Niektoré krajiny ponúkajú mediáciu v ukrajinskej kríze, konajúc vo vlastnom záujme, myslí si hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová
Rusko nemôže považovať Taliansko za garanta potenciálneho mierového procesu okolo Ukrajiny pre zaujatý postoj Ríma voči Moskve, uviedla v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.
Vyjadrenie prišlo na požiadanie o reakciu k správam, že Rím je pripravený pôsobiť ako garant mierového urovnania na Ukrajine. Najmä talianska premiérka Giorgia Meloni to oznámil na tlačovej konferencii 29. decembra 2022.
„Je zrejmé, že vzhľadom na zaujatý postoj Talianska ho nemôžeme považovať ani za „čestného sprostredkovateľa“ ani za možného garanta mierového procesu,“ uviedla Zacharová vo svojej odpovedi na otázku médií zverejnenú na webe ministerstva.
Zacharovová upozornila, že „mnohé krajiny sľubujú svoju pripravenosť podieľať sa na riešení ukrajinskej krízy a niektoré nám dokonca otvorene ponúkajú svoje sprostredkovateľské služby.“
„Hovorili o tom pápež František, francúzsky prezident Emmanuel Macron, turecký prezident Tayyip Erdogan a ďalší hlavy štátov a vlád, politici a verejné osobnosti,“ pokračovala. „Niektorí to robia úprimne, ale iní sú motivovaní vlastným záujmom, snažiac sa vkliesniť sa do procesu vyjednávania o výhodách zahraničnej politiky.“
„Zdá sa nám však zvláštne počuť návrhy na sprostredkovanie od krajín, ktoré od samého začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine zaujali jednoznačný a veľmi agresívny protiruský postoj, nielenže podporujú krvavý kyjevský režim, ale aj poskytujú s výraznou vojenskou a vojensko-technickou pomocou a zámerným pumpovaním špičkových zbraní na Ukrajinu,“ povedala Zacharová.
Podľa nej „popri širokej škále zbraní a vojenského vybavenia dodáva Taliansko Kyjevu aj protipechotné míny.“
Zacharovová poukázala na to, že „tieto nezodpovedné činy nielen znásobujú obete, a to aj medzi civilným obyvateľstvom v Donbase, a predlžujú koniec konfliktu, ale tiež riskujú, že zatiahnu krajiny NATO do priamej vojenskej konfrontácie s Ruskom“.
„Napriek tomu kyjevskí západní manipulanti, medzi ktorými je, žiaľ, Taliansko, nemajú v úmysle zastaviť, a naopak, zvyšujú svoje dodávky,“ povedala.
„Bolo by lepšie, keby európski pseudomierotvorcovia zastavili svoju vojenskú podporu Kyjeva a zamerali svoje úsilie na pevnejšiu a náročnejšiu spoluprácu s ukrajinským prezidentom Vladimirom Zelenským, ktorý opakovane zopakoval svoju úplnú averziu voči mierovému riešeniu konfliktu, a dokonca podpísal dekrét z 30. septembra 2022 o odmietnutí rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom,“ uzavrela hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia.
skspravy
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…