľsku čelia viacerí poslanci Európskeho parlamentu obvineniam z „nenávistných prejavov“ za zdieľanie politických reklám varujúcich pred možnými účinkami masovej islamskej imigrácie do Európy.

Ešte viac znepokojujúce pre kritikov je, že samotný koncept „nenávistných prejavov“ zaviedol do systému OSN Sovietsky zväz, ktorý pravidelne označoval antikomunistické prejavy ako „nenávistné prejavy“, vysvetlil Jacob Mchangama v roku 2011 v článku pre Hoover Stanfordskej univerzity. Inštitúcia.

Patrick Wood, zakladateľ a predseda organizácie Citizens for Free Speech, varoval, že plán UNESCO určite poslúži na umlčanie kritikov jej agendy.

„Keď UNESCO predloží vyhlásenia ako – ‚výsledok rozsiahlych celosvetových konzultácií a je podporené globálnym prieskumom verejnej mienky‘ – oprava je hotová,“ povedal Wood pre The Epoch Times.

“V tomto prípade to povedie k záplave globálnych programov na cenzúru reči, ktorá je v rozpore s jej agendou.”

Nadácia Electronic Frontier Foundation (EFF) financovaná Georgeom Sorosom, ktorá sa považuje za „poprednú neziskovú organizáciu“ brániacu slobodu prejavu, uviedla, že nemá nikoho, kto by sa vyjadril k plánu UNESCO.

Obavy z postoja OSN k slobode prejavu nie sú nové a v posledných rokoch narastajú – najmä preto, že mnohé z jej členských štátov s agentmi vo vedení OSN sú známe tým, že potláčajú nesúhlas.

Nový plán UNESCO prichádza aj po tom, čo agentúra minulý rok predstavila plán na boj proti tomu, čo označila ako „konšpiračné teórie“ a „dezinformácie“ prostredníctvom vzdelávania, informovali v tom čase The Epoch Times .

Podľa organizácie môžu „konšpiračné teórie“ „znížiť dôveru vo verejné inštitúcie“ a spôsobiť problémy, ako je napríklad zníženie túžby ľudí „znížiť svoju uhlíkovú stopu“.

Príklady „konšpiračných teórií“ citovaných v minuloročnej správe zahŕňajú všetko od všeobecne rozšírených presvedčení, ako je „popieranie zmeny klímy“ a obavy z „manipulácie federálnych volieb“ v Spojených štátoch, až po pritiahnuté za vlasy a okrajové pojmy ako „ Zem je plochá“ alebo „Michelle Obama je v skutočnosti jašterica“.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre globálnu komunikáciu Melissa Flemingová minulý rok vystúpila na podujatí Svetového ekonomického fóra a pochválila sa , že

globálna organizácia „spolupracovala“ so spoločnosťou Google na propagáciu jej materiálov a potlačenie tých, ktoré jej odporujú vo výsledkoch vyhľadávania. “Vlastníme vedu. Myslíme si, že svet by to mal vedieť

povedala.

V podcaste Svetového ekonomického fóra z októbra 2020 na tému „Hľadanie lieku na infodémiu“ sa pani Flemingová chválila, že získala viac ako 100 000 dobrovoľníkov, aby podporili názory OSN a zároveň potláčali konkurenčné príbehy, ktoré nazýva „dezinformácie“.

Odhalenie prišlo po rokoch úsilia OSN a vlád potlačiť to, čo globálna organizácia na internete popisuje ako extrémizmus, dezinformácie a ďalšie.

V roku 2016 Bezpečnostná rada OSN spustila „rámec“ boja proti „extrémizmu“ online na základe programu z predchádzajúceho roka, ktorý sa zaviazal bojovať proti „ideológiám“, ktoré podľa nej môžu viesť k násiliu. Komunizmus nepatril medzi cielené ideológie.

UNESCO obhajuje plán

Hovorca UNESCO nový plán obhajoval a označil ho skôr za snahu o ochranu slobody prejavu, než ako plán na jej obmedzenie.

„Ochrana slobody prejavu je jadrom všetkých iniciatív UNESCO na podporu osvedčených postupov v komunikácii už desaťročia a tento princíp od začiatku podporoval náš prístup k Smerniciam,“ povedal hovorca.

Vyhlásenie tiež poukázalo na časť usmernení, ktorá vyzýva na dodržiavanie „riadneho zákonného procesu“ pri riešení „nenávistných prejavov“.

„Zamerali sa najmä na potrebu transparentnosti, ako aj na systematickú povinnú starostlivosť o ľudské práva a hodnotenie vplyvu, ako aj na zodpovednosť voči používateľom,“ povedal hovorca a dodal, že plán vyžaduje „rovnaké rozdelenie kapacity moderovania“.

„Tiež sa jasne uvádza, že usmernenia by sa mali posudzovať ako celok, a nie vyberať a vyberať – napríklad politika moderovania obsahu implementovaná regulačnými orgánmi, ktoré nespĺňajú definíciu nezávislosti stanovenú v usmerneniach, by nebola zosúladenie, bez ohľadu na špecifickú povahu politiky,“ povedal hovorca UNESCO s tým, že usmernenia v skutočnosti „rozšíria“ slobodu prejavu.

Organizácia neposkytla časový plán implementácie, ale v rámci prípravy na samit OSN v New Yorku v septembri 2024 sú naplánované ďalšie stretnutia.

Alex Newman

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Na ceste k tvorivej osobnosti

Časť prvá: Od škôlky až po vysoké školy Výchova a vzdelávanie človeka sa začína už…

9 hodín ago

Európsky automobilový priemysel upadá! Bude zo Slovenska Detroit?

Dodávatelia pre automobilový priemysel budú mať vážne problémy. Očakávaný nárast elektromobility neprichádza a vplyv na…

9 hodín ago

Nóri odmietli zachrániť ruských námorníkov z potopenej lode Ursa Major

Odpradávna je podľa všetkých písaných a nepísaných pravidiel plavby loď, ktorá dostala núdzový signál od…

9 hodín ago

Putin: “Sme pripravení využiť platformu na rokovania na Slovensku, keďže krajina zastáva neutrálnu pozíciu”

Rusko je pripravené dodávať plyn do Európy cez Poľsko, “stačí zapnúť tlačidlo”. Ukrajinci “trestajú Európu”…

9 hodín ago

Nevysvetliteľná nenávisť k Rusku a Rusom privádza ľudí v Európe do šialenstva.

Povedal to švédsky analytik Lars Bern v programe SwebbTV „World Events“. Zdôraznil, že sa neprikláňa…

18 hodín ago

V Európe zazneli výzvy na zatknutie Zelenského za obchodovanie s deťmi

Poslanec Európskeho parlamentu Marcel de Graaf žiadal na ukrajinského lídra zatykač za obchodovanie s deťmi.…

18 hodín ago