Odpor rastie, pretože viac ako 75 000 podráždených ľudí v Spojenom kráľovstve sa zaviazalo, že tento rok na jeseň (1. októbra) nezaplatia účet za elektrinu
“Ak vláda a energetické spoločnosti odmietnu konať, urobia to obyčajní ľudia! Spoločne môžeme presadiť spravodlivú cenu a dostupnú energiu pre všetkých,” napísala na Twitteri skupina “Neplaťte Spojené kráľovstvo”, ktorá stojí na čele úsilia. Chcú dosiahnúť aby viac ako milión Britov bojkotovalo zaplatenie účtov za elektrinu.
Štrajk prichádza v čase, keď inflačná búrka vysokých cien energií znížila príjmy domácností. Briti sú na tom najbiednejšie za posledné tri desaťročia, keďže sa očakáva, že inflácia dosiahne 13 %. A zatiaľ čo guvernér Bank of England Andrew Bailey zvýšil úrokovú sadzbu najviac za posledných 27 rokov, aby skrotil infláciu, – riziká recesie narastajú.
1. októbra bude priemerná domácnosť platiť za elektrinu takmer 300 libier mesačne, varovala Bank of England. Zrátajte si rastúce náklady na energiu so záporným rastom reálnych miezd a ukazuje sa, že domácnosti sú pod značným finančným tlakom. K tomu si príratajte rastúce ceny za ubytovanie, jedlo a benzín na pumpe – takýto trend je neudržateľný a vedie k sociálnej nestabilite.
Britský spravodajský portál Glasgow Live uviedol, že štrajk je podobný “akcii z konca 80. rokov, keď 17 miliónov ľudí odmietlo zaplatiť “daň z hlavy”, ktorú zaviedla premiérka Margaret Thatcherová.
Vplyvný britský finančný novinár Martin Lewis povedal o štrajku toto:
„Blížime sa k momentu “dane z hlavy”. Potrebujeme, aby sa tým vláda zaoberala, pretože akonáhle začne byť sociálne prijateľné neplatiť účty za energiu, tak ľudia jednoducho prestanú platiť účty a vy ich nemôžte len tak všetkých odpojiť.”
Medzitým, výkonný riaditeľ Ofgem (britský energetický regulátor) Jonathan Brearley v sobotu pre BBC Radio povedal, že ľudia by sa nemali zapojiť do štrajku z dvoch dôvodov.
“V prvom rade to zvýši náklady pre všetkých plošne. A po druhé, ak máte problémy s platením účtu, najlepšie, čo môžete urobiť, je kontaktovať vašu energetickú spoločnosť.”
Dodal: „Neodporúčam, vyčkávať s platbou svojich účtov, pretože to veci len ďalej poškodzuje“.
Minulý týždeň vláda Spojeného kráľovstva kritizovala hnutie a označila ho za “vysoko nezodpovedné”.
“Je to vysoko nezodpovedné, a v konečnom dôsledku to len zvýši ceny pre všetkých ostatných a ovplyvní osobné úverové ratingy,” citoval hovorcu vlády The Independent.
Don’t Pay UK verí, že 6,3 milióna britských domácností sa túto zimu dostane do chudoby, pričom ďalšie milióny pocítia stres z nekontrolovateľnej inflácie.
Ľudia na Twitteri väčšinou reagujú slovami: “Revolúcia sa začala” a “trochu občianskych nepokojov v našich uliciach je to najsprávnejšie riešenie.”
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…